KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: Anna Claybourne "Vaatluse all dinosaurused. Liiguta... uuri... ja vaata"
Uus raamat: Anna Claybourne "Vaatluse all dinosaurused. Liiguta... uuri... ja vaata" (10 veebruar 2017)


Anna Claybourne

„Vaatluse all dinosaurused. Liiguta… uuri… ja vaata“

(Varrak)

 

Selle raamatu interaktiivsed pildid võimaldavad vaatlusriba nihutamisel näha mitmete imepäraste dinosauruste ja teiste esiajalooliste olevuste luustiku ehitust. Tee tutvust metsiku lihasööja türannosauruse, pika kaelaga diplodookuse ja soomustatud ankülosaurusega. Põnevate faktide ja erinevate loomatüüpide esiviisikutega varustatud raamat annab suurepärase pildilise ülevaate mesosoikumi ajastu aukartustäratavatest olenditest ning teadmisi dinosauruste käitumisest ja füüsilistest omadustest.

 

Vot see on nüüd küll üks hiiglama uhke ja põnev lasteraamat kõigile neile, kellele meeldivad dinosaurused. No mulle meeldivad ka, mistõttu ma usun, et seda on päris lahe vaadata ka täiskasvanud inimestel.

Raamat on suureformaadiline, kaanel on võimas dinosaurus ning raamatu kujundus, ülesehitus ja sisu on väga-väga lahedad ning põnevad.

Esimesel kahel küljel on juttu kadunud maailma olenditest, suurtest ja väikestest ning võimsatest roomajatest. Vastatakse küsimustele, millal dinosaurused elasid, mis on fossiilid, kuidas dinosaurused välja surid. Saame teada sedagi, et raamatus on viis ägedat klippi, mille all on peidus huvitavaid fakte dinosauruste kohta. Lisaks veel eriti vägevad vaatluspildid, mis võimaldavad lugejal piiluda looma keha sisemust. Kui vaatlusriba pildil nihutada, on näha looma luustik või konkreetsed anatoomilised osad (kehaosade sees), mis annavad loomale tema imelised võimed.

Alustame metsikute kiskjatega. Milline on toonaste masimaaküttide esiviisik? Esikohale platseerub loomulikult türonnosaurus, ja meil on võimalus piiluda ka selle ohtliku looma sisemusse. Väga põnev ja väga võimas!

Seejärel tutvume kalasööjate dinosaurustega ning ka siin tutvustatakse lugejale kalapüüdjate esiviisikut. Esikohal on kõigi aegade suurim Maal elanud lihasööja – spinosaurus, kellel oli pikkust 12-18 meetrit!

Järgmisena tulevad taimetoidulised dinosaurused. Siin on esiviisiku tipus iguaanodon, kellel pikkust oli 9-10 meetrit.

Millised on pika kaelaga hiiglased? Esikohal on nende seas brahhiosaurus, kellel pikkust oli 24,5-26 meetrit! Just nende sauruste hulgas on veel ka eriti suured saurused nagu supersaurus ja argentinosaurus. Nemad on veelgi pikemad kui brahhiosaurus, keda saame imetleda ka vaatluspildil.

Edasi tutvustatakse meile kummalise välimusega sarvilisi sauruseid. Nende esiviisiku esikohale tõuseb tritseeratops. Seejärel tulevad meie ette luupäised dinosaurused, kelle esiviisiku tipus on pahhükefalosaurus, kes oli kahejalgne võimas dinosaurus.

Kuid, dinosaurused polnud ainult suured või ülisuured, neid oli ka väiksemaid. Nüüd saamegi tuttavaks pisikeste dinosaurustega, kes olid väiksemad kui täiskasvanud inimene. Neist on kõige tipus kompsognaatus.

Kuid see pole veel kõik. Edasi tulevad soomustatud dinosaurused. Neist on kõige võimsam ankülosaurus, kelle sisse on meil võimalik ka piiluda.

Raamatu lõpus saame tuttavaks veel pardinokkdinosaurustega, kelle esiviisiku tipus troonib maiasaura, olemas olid ka nokaga saurused, kuid ka lendkoletised, sest osad dinosaurused suurtsid ju ka lennata. Quetzalcoatlus on lendavate sauruste esikohal ja tema oli kõigi aegade suurim lendolevus. Ka tema sisse on meil võimalik piiluda.

Päris viimase rühmana tulevad vee-elukad, üks hirmsam kui teine. Esikohal on nende hulgas liopleurodon.

Raamatus on palju uhkeid joonistusi, pilte ja fotosid. Tekstid on lühikesed, sisukad ja neis on palju põnevat infot. Tekstid on lihtsasti loetavad ja lastele arusaadavad. Ja tegemist on tõepoolest ühe väga põneva ja vahva ülesehitusega raamatuga. Minu arust üks ägedamaid dinosauruste raamatuid, mida mina olen näinud.

5+ raamat!

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad