KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: Dr Jen Green "Ilm 30 sekundiga"
Uus raamat: Dr Jen Green "Ilm 30 sekundiga" (17 oktoober 2016)

 

 

Dr Jen Green

“Ilm 30 sekundiga”

(Pikoprint)

 

„Teadmised 30 sekundiga“ on teadussari, kus igasse raamatutesse on kogutud ühe valdkonna teemad ning esitatud nad kiirelt haaratavas ja lahedate illustratsioonidega formaadis. Igal teemal on algteadmised võimalik omandada vaid 30 sekundi jooksul, lõbusad lisaülesanded aitavad loetut kinnistada.
Raamatust leiad 30 teemat meie maakera ilmast, atmosfääri mõjust, aastaaegadest ja kliimatsoonidest äärmuslike ilmanähtuste, ilma ennustamise ja kliimasoojenemiseni. Kõik teemad avatakse 30 sekundi jooksul, toeks kolmesekundilised välkkokkuvõtted, kolmeminutilised eksperimendid ja lahedad värviküllad illustratsioonid. 

 

Selle vahva populaarteadusliku raamatu esikaanel on kirjas, et siin on 30 põnevat ilmateemat, mida nutikatele noortele selgitatakse poole minutiga. Raamatu esisisekaanel kirjutatakse: loe 30 põnevat käsitlust ilma kohta, saa aru, kuidas me mõõdame ilma, uuri, kuidas teadlased oskavad ilma ennustada, saa teada, kui metsik võib ilm olla, avasta, kuidas me erinevates kliimaoludes hakkama saame. Pluss! 3-sekundlised teemakokkuvõtted, paeluvaid fakte ilmast ja 3-minutilised eksperimendid.

Mulle tundub, et meid ootab ees üks igati põnev lugemine!

 

Raamatus on kuus osa: maa ilm, kliima ja aastaajad, igat sorti ilma, äärmuslik ilm, ilma ennustamine, kliima muutumine. Kõik osad algavad väikeste sõnaseletustega, millele järgnevad juba mitmed peatükid erinevatel teemadel.

Esimene osa on “Maa ilm”. Alustatakse Päikesest, mis on meile kõige lähem täht ja see on hiigaslik põlevate gaaside kogum. Päike annab energiat, mis käivitab ilmaprotsessid. Eksperimendina testime Päikese soojendavat väge.

Päikesele järgneb ülevaade atmosfäärist, mis on gaasikiht, mis meie planeeti ümbritseb. Eksperimendi käigus testime õhurõhku.

Edasi tulevad ookeanid ja mered. Ookeanid aitavad Päikese soojust levitada üle kogu maakera. Seejärel juba lehekülg tuultest, kus saame teada ka seda, mis on Beauforti skaala. Esimese osa viimane peatükk jutustab ilma väest.

Raamatu teine osa on “Kliima ja aastaajad”. Miks aastajad vahelduvad, miks muutused toimuvad? Esimene peatükk jutustabki meile kliimast. Kliima on mingi piirkonna tavaline (tüüpiline) ilmamuster. Regiooni kliimat mõjutavad kolm peamist tegurit: kaugus ekvaatorist (geograafiline laius), kõrgus merepinnast (kõrgus) ja mere lähedus.

Edasi on juttu bioomidest, mis on oma erilise kliimaga ja elusolenditega suured Maa piirkonnad. Bioomidele järgnevad mikrokliimad, mis on väikese ala kliimad, mis erinevad ümbristevate alade kliimast. Järgneb peatükk sellest, miks meil on aastaajad. Põhjus lühidalt on selles, et maa telg on kaldu ja see põhjustabki aastaajad.

Selles osas on juttu veel soojade ja külmade maade loomadest, inimestest mitemesugustes kliimaoludes.

Ja kolmas osa! “Igat sorti ilm”, kus räägitakse meile veeringest, pilvedest, sademetest, vihma mustritest, lumest, lörtsist, rahest ja härmatisest, kõrgr- ja madalrõhkkondadest ja frontidest. Igati põnev osa.

Neljas osa on äärmuslikest ilmadest. Ilm võib olla leebe, kuid see võib muutuda ka vastikuks. Äärmuslike atmosfäärinähtuste hulka kuuluvad äikesed, lumetuisud, rahetormid, orkaanid ja tornaadod. Nendest ongi selles osas juttu. Lisaks veel kõrbed ja põuad ning üleujutused.

Viinedas osas hakkame ilma ennustama. Kõik me tahame teada, missugune ilm tuleb homme, ja loodame, et ilmaennustus ütleb meile seda. Ilmateadus pole uus teadus, aga umbes 1970ndatest on meetodid, mida ilma mõõtmiseks kasutatakse muutunud palju keerulisemaks. Selles osas on juttu ilma uurimisest, milleks kasutatakse palju erinevaid riistu, juttu on ka satelliitidest, ilmaennustusest ja ilmakaartidest, salapärasest ilmast.

Viimane, kuues osa on “Kliima muutumine”. Siin öeldakse, et maa kliima muutub looduslikult, kuid väga aeglaselt. Juttu tehakse siiski ka üleilmsest soojenemisest, ilmast tulevikus – rohelise energia aliikate kasutamine võib aidata üleilmset soojenemist vähendada.

Selline vahva ilmaraamat on see “Ilm 30 sekundiga”. Igati põnev ja väga asjalik ning sisukas lugemine, kuid kõik on tehtud selguks lühidalt, konkreetselt. Nii, et kõik peaksid aru saama, mis paberil kirjas on.

 

Väga lahedad illustratsioonid on teinud Tom Woolley, raamatu konsultant on professor Adam Scaife.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad