KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: “Petronella Õnneseen. Loodusuurija lood”
Uus raamat: “Petronella Õnneseen. Loodusuurija lood” (27 august 2014)


Dorothea Flechsig

“Petronella Õnneseen. Loodusuurija lood”


(Regio)

Petronella Õnneseene sarja teises raamatus peab väike loomauurija Petronella nii mõndagi olulist joonde ajama: vanaemale verekaane korjama, mutile maailma näitama, mesilasema päästma ja vanematele öise ritsikakontserdi korraldama.
Petronellal on palju häid mõtteid, aga paraku ei lähe asjad alati nii, nagu ta soovinud on. Ja nõnda satubki ta sageli põnevatesse, aga ka väga naljakatesse seiklustesse. Petronellal juba igav ei hakka!
Rikkalikult illustreeritud südamlik juturaamat viib lugeja väikesesse külasse, kus Petronella tunneb kõiki ja kõik tunnevad teda. Ja kui keegi midagi enneolematut avastab, on see Petronella Õnneseen!


Väga vahva! Taas kord on eesti keeles ilmunud Petronella Õnneseene lood, seekord loodusuurija lood. Petronella esimene osa ilmus eelmisel aastal ja selle pealkiri oli “Petronella Õnneseen. Lugusid loomalastest”.

Petronella on vahva väike tüdruk, kellele meeldivad loomad ja loodus. Ta üritab sageli teha igasuguseid häid asju, mis võib-olla ei kuku nii hästi välja kui plaanitud. Aga sellele vaatamata on ta suur loodusesõber.

Esimene lugu saab alguse sellest, kuidas Petronella oja ääres verekaane püüab.Tema vanaemal on artroos ehk liigesehaigus ning raadiost on tüdruk kuulnud, et verekaanid peaksid selle haiguse vastu aitama. Kaanide püük on raske, kuid Petronella saab kätte kolm kaani. Ta viib need ka vanaemale, kuid vanaema väga suures vaimustuses neist ei ole. Jäises vees olemise pärast saab külmetada hoopis Petronella…

Teises loos näeb Petronella sõbranna Claudiaga, kuidas suur kass väikest linnukest ründab. Tüdrukutel õnnestub linnuke päästa ja selgub, et tegemist on pasknääriga. Petronella teab, et linnupoegade vanemad ei toida enam oma lapsi, kui neil on inimese lõhn juures, mistõttu viiakse linnuke Petronella koju. Linnuke saab nimeks Hansi. Petronella hoolitseb pasknääri eest, annab talle süüa ja juua ning hiljem laseb juba suureks kasvanud linnuke loodusesse tagasi.

Kolmas lugu jutustab sellest, kuidas Petronella isa üritab koduaias muttidest lahti saada. Isal see ei õnnestu, kuid Petronella on kavalam ja saab muti kätte lausa paljaste kätega. Ta näitab mutile veidi maailma ja loo lõpp saab lõbusa lahenduse.

Neljandas loos ostab Petronella karbitäie ritsikaid. Ta loodab nende abil kodus veidi puhkusemeeleolu luua, kuna tema ema on tööst väga väsinud. 27 ritsikat hakkavadki kodus häält tegema, kuid hoopis öösel.

Viies lugu jutustab Petronellast ja mesilastest. Petronella külas Bergluchis on üks ilus metsistunud aed, kus on palju õitsvaid põõsaid. Petronella käib aeda salaja vaatamas. Ta pole näinud seal ühtegi inimest, kuid keegi peab seal olema, sest aias muutub pidevalt midagi. Petronellale meeldivad aias sumisevad mesilased ja seal on ka palju vahvaid röövikuid. Ükskord kohtub Petronella aias ühe mehega, kel nimeks Knut. Knut on mesinik, kes plaanib mesilasemal ühte tiiba lühemaks lõigata, et too mesilastarust oma perega minema ei lendaks. See mõte ei meeldi Petronellale ja tal on plaan, mille koos oma sõbranna Claudiaga ka ellu viib. Siiski ei lähe kõik plaanipäraselt ja segadust on lõpuks päris palju.

Kuuendas loos saabub Bergluchisse väga külm talv ja Petronella peab hoolitsema naabrite kanade ja kuke eest. Tüdruk arvab, et väljas on liiga külm ja ta otsustab kanad ja kuke endale koju tuua. Seegi lugu läheb lõbusaks, sest kes see siis kuke ja kanadega toas elab!

Viimane jutt on mesilastest – selles saab lugeja teada, kui olulised ja vajalikud tegelased mesilased tegelikult on.

Petronella seiklused ja lood sobivad lugemiseks nii tüdrukutele kui ka poistele. Igal juhul ootame Petronella juhtumiste kolmandat raamatut.

Kiitma peab ka vahvaid joonistusi, mille autoriteks on Katrin Inzinger ja Christian Puille.

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad