KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: Aivo Oblikas "Nõuanded koeraomanikule. Kutsika valikust koera vanaduspõlveni"
Uus raamat: Aivo Oblikas "Nõuanded koeraomanikule. Kutsika valikust koera vanaduspõlveni" (11 september 2015)

 

 

Aivo Oblikas

“Nõuanded koeraomanikule. Kutsika valikust koera vanaduspõlveni”

(Varrak)

Raamatu autor Aivo Oblikas on koerte koolitamisega tegelenud juba üle 20 aasta. Selle aja jooksul on ta kokku puutunud kõigega, mis teemasse puutub, alustades probleemkoertest ning lõpetades võistluskoertega. Oli pikka aega üks portaali „Lemmik” ekspertidest, vastates seal koerandusega haakuvatele küsimustele. Ta on rahvusvahelise hindamisõigusega koolituskohtunik ning tegev olnud paljude teiste koerandusega haakuvate valdkondadega.
Nagu vanarahvas räägib, on koer inimese parim sõber. Juba sajandeid on koerad päevast päeva olnud meie kõrval. Arvestades sellega, kui pikk on koerapidamise ajalugu ja kui levinud on koer koduloomana, võiks loota, et neist teatakse kõike ning erilisi probleeme ei tohiks olla. Kahjuks see aga pole nii. Ikka ja jälle kuuleme koerte rünnakutest ning loeme ajalehtedest koerahammustuste statistikat. Ning paraku otsivad inimesed jätkuvalt abi oma pööraseks muutunud koera taltsutamisel. Tavaliselt tekivad probleemid seetõttu, et teadmistes on lüngad. Käesoleva raamatu eesmärk ongi  nende lünkade täitmine.

 

Koertest, kutsikatest, koeraomanikest, koera kasvatamisest ja treenimisest on eesti keeles ka varem raamatuid ilmunud. Enamus neist on olnud tõlkeraamatud ja sedavõrd põhjalikku koeraraamatut eesti autori sulest mulle ei meenugi.

Aivo Oblikas on tunnustatud koerakoolitaja, kes tegelenud koerte koolitamisega juba üle 20 aasta. Ta on tegelenud ka probleemkoerte ja võistluskoertega. Oma dobermanniga on mees jõudnud teenistuskoerte kolmevõistluse ehk IPO MM-ile, saavutades 10. koha!

Raamat on põhjalik ja sisukas. Kokku ligi 300 lehekülge nõuandeid ja näpunäiteid koera kasvatmiseks, koertega tegelemiseks. Kuna raamatu autor ise on sedavõrd kaua koertega tegelenud, siis saab ta rääkida oma kogemustest ja tuua näiteid elust enesest. Raamatu autor juhendab ja õpetab, mida peaks teatud olukorras tegema, mida vältida, kuidas käituda jne.

Raamat algab peatükiga “Võtaks endale koera”, milles Aivo Oblikas palub lugejal seda otsust väga sügavalt kaaluda, sest koera võttes, võtad endale kaaslase pikaks ajaks ja temaga kaasnevad ka kohustused. Selles peatükis saame lugeda ruumist, milles koer hakkab olema, sobivusest pereliikmete ja sõpradega, kuid ka rahast, sest koeraga kaasneb igasugu kulutusi – söök, arstivisiidid, vaktsiinid, rihmad, mänguasjad, toidunõud, pesad jpm. Juttu on ka naabritest, sest ka nendega tuleks arvestada, eriti siis, kui elatakse näiteks kortermajas.

Teine peatükk on “Millist koera valida?”. Saame teada, kuidas ja millist koera valida, kas võtta suurem või väiksem koer, milline peaks olema koera iseloom. Juttu tehakse ka instinktidest – saagi-, jahi-, kaitse ja karjainstinkt, kuid ka enesekindlus, energia ja tegutsemistahe. Kas võtta tõukoer või tõutu kaaslane, ka sellele püüab autor vastata. Juttu on ka koera tõutunnistusest ehk pedigreest ja sellest, millist tõugu valida. Pikka tõugude tutvustust siit me ei leia, selleks on olemas teised raamatud.

Kolmandas peatükis saame lugeda kasvatajast, kennelnimest ja kõigest sellega haakuvast. Loomulikult on kasvataja oluline nii koera kui ka tulevase koeraomaniku elus.

Neljas peatükk on “Kutsika dokumendid”. Siin räägitakse koera väljaostmisest, kuid ka rendikoerast ja võimalusest olla kaasomanik. Ka koera ostu-müügilepinguga tehakse meid tuttavaks.

Viies peatükk kannab pealkirja “Kutsika valik”. Jah, kutsika valik on raske, sest kõik kutsikad on armsad ja nunnud. mõni energilisem, mõni rahulikum ja tagasihoidlikum – keda valida? Saame teada, mis on genotüüp, mis fenotüüp, kas valida emane või isane koer.

Kuues peatükk on “Kutsikas tuleb koju”. Sellega kaasneb koheselt suur vastutus – vastutus väikese elusolendi ees. Saame lugeda kutsika esimestest päevadest uues kodus, sellest, et kutsikas on nagu käsn, kes üritab endasse imada reegleid ja käitumisviise, kusjuures ei maksa unustada, et reeglid peavad olema alati samad ja seda peavad teadma ning jälgima kõik pereliikmed. Reeglitest tuuakse välja, et kutsikas ei tohi lõhkuda asju, mängides tohib hammustada ainult mänguasja, koer ei tohi ilmaasjata haukuda, õuest tuppa tulles tehakse puhtaks jalad, koer ei tohi toitu varastada, koerale ei tohiks anda laualt toitu, kui teil endal on söögiaeg jne. Juttu on veel mängust, mänguasjadest, kuidas koeraga mängida, sest mängu abil on võimalik tegeleda ka suhte ülesehitamisega.

Loeme veel ka kutsika koolitamisest, kuidas koerad õpivad ning uusi oskusi omandavad, mida tasub kutsikale õpetada. Juttu on ka kutsika kodusest hooldusest ja käsitlemisest (näiteks küünte lõikamine, kutsika katsumine igalt poolt jne). Veel saame teada nn kodusest hävitustööst, kuidas seda vältida, mida ette võtta. Loomulikult ei pääse me mööda ka kutsika sotsialiseerimisest, sest see ON väga-väga oluline terve koera kasvamises. Räägitakse ka kutsika toitmisest, tervisest, vaktsineerimisest ja võimalikest arstivisiitidest, kust leida abi võimalike probleemide tekkimisel.

Seitsmes peatükk on “Kodused suhted”. Kodus on otsustajaks ja määrajaks ikkagi inimene, kuid see võib vahetevahel käest minna. Siit leiategi näpunäiteid ja nõuandeid, kuidas seda vältida. Selles peatükis räägitakse ka sellest, kuidas rõõmsameelsest kutsikast sirgub turtsuv teismeline ja see on tõepoolest väga keeruline iga. Koer muutub, talle pakub ühe rohkem huvi ümbruskond, koer on tihti näljane, kasvab huvi vastassoo vastu, suureneb energia ja jõud. Aivo Oblikas räägib sellest, kuidas koer ei ole enam kutsikas, kes peaks kogu aeg silma vaatama ja kõike täpselt nii tegema, nagu öeldakse. On oht, et koer võib hakata peremehe üle domineerima…

Kaheksas peatükk on “Probleemkoer ja tema päästmine”. Alustatakse sellest, kuidas probleem tekib, kuidas kujunevad probleemkoerad, millised on tõelised eeldused. Probleemi põhjustaja võib olla energia, esineda võib ka probleemset ründamist.

Üheksas peatükk “Koer ja lapsed”. Mis võib juhtuda, kui koeraga perre sünnib laps, kui lastega perre võetakse koer, mida teha siis, kui lapsele tulevad sõbrad külla, kuidas teha lapsele selgeks, et iga võõras koer ei ole kodune Muri?

Kümnes peatükk on “Koera koolitamisest”. Aivo Oblikas alustab seda peatükki laiemalt – milleks üldse koera koolitada? Vastus on lihtne – koolitatud koer on õnnelik, sest ta teab oma kohta, saab aru inimese nõudmistest ja reeglitest ning ta elu on vajalikul tasemel must-valge. Koera koolitamise ja treenimise aluseks on tema õige motiveerimine ehk motivatsioon on koolituse alus. Lugeda saame käskude õpetamisest ja toidust, sest toiduga tasuks alustada käskude õpetamist. Oluline ka see, et koolitamisel ei tohi kunagi kasutada negatiivset mõju ega sundi, kui koer käsu sisust ja iseloomust aru ei saa!

11. peatükk on “Koerasport” – saame teada, mis on agility, mis sõnakuulelikkus (SK), mis kuulekuskoolitus (KK), mis koerte kolmevõistlus ehk IPO, spetsiaaljälg ehk FH. Juttu on päästekoertest, koertenäitustest, koera sobivusest näitustele või koerasporti.

12. peatükk on “Koer läks kaduma” – ärge unustage oma lemmikut kiipida!

Vimased neli peatükki on lühemad ja neis on juttu koera tervisest, koerast ja kutsikatest, koeraga reisimisest ja vanast koerast.

Selline põhjalik ja sisukas raamat on uus koeraraamat “Nõuanded koeraomanikule”. Usun, et see sobib lugemiseks nii uuele kui ka algajale koeraomanikule, kuid on kindlasti põnev läbi lugeda ka inimesel, kellel on olnud või on koer. Raamat sobib suurepäraselt nii noorele kui ka vanemale lugejale, sest raamat on huvitav ja põnev ning põhitõed, näpunäited ja nõuanded on esitatud lihtsalt ning arusaadavalt.

Väga vajalik raamat, olen selles 100% kindel.

 

Marko Tiidelepp

 

 

Raamatus on pikemalt käsitletud õige kutsika leidmise ja valimise temaatikat, samuti koera arengu erinevaid etappe ja sellega kaasnevaid probleeme ning eripärasid. Veel tuleb juttu koolitusest ning koeraga ühise keele leidmisest. Nõuandeid illustreerivad näited elust, mis aitavad loetavat paremini mõista.


« Eelmised nädalad