KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: “Petronella Õnneseen. Lugusid loomalastest”
Uus raamat: “Petronella Õnneseen. Lugusid loomalastest” (9 detsember 2013)


Dorothea Flechsig

“Petronella Õnneseen. Lugusid loomalastest”


(Regio)

Kui Petronella suureks saab, hakkab ta loomauurijaks. See on kindel. Ta käib ära Antarktikas ja nii mõneski kõrbes. Binokkel käes, roomab ta hääletult nagu madu mööda tolmust preeriat ja uurib välja kõige uskumatumaid loomalugusid, mida maailm iial on kuulnud. Aga seni, kuni Petronella võib üksi oma kaugetele reisidele minna, elab ta väikeses külas. Siin tunneb ta kõiki ja kõik tunnevad teda. See pole kuigi raske, sest Petronella liigub iga päev palju ringi. Ja kui keegi midagi enneolematut avastab, on see Petronella Õnneseen!
Rikkalikult illustreeritud südamlik juturaamat on täis vahvaid seiklusi ja naljakaid juhtumisi. Et väikesed raamatusõbrad teaksid, kus on kõrbed ja preeriad, millest Petronella unistab, siis on raamatusse joonistatud ka maailma kaart.
Raamatu autor Dorothea Flechsig töötas aastaid erinevate ajalehtede ja ajakirjade juures ajakirjanikuna, kirjutades ja avaldades samal ajal ka lasteraamatuid. Ta on lõpetanud stsenaristide kursused ja õpetab täiskasvanutele ja lastele loovat kirjutamist.


Petronella Õnneseen üks väga populaarne tegelaskuju saksa laste seas ja Saksamaal on ilmunud juba mitmeid Petronella lugusid. See vahva lasteraamat on ilmunud nüüd ka eesti keeles.
Tegemist kaasakiskuva ning isegi veidi hariva raamatuga. Seekord on siin mitmeid lugusid loomalastest, kellega Petronella kokku puutub.

Kõigepealt saame tuttavaks peategelase Petronellaga: ta on sama vana kui selle raamatu lugeja, ta elab väikeses Bergluchi külas ning talle meeldib elu ja vabadus (seetõttu teeb ta koolist vahetevahel ka poppi). Tal on naljakas hambavahe, läbi mille saab väga hästi vilistada, metsik juuksepahmakas ja veidi eemale hoidvad kõrvad. Üle kõige armastab Petronella aga loomi. Tal on koer Niit, kass Mira, valge küülik Persil, meresiga Piipsi ja viirpapagoi Peetrike. Petronellal on vanem õde Philine ning loomulikult ema ja isa.

Esimeses loos kohtub Petronella metsas orvuks jäänud pisikese metskitsega. Tüdruk viib kitsekese oma koju ja aitab tal suureks kasvada – toidab ja hooldab teda seni, kuni metskits on piisavalt suur, et liituda naabertaluniku metskitsekarjaga.
Teine lugu jutustab sellest, kuidas Petronella tolmuimejaga koristab ja üks väike hiireke selle sisse satub.
Kolmandas loos toob Petronella vanem õde koju siilikese, kellele pannakse nimeks Hedgehog (inglise keeles siil). Petronella hoolitseb okaskera eest, kes magab tüdruku juures isegi talveund, kuni kevadel taas metsa läheb.
Neljas lugu on üks naljakas lugu sellest, kuidas Petronella puutub kokku viinamäetigudega.
Viies jutuke räägib Petronella kassist Mirast, kes tegelikult on tüdruku vanaema kass. Mängu tulevad ka kassipojad.
Kuuendas peatükis otsustab Petronella veidi raha teenida ja kavatseb hakata tegelema loomahoiuga. Esialgu ei ole tal mitte ühtegi klienti, kuid lõpuks toob üks vanem härra talle hoiule kilpkonna Charlie.
Eelviimane peatükk jutustab sellest, kuidas Petronella kavatseb rajada uurimislabori ning puutub kokku vihmausside ja hiireskeletiga.
Viimane peatükk on õpetlik lugemine, sest siin räägitakse väikesele lugejale aialoomadest – linnud, mutid, vihmaussid, kõrvahargid, putukad, vaskussid, sisalikud ja kärnkonnad on kõik need elusolendid, kes elavad ka aedades.

Sellised lood on Petronella Õnneseene esimeses raamatus – igati toredad ja lastesõbralikud, mõnusa huumoriga, lihtsalt ning arusaadavalt kirjutatud. Saab nalja, kuid samas õpib lugeja tundma loomi ja nende käitumist. Loomulikult tegutseb siinsetele lehekülgedel suurepärane ja tegus Petronella Õnneseen.
Väga vahva lugemine! Loodan, et Petronellast kuuleme veel ka edaspidi.

Marko Tiidelepp
« Eelmised nädalad