KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: “Põnevad eksperimendid”
Uus raamat: “Põnevad eksperimendid” (24 oktoober 2012)

Robert Winston


“Põnevad eksperimendid”


(Varrak)

Mitmekülgne professor ja teadlane Robert Winston on laste jaoks kokku kogunud terve hulga põnevaid teaduslikke katseid, mida ta ka ise armastas lapsena sooritada. Selle raamatu abil saab korraldada näiteks raketiralli, kasvatada kristalle ja baktereid, teha ise metalliotsija, puhuda hiigelsuuri kuivjää mulle ja lasta hea maitsta pimedas helendaval tarretisel! Kokku on siin ligi 100 katset ning neid kõiki saab teha kodus leiduvate asjade abil. Iga eksperimendi juures on ka kastike pealkirjaga „Kuidas see töötab?”, kus lihtsate mõistete abil selgitatakse katsega seotud teaduslikke printsiipe. Tõeliselt arendav kingitus lapsele, kes soovib mõista, kuidas maailm toimib.


Kindlasti on ka varem ilmunud põnevaid katsetamiste ja eksperimentide raamatuid, kuid Robert Winstoni ”Põnevad eksperimendid” on üks lahedamaid – see on ilus, suur ja põnevaid eksperimente on siin tõepoolest palju.

Eks me kõik ole lapsepõlves või nooruses eksperimenteerinud ja katsetanud. Ma ei hakka ise siinkohal välja tooma, milliseid katseid ma ise teinud olen, sest tagantjärgi mõteldes poleks osasid katseid pidanudki vist tegema. Aga aastaid tagasi selliseid vahvaid raamatuid kahjuks ei ilmunud, kus autor katsed lahti kirjutas, selgitas ja põhjendas ning lisaks fotod juurde pani...

Robert Winston on jaganud raamatu peatükkideks: materiaalne maailm, jõud ja liikumine, energia tegevuses, elekter ja magnetism ning elusloodus. Need jagunevad omakorda alapeatükkideks, kus konkreetne katse/eksperiment lahti kirjutatakse ning selgitatakse, kuidas seda täpselt teha ning mida üritatakse konkreetse eksperimendiga tõestada.
Iga alapeatüki juures on mitmed olulised tingmärgid, nt aeg, mis kulub katse tegemiseks, katse tegemise keerukus, see kas täiskasvanu peab kohal olema ja hoiatusmärk, mis tähendab seda, et selle katse tegemisel peab eriti ettevaatlik olema. Lisaks on eraldi välja toodud vajalikud asjad, et katset sooritada.

Mida me siis katsetada saame? Näiteks õpetab autor tegema jäämulle, jääkristalle, kihilist vedelikku, pulbitsevat purskkaevu, jalgrattast tsentrifuugi, pudelraketti, põnevaid pendleid, hõljuvat purilennukit, õhupallist hõljukit, kummipaelaga võidusõiduautot, hüdraulilist tõstukit, päikeseahju, metalli surumist läbi jää, päikesekiire lõhestamist, spektroskoopi, helendavaid taimi, periskoopi, kaheosalist teleskoopi, pappkarbist kaamerat, tikutopsist mikrofoni, tillukest välku, taskulampi, elektromagnetit, mootorit ja palju muud.

Tegemist on ühe igati põneva ja õpetliku raamatuga, sest autor on mänguliselt toonud raamatusse nii füüsikat, keemiat, loodusõpetust kui ka muud.

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad