KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Raamatututvustus: Tony Allan “Müütilised olendid”
Raamatututvustus: Tony Allan “Müütilised olendid” (12 september 2009)

Tony Allan “Müütilised olendid”

(Varrak)

Sellel vägeval raamatul on veel ka pikk alapealkiri “Illustreeritud kogumik, mis tutvustab maailma kõige fantastilisemaid olendeid”. Raamat näeb väga kena ja esinduslik välja, juba kätte võttes annab formaat tunnistust sellest, et selle raamatuga on tõsist vaeva nähtud.

“Aegade algusest peale on fantastilised olendid inimeste meeli köitnud. Nad kõik, alates keskaegse Euroopa lugude ülevast ükssarvikust ja lõpetades jaapani legendide koletisliku kaheksapäise lohega, kehastavad elu suuri mõistatusi, kuid ka inimeste lootusi ja hirme, tugevust ja nõrkust. Vaimustavate illustratsioonide ja ohtrate lummavate lugudega raamat “Müütilised olendid” heidab neile hämaratele tegelastele valgust, näidates neid kogu nende ilus ja inetuses.

Raamat on jagatud vastavalt tegelaste elupaigale kolme ossa: õhuolendid, maaolendid ja veevalla olendid. Esindatud on antiikmütoloogia koletised ja hübriidloomad, hiiglaslikud maod ja lohed nii Idast kui Läänest, pahatahtlikud kollid ja Skandinaavia trollid ning Põhja-Ameerika ja Euraasia tabamatud kannibalid, kujumuutjad ja ahvinimesed. Kirjeldatakse nende esinemist vanades allikates, kuid ohtralt on viiteid ka nende taassündidele filmides ja kirjanduses: “Batmanist” kuni “Kariibi mere piraatideni” ning J. R. R. Tolkienist kuni J. K. Rowlingini.

“Müütilised olendid” on suurepärane raamat kõigile neile, keda huvitavad müüdid ja legendid.”

Selline on ametlik tutvustus ja ei jää ka minul midagi muud üle, kui tõdeda, et tegemist on tõepoolest ühe väga vahva ja huvitava raamatuga, mis peaks sobima hästi nii noorema kui ka vanema lugeja lauale – nooremad saavad avastada põnevaid tegelasi vanadest aegadest ja vanemad lugejad leiavad siit olendeid, kes on pärit nö uuematest aegadest.

Raamatu autor on teinud põneva valiku neist kummalistest ja veel kummalisematest olenditest, kellest ikka ja jälle on räägitud, kuid ka neist, mida nagu ei teadnudki, et ka sellised kusagil olemas on. Lahe on ka raamatu liigitus kolme suurde peatükki: õhu-, maa- ja veeolendid, siis on tõepoolest lihtsam järge ajada.

Kindlasti tõstavad raamatu väärtust ka suurepärased illustratsioonid (neid on 100 ja rohkemgi veel), mis spetsiaalselt selle raamatu jaoks tehtud.

Minu arust üks igati väärt ja põnev teos!

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad