KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: Stefan Casta, Bo Mossberg "Sofi loodusraamat"
Uus raamat: Stefan Casta, Bo Mossberg "Sofi loodusraamat" (31 juuli 2017)


Stefan Casta, Bo Mossberg

„Sofi loodusraamat“

(Hea Lugu)

 

Sipelgas Sofi kutsub kõiki loodushuvilisi põnevale looduse avastusretkele. Raamatus on neli osa: „Sofi lilleretk“, „Sofi puuderetk“, „Sofi marjaraamat“ ja „Sofi seeneraamat“. Siit saad teada, kuidas tunda ära ja leida maitsvaid marju ja seeni ning tutvud taimede ja puude eluga.

Stefan Casta on Rootsi ajakirjanik ja kirjanik. Bo Mossbergi imetoredad pildid rõõmustavad silma. Nad on koos teinud palju raamatuid ja pälvinud väärikaid autasusid.

 

Pean tunnistama, et see on väga huvitav ja ilusa loodusraamat, mis koosneb eelpool mainitud neljast osast, mis on eesti keeles varem ka eraldi raamatutena ilmunud. See on selline vahva loodusraamat, mis sobib lugemiseks väiksemale loodusesõbrale, kuid ka täiskasvanud leiavad siit igasugu põnevaid fakte ja teadmisi.

Raamatu esimene osa on „Sofi lilleretk“. Loo alguses saame teada, et sipelgas Sofi on saanud ülesande uurida taimede argielu vähem tuntud poolt. Millega lilled õieti tegelevad? Kas on tõsi, et kärbsed, põrnikad ja liblikad leiavad endale toitu õitest? Kas on tõesti lilli, mis püüavad putukaid? Just sipelgas Sofi sobib kõige paremini neile rasketele küsimustele vastuseid otsima!

Sofi valmistub retkeks ülima hoolega. Ta loeb õhtuti vanu taime- ja putukaraamatuid. Ta paneb hoolega kõrva taha igalt poolt saadud nõuanded ja koostab kaardi kohtadest, kus taimed kasvada võivad.

Sofil on välja mõeldud nupukas viis, kuidas taimede õitsemisaegu meelde jätta. Saame teada, kuidas ta tähistab lillede isas- ja emasorganeid. Ta kirjutab üles, kus lilled kasvavad ja kas neid võib korjata. Retkele võetakse kaasa suurendusklaas, binokkel, taskulamp, taimede ja putukate määraja, värvipliiatsid, termos ja toidumoon.

Raamatu alguses on ka küsimused, millele Sofi peab leidma vastused. Lugeja leiab raamatust neile ka vastused.

Seejärel on Sofi lilleretke vahva kaart ja retk võib alata.

Esimene lill/taim on paiseleht, mis kasvab teeservades, kraavipervedel ja muudes taolistes kohtades. Paiselehte tohib korjata, see on sageli esinev taim. Loomulikult raamatus paiselehest veelgi pikemalt juttu ja igal leheküljel on ka väga ilusad ja suurepärased ning detailirohked joonistused.

Järgmisena on Sofi vaatluse all sinilill, mis võib elada lausa 700 aastaseks! Varjulistes metsatukkades võib sinililli varakevadel sageli kohata. Sinilill on mürgine, nii et neid korjates ole ettevaatlik.

Kolmas lill selles raamatus on ülane, rahvakeeles ka anemoon, mis on üsna tavaline lill. Ülased kasvavad lehtmetsades ja niitudel, sageli isegi nii tihedalt, et maa on lausa valge. Korjamisel taaskord ettevaatust, sest lill on mürgine.

Lilleretkel tutvustab Sofi lugejale veel mitmeid lilli/taimi – nurmenukk, varsakabi, ojamõõl, mets harakputk, mägi-seahernes, mets-kurereha, kaunis kuldking, valge iminõges ja kõrvenõges, kahelehine käokeel, ahtaleheline põdrakanep, valge vesiroos, tõrvalill ja nurmnelk, punane ristik, härjasilm, seenlill, võipätakas ja ümarlehine huulhein, aasnurmikas.

 

Teine osa on „Sofi puuderetk“. Selles osas kutsub Sofi lugeja kaasa puude uurimise retkele. Puud on huvitavad. Need võivad elada mitmesaja aasta vanuseks. On inimesi, kes ütlevad, et puud on nende sõbrad. Seda on kerge mõista, kui puid lähemalt tundma õppida.

Ka selle osa alguses on kaart – „Sofi puuderetke kaart“.

Esimene puu on haab, mis kasvab kõige ees. Haava tüvi on sile ja hele. Lehed on ümarad, tömpide „hammastega“. Lehed värvuvad sügisel kenades värvides. Õied moodustavad pehmeid urbi ja puhkevad aprillis-mais. Haab ei ela väga vanaks, harva üle saja aasta. Haab on meil tavaline puu. Lisaks saame teada, et haab on rähnide lemmik ja vanasti valmistati kõik tuletikud haavapuidust. Ühest puust saab vähemalt miljon tuletikku.

Haavale järgneb kask, Põhjala esimene puu. Valgetüvelist kaske on lihtne ära tunda. Väikesed peaaegu kolmnurksed lehed on samuti kasele omased. Kase kasvuala on väga lai, ehkki kaugel põhjas sirgub see vaid mõne detsimeetri kõrguseks. Lugeja saab teada, et kask kasvab kiiresti, kaisepuidust tehakse ilusat heledat mööblit, Kanada indiaanlased valmistasid oma kanuusid kasetohust.

Kolmas puu raamatus on tamm, mis võib elada tuhandeaastaseks. Tamme tüvi on sügavalt kortsuline ja hiiglaskiku elevandijala sarnane. Tamm on puu, mis hakkab kevadel rohetama viimaste hulgas kaua pärast kaske ja pöök. Tamme õied puhkevad lehtedega samal ajal. Õitsevad aga ainult need tammed, mis on vähemalt 50 aastat vanad. Saame teada, et tammepuul võib elada umbes 1500 looduslikku liiki – seened, samblikud, samblad ja igasugu putukad. Tamm on paadimeistrite puu ja pasknäärid armastavad tammetõrusid.

Puuderetkel saame tuttavaks veel mitme puuga – poopuu, pärn, vaher, hobukastan, pöök, lepp, jalakas, mänd, kuusk, saar, pihlakas, paju ja sarapuu.

 

Kolmas osa on „Sofi marjaraamat“. See osa viib lugeja metsa ja aitab kõige maitsvamaid marju looduses ära tunda. Saad teada, kus marjad kasvavad ja kuidas neid kasutatakse. Selles osas on Sofil plaanis ka suur marjapidu, kusjuures lugejal tuleb üles leida Sofi sõbrad, keda oodatakse peole.

Marjaraamatus tutvustatakse meile väga mitmeid väga maitsvaid marju – metsmaasikas, mustikas, sinikas, magus kirsipuu, metsvaarikas, lillakas, soomurakas, rabamurakas, põldmurakas, kukemari, pohl, põõsasmurakas, pihlakamari, jõhvikas, mets-õunapuu, laukapuu viljad, kibuvitsamari, kadakamari. Selle osa lõpus toimub suur marjapidu, kuid on ka nimekiri mürgistest marjadest ja lisaks veel ka marjaajad.

 

Raamatu neljas osa on „Sofi seeneraamat“, mis tutvustab meile põnevat seenemaailma ja seeni. Lugejale tutvustatakse kümneid seeni – lehter-kukeseen, kährikseen, kivipuravik, must torbikseen, võitatik, kukeseen, murumuna, timpnarmik, soomustindik, suur sirmik, kuuseriisikas, ere pilvik. Juttu on ka seentega värvimisest, kärbseseente perekonnast, salapärastest kohtumistest külimitseene, maatähe ja tanuseenega.

 

Selline väga huvitav ja põnev raamat on „Sofi loodusraamat“. Siin on palju põnevaid ja lahedaid fakte, lugeja õpib tundma lilli, puid, marju ja seeni. Olen kindel, kui raamatu läbi loed, siis tekib ka sul endal huvi minna metsa või aasale või põllule, et asju veidi lähemalt uurida.

5+ raamat!

 

Marko Tiidelepp

 

 « Eelmised nädalad