KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: “Suur karuraamat”
Uus raamat: “Suur karuraamat” (27 juuni 2009)

“Suur karuraamat”

Tiia Toomet


(Tänapäev)

Pean alustama ülestunnistusega, et tükk aega pole käes hoidnud nii lahedat raamatut, kui see on. “Suur karuraamat”, mis sobib hästi nii väikesele kui ka suuremale lapsele ning täiskasvanud inimesele – see on terve pere raamat.

Tiia Toometi sulest on ju varemgi ülivahvaid lasteraamatuid ilmunud, tihti on ta just tänapäeva lastele rääkinud vanaaja asjadest, Ka “Suur karuraamat” on minek vanadesse aegadesse, seekord siis kaisukarude/karude abiga.

Usun, et paljud knupsi-lugejad on käinud Tartu Mänguasjamuuseumis, kus on ju igasugust vahvat kraami, millega mängisid tänaste laste emad-isad, vanaemad-vanaisad, vaaremad-vaariisad. Sellesse raamatusse on kokku kogutud just selle muuseumi kaisukarud, et neid piltidel lastele näidata ja iga karu juurde on vahva ja asjalik kommentaar just Tiia Toometi sulest. Ja kes meist siis kaisukarusid ei fännaks, isegi mul on olnud neid mitu tükki ja praegugi paar istuvad kapi peal…

Raamat on jagatud osadeks. I osa on kaisukarude ajalugu, kus tehakse juttu ka päriskarudest, kuid räägitakse ka sellest, kus ja kuidas kaisukarud alguse said. Räägitakse ka arktofiilidest, kollektsionääridest jne.

II osa on kaisukarude galerii, mis omakorda jagunevad peatükkideks nagu klassikalise väljanägemisega karud, väga ära armastatud karud, lammaskarud, kuid on ka peatükke kuulsatest karudest, trikitavatest karudest, rahvuslikest karudest jne.

III osa on karuvaria, kus on juttu karuasjadest, karuraamatutest ja muustki huvitavast.

Peale raamatu sulgemist tunned, et tegelikult on ikka väga tore, et kaisukarud olemas on, keda kallistada, süles hoida, kaasa võtta. Mina võtsin tolmulappi kätte ja läksin tõmbasin oma vanadelt kaisukarudel kapi peal tolmu ära – vaatasin karukesi ja ohkasin – kahju et lapsepõlv möödas on...

Tekst: Marko Tiidelepp
« Eelmised nädalad