KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: Dr Jen Green "Ookeanid 30 sekundiga"
Uus raamat: Dr Jen Green "Ookeanid 30 sekundiga" (20 oktoober 2016)

 

 

Dr Jen Green

“Ookeanid 30 sekundiga”

(Pikoprint)

 

„Teadmised 30 sekundiga“ on teadussari, kus igasse raamatutesse on kogutud ühe valdkonna teemad ning esitatud nad kiirelt haaratavas ja lahedate illustratsioonidega formaadis. Igal teemal on algteadmised võimalik omandada vaid 30 sekundi jooksul, lõbusad lisaülesanded aitavad loetut kinnistada.

Raamat viib sind reisile läbi 30 veeteemalise infomere merepinnast kuni pimedamate sügavikeni. Kõik teemad avatakse 30 sekundi jooksul, toeks kolmesekundilised välkkokkuvõtted, kolmeminutilised eksperimendid ja lahedad värviküllad illustratsioonid. 

 

Selle vahva populaarteadusliku raamatu esikaanel on kirjas, et siin on 30 põnevat teemat, mida noortele merehuvilistele selgitatakse poole minutiga. Raamatu esisisekaanel kirjutatakse, et siin on võimalik avastada üllatavaid ökosüsteeme ja elupaiku ning olendeid, kes neis elavad, lugeda 30 kiirest ja köitvast teemakäsitlusest meie veemaailma kohta. Meil on võimalik aru saada, kuidas lained, tuul ja ilm kujundavad meie sinise planeedi panda. Uuritakse kõike, alates päikese valgusest vee pinnal kuni ookeani sügavaimate soppideni. Saame teada mereelustikku ähvardavast reostusest ja kliima muutumisest. Pluss! 3-sekundlised teemakokkuvõtted, hämmastavad faktid ja 3-minutilised eksperimendid.

Mulle tundub, et meid ootab ees üks igati põnev lugemine!

 

Raamatus on kuus osa: helesinine planeet, rabavad meremaastikud, elu ookeanis, ohud ookeanis, ookeanide uurimine ja ookeanide kasutamine. Kõik osad algavad väikeste sõnaseletustega, millele järgnevad juba mitmed peatükid erinevatel teemadel.

 

Esimene osa on “Helesinine planeet”. Planeet Maa paistab kosmosest helesinisene, sest suuremat osa selle pinnast katab vesi. Kuid kõigest kolm protsenti sellest veest on magevesi, ülejäänu on merede ja ookeanide soolane vesi. Seda osa alustatakse ookeanide ja meredega, millele järgnevad tuul ja laine, eksperimenteerime tehes ise laineid. Mis asjad on looded, mis on tingitud peaasjalikult Kuu gravitatsioonist. Lisaks veel ka hoovuste ringlusest, õhust ja ookeanist.

Teine osa on rabavatest meremaastikest. Maailma rannikute kogupikkus on 1 162 306 km – rohkem kui 25-kordne Maa enda ümbermõõt. Peatükkides käsitletakse ookeani põhja, ranniku kujundamist, liikuvaid kaljusid, saari, polaarmeresid (polaarookeanid on suurem osa aastast kaetud jääga).

Kolmas osa on “Elu ookeanis”. Maailma mered ja ookeanid on kõik omavahel ühendatud, moodustades kohutavalt suure soolase vee keskkonna. Selle laia avaruse võib omakorda jagada paljudeks väiksemateks elupaikadeks, kus valitsevad väga eripärased tingimused, mis sobivad vaid kindlatele olenditele. Millest selles osas räägitakse? Veepinnast päikesevalguses, meresügavustest, ookeani toiduahelatest, korallide kuningriigist, jäistest elupaikadest, ookeaniretketest.

Neljas on samuti väga põnev lugemine. Selle pealkiri on “Ookeani ohud”. Juttu tehakse orkaanidest ja tormidest, tsunamidest, reetlikest vetest ja tõusvast merest.

Raamatu viies osa on ookeanide uurimisest. 15. sajandil hakkasid Euroopa meremehed ookeane uurima. 1900. aastate alguseks olid meil olemas täpsed kaardid, kuid pimedast ja salapärasest maailmast veepinna all ei teatud praktiliselt mitte midagi. See on väga põnev osa, sest meile räägitakse laevadest, paatidest, avastuste ajastust, veealuse maailma uurimisest, mustadest toosutajatest ja aardejahist. Vahva!

Raamatu viimane osa on ookeanide kasutamisest. Ookeanid sisaldavad elutähtsaid ressursse, andes toite, mineraale ja energiat. Tuhandeid aastaid oleme merd kasutanud kaubanduses ja transpordis. Kogu maailmas on linnad, sadamad ja puhkealad tekkinud just mere ääres. Meile räägitakse selles osas merest saadavast toidust, ookeani rikkustest, elamisest mere äärest, ookeanide reostusest ja kaitsmisest.

 

Selline vahva ilmaraamat on see “ Ookeanid 30 sekundiga”. Igati põnev ja väga asjalik ning sisukas lugemine, kuid kõik on tehtud selguks lühidalt, konkreetselt. Nii, et kõik peaksid aru saama, mis paberil kirjas on.

 

Väga lahedad illustratsioonid on teinud Wesley Robins, raamatu konsultant on Dr Diva Amon.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad