KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: Carron Brown ja Georgina Tee ''Talve saladused. Valgustatav raamat''
Uus raamat: Carron Brown ja Georgina Tee ''Talve saladused. Valgustatav raamat'' (10 november 2015)

 

 

Carron Brown ja Georgina Tee

“Talve saladused. Valgustatav raamat”

(Pikoprint)

 

Mis juhtub talvel õues? Näita lehe tagant valgust ja vaata ise...
Raamat tutvustab läbi kaunite illustratsioonide lastele põnevaid talviseid saladusi. Uuri lähemalt lumevaiba all olevat metsa ja sa avastad üllatusi täis laanemaailma! Talvise imedemaa saladused tukkuvatest tigudest reibaste rebasteni on nüüd paljastatud.

 

Pean tunnistama, et see on üks ilus, uhke ja vahva raamat, mis viib väikese lugeja loodusesse ja tutvustab neile talve. Selgub, et talveöö pulbitseb elust. Kui hoolega jälgida pimedaid puid ja lumiseid õõnsusi, võib märgata ohtralt tegevust. Kui raamatu lehekülgi tagantpoolt taskulambiga valgustada või valguse ees hoida, siis võib näha, kes talvises laanes ennast peidab.

Nii avastame puulehtede alt mulla sees augus magava kimalase, saame näha, et igal lumehelbel on kuus haru, kuid iga helbe muster on erinev.

Ja äkki, kes maandus puul? See on üks vahva lind, nimeks siidisaba, kes tuli sööma puu punaseid marju.

Kes magab kivi all? Seal on uinunud konn, kes jäise ilmaga võib külmuda, ent soojaga sulab ta uuesti üles.

Maas võib leida ka põnevaid jälgi. Sellesse raamatusse on jäljed jätnud jänes, kelle kasukas on talvel valgeks muutunud.

Mida sööb talvel orav, kes sööb urbasid, kus magavad talvel teod?

Kohtume veel ka lumel magava rebasega, kelle paks ja kohev saba hoiab koonu ning käpad soojas. Kohtume ka hirvede, hiirte, kakkude, nirgi ja karuperega.

Kes elavad järves jääkatte all?

Lõpuks saame lugeda veel sellest, kuidas loomad ja taimed külma talve üle elavad. Selleks on mitmeid viise: abiks on muutuv värv, langevad lehed, pikk uni, toiduvarud, peavari, lumeräätsad, öösel üleval olemine ja see, et oodatakse kevadet!

Vahva loodusraamat pere väiksematele lugejatele. Huvitavaid fakte ja teadmisi, suurepärased illustratsioonid (autoriks Bee Johnson). Tekstid on raamatus lihtsad ja lühikesed.

Olen kindel, et pärast selle raamatu läbi lugemist saavad paljud lapsed palju paremini aru, kuidas loomad ja taimed talve üle elavad.

 

Marko Tiidelepp

 

 « Eelmised nädalad