KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: Aleksei Turovski “Loomadest, armastusega”
Uus raamat: Aleksei Turovski “Loomadest, armastusega” (17 juuli 2012)

Aleksei Turovski

“Loomadest, armastusega”


(Varrak)

„Kas rumalus on ainult inimestele omane või on võimalik ka selline asi nagu rumal loom?
Inimene ütleb tihtipeale: „On ikka loll koer, on ikka tark kass.”
Hm. Huvitav. Vaatame siis, milliseid loomi peab inimene targaks.
Öökull on suisa tarkuse võrdkuju. Tarkadeks peetakse kotkaid, ronki ja kaarnaid. Varestest räägitakse, et nad on targad linnud. Inimese meelest on ka koer tark. Ja delfiin on igal juhul tark.
Kas ahv on tark? Vähemalt suurte ahvide kohta arvab inimene tihtipeale, et ju nad ikka mingil määral on teistest loomadest targemad, sest nad on nii inimese moodi.
Kanad – kanu peetakse lollideks. Eesel on inimese silmis suisa tola. Ja ka väga paljud teisedki sõralised ja kabjalised.
Kuivõrd see kõik tõele vastab?“
Aleksei Turovski

Armastatud autor, zooloog Aleksei Turovski esitab oma uues raamatus talle omase sarmiga taas suuri küsimusi: miks me kipume end loomadele vastandama, miks loomad käituvad, nagu nad käituvad, mida nad meist mõtlevad ja mida me saame ära teha, et targalt koos elada? Raamat on koostatud Kuku raadios peetud vestluste põhjal ja sisaldab autori enda võluvaid illustratsioone.

Nii tutvustatakse raamatut Varraku kirjastuse kodulehel. Tegemist on fantastilise jutuvestja, suurepärase zooloogi ja lihtsalt väga targa mehe Aleksei Turovski uue raamatuga. Olen 100% kindel, et lugejal ei tule pettuda ka selles raamatus, nii nagu härra Turovski varasemates raamatutes.

Aleksei Turovski on fantastilise jutustamisoskusega mees, keda on mõnus kuulata ja mõnus lugeda. Minul hakkab Aleksei Turovski raamatuid lugedes alati kõrvus kõlama ka tema hääl, mistõttu tekib lahe mitmetasandiline pilt.

“Loomadest, armastusega” sobib nii vanemale kui ka noorele loodusesõbrale. Kindlasti on põnev raamatut lugeda ka neil, kes ennast suureks loodusesõbraks ei pea – oleks viimane aeg hakata loodust ja loomi tundma ja Aleksei Turovski raamatud on selleks igati suurepärased.

Seekord kirjutab Aleksei Turovski sellest, kas on olemas rumalaid ja tarku loomi. Zooloog räägib kas loomad suudavad ennast teistega võrrelda, kuidas käia loomaaias loomi vaatamas, kas loomad omavahel konkureerivad, kuidas nad oma kodu kaitsevad, millised on nende saladused jne. Ta tõmbab paralleele inimeste ja inimeste maailmas toimuvaga: Lugeja võib leida end mõttelt, et inimesed ja loomad on sarnased ja kas on tõsi, et just inimene on looduse kroon.

Kõik jutud on kirjutatud eheda ja mõnusa huumoriga. Aleksei Turovski suudab heatahtlikult naerda nii loomade kui ka inimeste üle ning tuua põnevaid näiteid loomade maailmast, mida tasuks kõrva taha panna.

Kui loodusõpetus ja zooloogia oleks koolis sama põnevate õpikutega nagu seda on Aleksei Turovski raamatud, siis usun, et meil oleks Eestimaal oluliselt rohkem looma- ja loodusesõpru.

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad