KNUPS - 9-15 aastastele » Loodus

Loodus: Uus raamat: Jan Pedersen ''Põhjamaade loodus. 100 põnevat liiki ja nende häälitsused''
Uus raamat: Jan Pedersen ''Põhjamaade loodus. 100 põnevat liiki ja nende häälitsused'' (5 september 2017)


Jan Pedersen

„Põhjamaade loodus. 100 põnevat liiki ja nende häälitsused“

(Tänapäev)

 

Loomad häälitsevad! Imetajad, linnud, konnad ja putukad – kõik laulavad või tekitavad muid helisid, et äratada tähelepanu, hoiatada ohu eest või meelitada ligi partnerit. Mõni häälitsus on kaunis, mõni vali ja mõni lausa ebamaine. Kõik tahavad end kuuldavaks teha. Selles raamatus kirjeldatakse pildi, teksti ja helide vahendusel sadat põhjamaade looma. Nende hulgas on suuri kiskjaid nagu karu ja hunt, aga ka väikeseid taimedest toituvad olendeid nagu niidu-uruhiir ja niidutirts. Suur osa raamatust on pühendatud mõistagi lindudele, kellelt pärinevad looduse kõige kaunimad ja meeldivamad hääled. 

Tervikuks ühendatud fotod, tekst ja helid teevad sellest ainulaadse loomaraamatu kogu perele. Vajuta nuppu ja kuula põhjamaade imepärase looduse hääli! Töötab 3 AAA-tüüpi patareiga.

 

See on jällegi üks väga huvitav ja uhke raamat kõikidele nedele, kellele meeldivad loomad ja loodus. Lisaks sellele, et see on raamat, on see ka nagu väike raadio, mille abil on võimalik kuulda 100 looma häälitsusi, kes siin raamatus on. Lisaks huvitavale ja sisukale lugemisele, on raamatus ka väga palju väga ilusaid fotosid.

Raamat algab Jan Pederseni eessõnaga, milles ta ütleb, et meid ümbritsevad helid. Muiste tundsid inimesed looduse helisid, sest nad elasid nende järgi. Autor lisab, et elame maailmas, mida aistime suures osas nägemismeele abil, kuid paljud meie mälupildid sisaldavad ka lõike looduse helidest või sosistavast vaikusest.

Seepärast tulge loodusesse, kuulatage ja avastage enda jaoks loomad.

 

Seejärel on raamatus juttu loomade suhtlemisest. Loomad kasutavad üksteisega suhtlemiseks suurt hulka eri tüüpi signaale – häälitsusi, lõhnu, kehakeelt, miimikat, kajalokatsiooni ja liigutusi.

See raamat tutvustab saja põhjamaise liigi häälitsusi. Valik on piiratud iseloomulike liikidega, keda võib kohata põhjamaade looduses, kuid siin on ka ebatavalisemaid liike, kelle heliväljendid on erilised.

 

Alustame.

Esimesena on vaatluse all imetajad. Rootsis (raamatu autor on rootslane) on umbes 70 metsikult elavat imetajaliiki. Neist pisim on väike-karihiir, kes kaalub vaid mõne grammi, ja suurim metsade kuningas põder, kes võib kaaluda üle poole tonni. Imetajate kohastumisvõime on muljet avaldav, aga see on lumistes ja külmades põhjamaades ka väga oluline.

Esimeseks loomaks selles vahvas raamatus ongi põder. Maailma suurim hirvlane on põdrapull. Siin on juttu põdra välimusest, suurusest, järglastest, toidust ja elukohtadest. Lisaks saad mängijast kuulata põtrade häälitsusi ja need on igati võimsad.

Teine loom on metskits ehk kaber, kes on Euroopa metsikutest hirvlastest kõige väiksem. Kui kuulad metskitse häälenäidist, siis on tunne justkui hauguks koer. See on siiski metskitse hoiatushüüd, mis ongi järsk ja lühike haugatus.

Kolmas loom selles raamatus on põhjapõder ehk poro, kes on kõige kaugemal põhjas elav hirvlane. Ta on täielikult kohastunud eluks külmas kliimas. Loomad suhtlevad üksteisega mökitavate ja ammuvate häälitsuste abil. Seda on võimalik selles raamatus ka kuulda.

Neljas loom raamatus on Euroopa suuruselt teine hirvlane, punahirv, ainult põder on temast suurem. Raamatus kuuleme lausa hullude punahirvede möirgamist. Nad valivad oma elupaika ja tõrjuvad eemale rivaale, see on võitlus elu ja surma peale.

Edasi tulevad kabehirv, metssiga, polaarrebane, hunt, punarebane, mink, ahm, metsnugis, saarmas, mäger, ilves, siil, randalhüljes, hallhüljes, pruunkaru, põhja-nahkhiir, hõbe-nahkhiir, kobras, orav, leethiir, norra lemming. Hääled, mida need loomad teevad on väga-väga põnevad.

 

Imetajate juurest liigume edasi roomajate ja kahepaiksete juurde. Maailmas on kaugelt üle 10 000 liigi roomajaid ja kaepaikseid, kuid Rootsi looduses elutseb neist vaid 19. Kõik Rootsis elutsevad roomajad ja kahepaiksed on looduskaitse all. Raamatus on neid kolm – esimesena laulab harilik kärnkonn, teisena esineb rohukonn, kolmandaks saame kuulda rästiku hoiatushüüdu.

 

Roomajatele ja kahepaiksetele järgnevad putukad. Nad on maailma suurim, tohutu hulga liikidega loomarühm. Rootsi ei ole erand, uusi putukaliike avastatakse sageli. Selle raamatu valikus on kolm putukat: niidutirts, kilklased ja heinaritsikas.

 

Neljas rühm raamatus on linnud ja neid on raamatus ka kõige rohkem. Linnud on mitmes mõttes inimesele lähim loomade rühm. On vähe looduselamusi, mis soojendavad südant rohkem kui kevadine ja suvine linnulaul. Rootsis pesitseb umbes 250 linnuliiki, keda peetakse Rootsi faunasse kuuluvaks.

Selles raamatus saame tuttavaks järvekauri, hallhaiguri, laululuige ja nende lauluga. Kutsehüüdu esitavad kühmnokk-luik, merikotkas, kalakotkas, hiireviu, kanakull ja raudkull. Raamatus laulavad ka sõtkas, hahk, rabapüü, lumepüü, metsis, teder, faasan.

Linde on selles raamatus tõesti väga palju: merisk, kiivitaja, mudatilder, metskurvits, tikutaja, naerukajakas, kalakajakas, alk, kaelustuvi, kodukakk, kassikakk, kägu, öösorr, roherähn, musträhn, suur-kirjurähn, põldlõoke, nõmmelõoke, käblik, siidisaba, ööbik, punarind, lepalind, laulurästas, musträstas, pöialpoiss, rasvatihane, sinitihane, puukoristaja, pasknäär, ronk, kuldnokk, metsvint, urvalind, rohevint, siisike, leevike jt.

 

Väga huvitav ja sisukas raamat, mille väärtust tõstavad veelgi suurepärased fotod ning loomulikult see põnev loomade häältemaailm.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad