KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Inimkindluse tippu kroonib 5aastane laps
Inimkindluse tippu kroonib 5aastane laps (4 oktoober 2008)
Foto: Wikipedia

Inimkindluse tippu kroonib 5aastane laps


Augusti alguses näitasid katalaanid Tallinnas uhkeid mitmekümnemeetriseid inimkindlusi. Inimkindlustest ehk castells’idest võtavad osa igas vanuses inimesed. Kõige nooremad, kes inimpüramiididel kaelamurdvaid trikke teevad on 4- ja 5aastased lapsed, kes peavad kandma spetsiaalseid kaitsekiivreid.

Inimkindlusi tehakse pühade tähistamiseks või lihtsalt enda lõbuks ja alati püütakse teha võimalikult keerulisi struktuure. Inimkindluste ehitajate motoks on jõud, tasakaal, vaprus ja õiglus.

Kuigi pealtnäha on tegemist ohtliku ettevõtmisega, on inimpüramiididel sajandipikkused traditsioonid. Kõik osavõtjad peavad inimkindluse tegemiseks põhjalikult ette valmistama ja treenima.

Selleks, et mõista ühe castelli konstruktsiooni ja osalistele antud nimesid, peab arvesse võtma ehitajate arvu igal korrusel ja korruste arvu. Näiteks kolme haaval kaheksa tähendab, et igal korrusel on kolm inimest ja kokku on korruseid kaheksa. Kolme viimast korrust nimetatakse ülemiseks kupliks (pom de dalt) ja need moodustuvad järgmisel viisil: alumine nendest luuakse kahe lapse poolt (dosos), kes hoiavad teineteisel käsivartest kinni, siis tuleb pjedestaal, mis on eelviimaseks korruseks ja milleks on laps (l’aixecador), kes on neljakäpukil kummargil dososte peal, ning viimaseks on kindluse kroonija (l’enxaneta). Kui kroonija jõuab torni tippu, ajab ta oma jalad harki üle pjedestaali, toetub dososte õlgadele ning lehvitab rahvale, märkimaks, et kindlus on kroonitud.


« Eelmised nädalad