KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: Vicky Halls "Kasside varjatud elu. Lemmiklooma käitumise saladused"
Uus raamat: Vicky Halls "Kasside varjatud elu. Lemmiklooma käitumise saladused" (17 juuni 2016)

 

 

Vicky Halls

„Kasside varjatud elu. Lemmiklooma käitumise saladused“

(Varrak)

 

Kas olete kunagi mõelnud, mismoodi näeb maailma kass ja mida ta teeb, kui teid silmapiiril pole? Selle raamatu abil saab selgeks, miks kassid käituvad just nii, nagu nad seda teevad.

Oma esimeses rikkalikult illustreeritud raamatus vaatleb kasside hingeelu käsitlevate menukite autor Vicky Halls iga tahku kasside elus, alates kassipoegade mängudest ja lõpetades kasside omavaheliste suhetega, räägib sellestki, kuhu nad suunduvad hämaruse saabudes ja millega tegelevad.

Fotod, tõsielust pärit lood ja autori humoorikas jutustamisstiil aitavad mõista kasside maailma ning annavad ühtlasi ka väärt praktilist nõu igale kassipidajale.

 

Pean tunnistama, et sedavõrd huvitavat ja põhjalikku raamatut kassidet ma eesti keeles varem lugenud ei ole. Olen kindel, et siit leiavad palju põnevat ja huvitavat nii „kassiinimesed“ kui ka need lugejad, kes on lihtsalt huvitatud loodusest ja lemmikloomadest. Raamat on põhjalik, kuid oma stiililt lihtne ja mõnus lugeda, mistõttu sobib see lugemiseks nii suurtele kui ka väikestele.

Raamatud on jagatud kuude ossa: „Tundke oma kassi läbi ja lõhki“, „Pilguheit metsikumale poolele“, „Kodukassi elu ja perioodid“, „Õnneliku kassi saladus“, „Probleemne käitumine. Mõistmine ja lahenduse otsimine“ ja „Mida kassi eest hoolitsedes teha ja mis jätta tegemata“.

 

Raamatu sissejuhatuses tõdeb Vicky Halls, et kassid on olnud ühel või teisel märkimisväärsel viisil meie elu osaks tuhandeid aastaid ja suurima osa sellest ajast oleme vaeva näinud, et neist tõepoolest aru saada. Nende käitumine võib näida keskendunud, manipuleeriv ja armutu väljaspool kodu, ja samal ajal on nad kodus omaniku vastu armastavad ning õrnad. Nad võivad olla võrdsel määral nii isemeelsed, mänguhimulised, hoolimatud kui ka vallatud. Missugune on siis tõeline kass?

Huvitava küsimuse tõstatab raamatu autor, kuid ma usun, et pärast selle raamatu lugemist saate kassidest palju paremini aru ja mõistate, milline on see tõeline kass.

Raamatu esimeses osas „Tundke oma kassi läbi ja lõhki“ saab lugeda kassi füüsisest, sh. kassi tähtsaimatest meeltest, silmadest, vurrudest, suust, keelest ja maitsmismeeltest, ajust. Saame teada, kuidas kass meid tunneb, juttu on kuulmisest ja tasakaalust, luustikust, siseehitusest, välistest omadustest.

Igas osas on palju infokastikesi nn. „kas teadsite, et...“, kust on võimalik lugeda mitmeid huvitavaid fakte ja teadmisi, õpetusi ja ka näiteid elust endast. See annab raamatule ainult väärtust juurde.

Teine osa on „Pilguheit mestikumale poolele“, kus autor jutustab meile kodutud kassidest, nende elust ja käitumisest. Kodutud kasside abiga õpime ka kodukassi paremini tundma. Vicky Halls tõdeb, et kodutu kass on kütist prügikastis tuhnija. Huvitav võrdlus, kas pole. Lugeda saame sellest, kuidas kodutud kassid jahti peavad, hiilivad ja varitsevad. Juttu on territooriumist, kodutud kasside perest, kuidas nad suhtlevad ja võitlevad, mängivad, pesevad, magavad jpm.

Kolmas osa „Kodukassi elu ja perioodid“ algab sellest, kuidas kass kodustati. Saame teada, millal oli ajaloos kasside langus ja tõus, mis peitub kasside geenides (kas ikka teadsite, et silmade värvus on geneetiliselt seotud karvastiku värvusega, et kassidel on kaks põhivärvust – must ja punane (nimetatud ka oranžiks). Kõik teised värvused on nende kahe variatsioonid). Saame teada, mis määrab kassi iseloomu, kuidas kodukassid õpivad elama koos inimesega, juttu on tõugude eripärast, tõukassi valimisest, kuid ka kassipoja elust seestpoolt, noorukieast, täiskasvanuks saamisest, parimast east elus, keskeakriisist, küpses eas kassist, vananevast kassist jm.

Neljas osa on „Õnneliku kassi saladus“. Siin on lugeda kassisõbralikkusest, õigetest suhetest, sellest, mida kass meilt tahab, milline on armastus kassi moodi, milline on kassisõbralik kodu, köök, elutuba, magamistuba, koduümbrus. Siit leiab väga palju väga huvitavaid näpunäiteid ja õpetusi, kuidas oleks kodukassil mõnus koos meiega elada.

Juttu tehakse ka õigetest toidunõudest (näiteks sellest, et kassi joomisanum peaks parimal juhul olema keraamiline või klaasist ja pealt nii lai, et juues vurrud anuma külgi ei puudutaks), tualetist, asemest, kraapimispuust, tubastest lõbustustest, kassiluugist, kaelarihmast jm.

Viies osa on „Probleemne käitumine. Mõistmine ja lahenduse otsimine“. Vicky Halls räägib meile halvasti käituvatest kassidest. Kuidas saada abi, kuidas kassid väljakutse esitavad, kuidas mõista, et teie kass käitub halvasti, kas teie kass on stressis, kuid juttu on ka muudel teemadel nagu kass vs kass, millised on kasside tavalised konfliktid. Kas teate, milline on despootlik kass, kuidas sellise kassiga toime tulla, millised on sobimatud tualetikombed, mida kujutab endast sirtsutamine. Pikemalt on juttu agressioonist ja agressiivsest kassist, närvilisest kassist, paksust kassist jm.

Kuues, viimane osa on „Mida kassi eest hoolitsedes teha ja mis jätta tegemata“. Kuidas astuda ennetavaid samme, et vältida võimalikke probleeme, kui kassipoeg teie koju tuleb. Kuidas valida õiget kassipoega, mida teha siis, kui kassipoeg ongi juba kodus. Mis juhtub siis, kui kass kohtub esimest korda teise kassiga, kui kassipoeg kohtub koeraga, kui uus koer kohtub kassiga, kui uus kass kohtub vana kassiga, kui kass kohtub beebiga, milline on muretu reisimine, rahulik karvahooldus jpm.

Sellised põnevad osad on selles sisukas ja asjalikus kassiraamatus. Palju põnevaid fakte ja teadmisi, elulisi ja õpetlikke näiteid, kuidas midagi vältida, millest hoiduda, mida teha teisiti, kuidas oleks parem ja õige.

Raamat on põhjalik, kuid mitte igav, sest stiililt on see igati kaasahaarav ja mõnus lugemine, kus mõni lugu ja eluline näide toob ka muige lugeja suule. Igal juhul on see raamat üks ilmatuma põnev reis kasside maailma ja hingeellu, mis aitab meil neid vahvaid ja suurepäraseid lemmikloomi paremini mõista.

Kindlasti annavad raamatule lisaväärtust veel ka võrratud fotod ei kellestki muust kui kassidest.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad