KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: Elisabeth Marrou "Ütle mulle, kus!?"
Uus raamat: Elisabeth Marrou "Ütle mulle, kus!?" (23 oktoober 2015)

 

 

Elisabeth Marrou

“Ütle mulle, kus!?”

(Varrak)

 

See raamat vastab rohkem kui kahesajale küsimusele, mis uudishimulikke lapsi ikka on huvitanud. Küsimused meid ümbritseva maailma kohta on jagatud nelja teema vahel: maateadus, ehitised, maad ja rahvad ning looma- ja taimeriik. Näiteks kas tead, kus liigeldakse gondlitega? Või kus võib kohata pühi lehmi? Aga kus süüakse grillitud ämblikke? Neile ja paljudele teistele küsimustele leiab sellest vahvate pildikleepsudega raamatust lihtsad ja üllatavad vastused. 

 

“Ütle mulle” on hästi vahva raamatusari, mis püüan anda vastuseid igasugu küsimustele, mida pere väiksemad lapsed võivad küsida vanematelt, vanavanematelt või suurematelt vendadelt-õdedelt. Varem on ilmunud “Ütle mulle, kuidas!?” ja “Ütle mulle, kes või mis!?”

Raamatud on hästi laheda kujundusega ning ka oma disainilt põnevad. Raamat on tugevate kaante vahel, see on spiraalköites ja sisulehed on eraldi kaante vahel ning on üsna tugevast ja vastupidavast plastikust. Nii ei lähe raamatu sisuküljed koledaks ka pere kõige väiksemate lugejate käes. Raamat on hästi värviküllane, vahvate illustratsioonidega ning lühikeste, selgete ja kergesti mõistetavate tekstidega ehk vastustega küsimustele. Ei maksa unustada sedagi, et raamatuga on kaasas ka lahedad kleepsud, mida on võimalik raamatusse selleks ettenähtud lehtedele kleepsutada.

Seekordne raamat püüan anda vastuseid kus-küsimustele, kuid loomulikult on siin ka teiste sõnadega algavaid küsimusi. Raamat on jaotatud nelja osasse: maateadus, ehitised, maad ja rahvad, looma- ja taimeriik. Tundub, et saame lugeda igasugu lahedatest ja põnevatest asjadest.

Esimene osa on maateadusest ja selles vastatakse 52 küsimusele. Näiteks, kus asub ekvaator, kus asuvad pöörijooned, kus asub Vana Maailm. Nagu ütlesin, siis on ka veidi teistsuguste algustega küsimusi: milline maailmajagu on kõige suurem, milline on väiksem ja suurem ookean. Kui tahate teada, kus asuvad Punane meri ja Surnumeri, siis siin on vastused olemas. Kas teate, et maailma kõrgem kõrb asub Tšiilis, suurem kõrb on Sahara kõrb, Andid asuvad Lõuna-Ameerikas, Alpid Euroopas. Vastused antakse ka küsimustele, kus asuvad Aafrika, Aasia, Euroopa ja Ameerika suuremad järved. Juttu on vulkaanidest, jugadest, Suurest Kanjonist, Suurest Vallrahust, külmarekorditest, soojarekorditest, sademetest ja kuivusest.

Teine osa on ehitistest. Vabadusesammas, Püha Markuse väljak, Sagrada Familia, Karli sild, Tivoli, Machu Picchu, Kreml, Pisa torn, Nutumüür, Alhambra, Eiffeli torn, Keelatud linn, Toweri sild, Big Ben, Golden Gate, Colosseum, Punane väljak, Valge Maja jpt. Kõik on väga kuulsad ehitised ja nendest räägitakse – kus need asuvad? Sellest raamatust leiate vastused. Kokku on raamatu teises osas juttu 56 ehitisest.

Kolmas osa on maadest ja rahvastest. Kus elavad indiaanlased, kus võib kohata pühi lehmi, kus kaevati esimene metro, kus liigeldakse gondlitega? Saame teada, et tapasid süüakse Hispaanias, tihedaima liiklusega lennujaam asub Atlantas, USAs, saja aasta vanuseid mune süüakse Aasia maades, jalgpalli sünnimaa on Inglismaa, maailma pikim maantee asub Kanadas ja on lausa 8000 kilomeetrit pikk. Seda teadiste, et Hollandis, Rotterdamis elavad paljud inimesed vahvates nurga peale upitatud kuubikutes, esimesed hamburgerid küpsetati Saksamaal, Hamburgi sadamas. Märgusõnadeks on veel pehmed majad, pügmeed, grillitud ämblikud, dollar, rubla, jurtad, iglud, sarvesai jpm. Selles osas saame vastuse 52 küsimusele.

Ja viimane, neljas osa on looma- ja taimeriik. Mulle on loodus alati meeldinud, mistõttu usun, et see on üks igati vahva osa. Kus elavad põhjapõdrad, kus leidub mangrove, kus elavad baribalid, kus kasvatatakse kõige rohkem tulpe? Aga tiigrid, kiivid, jääkarud, anakondad, grislid? Kus nad elavad? Põnevaid tegelasi on siin veel: hiidpandad, laiskloomad, mägigorillad, keiserpingviinid, lõvid, krokodillid jt. Kokku on vaatluse all 52 looma või taime.

Neljale osale järgneb tähestikuline register, et oleks lihtsam asju üles leida ja raamatu lõpus on kleepsud.

 

Selline põnev ja lahe raamat on see “Ütle mulle, kus!?”. Sobilik pere pisematele lugejatele ja küsijatele, kuid usun, et seda võivad lugeda ka koolilapsed ja miks mitte isegi lapsevanemad, sest siis nad teavad, millisteks küsimusteks tasuks valmis olla.

 

Marko Tiidelepp

 

 « Eelmised nädalad