KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: “365 mängu lastele igaks päevaks”
“365 mängu lastele igaks päevaks” (19 september 2009)

“365 mängu lastele igaks päevaks”

(Varrak)

Saksa keelest tõlkinud Eha Kattai
256 lk, kõva köide

Mida me täna mängime?
Isegi fantaasiarikkamatel vanematel ja kasvatajatel võivad selle küsimuse peale mõnikord ideed otsa saada. “365 mängu lastele” ei jäta igavlemiseks mingit võimalust. Kõik mängud on jagatud ülevaatlikult nii aastaaegade kui ka teemade kaupa ning sisaldavad täpseid juhiseid mänguks sobiva vanuse ja mängijate arvu kohta. Ammendamatu mängude kogu igaks puhuks ja kogu perele!

Minu arust on tegemist ühe igati laheda ja lõbusa ning samas vajaliku raamatuga. On ju pahatihti nii, et paljud lapsed mängivad oma mänge hoopis arvutis, viitsimata mõelda selle peale, kui mõnus ja vajalik oleks liikuda väljas, koos lahedate sõpradega ning nautides ilusat ilma.

Nii nagu eelpool mainitud jaguneb raamat mängudeks aastaaegade kaupa, mis omakorda jagunevad mitmekümneks alapeatükiks vastavalt mängudele. Nii leiab sisukorrast selliseid lahedaid alapeatükke nagu: lõbus mustkunst, vihmase ilma mängud, kuula ja imesta, mänguasjavabrik, mida ägedad kutid mängivad, mida teha liivaga, kiviaeg, hirmukabinet, kõik on ümmargune, fotoklõps jne. Iga peatüki alla on koondatud 5-6 mängu nii, et saamegi kokku 365 mängu ehk siis igale päevale aastas oma mäng. Uskumatu, et neid mänge nii palju on!

Kuid jah, siin on mänge, mida saab mängida väljas, mida saab mängida sisetingimustes (nt toas), on mänge, kus on palju liikumist, on mänge, kus tuleb pea tööle panna ja mõtelda ning lahendada. On neid mänge, mida saab mängida üksi või kaksi, on neid mänge, kus on vaja suuremat seltskonda. On mänge, mis mõeldud pere pisematele, on neid, mis mõeldud juba veidi suurematele lastele. On ka neid mänge, mida võib vabalt mängida oma vanematega ja tegelikult on ju üsna tore ka ema-isa, vanaema-vanaisa üllatada sellega, et kutsuda nad mängima mingit lahedat mängu. Küll näete, kuidas täiskasvanud inimesed ka üsna lapsemeelsed võivad olla.

Võib ju tõdeda, et eks mängudest on ju ka varem raamatuid ilmunud, kuid see siin on tõepoolest üks igati mahukas ja sisukas tükk, kust leiab tuttavaid mänge, kuid ka täiesti uusi ja varem mitte nii tuntuid mänge, mistõttu on avastamisrõõmu selles raamatus üsna palju.

Ka raamatu illustratsioonid on lahedad, mistõttu on üsna lihtne aru saada, kuidas üks või teine mäng tegelikult käib.

Igal juhul tuleb esitada suured tänud Varrakule ka lapsevanemana, sest nüüd on valiku tegemine, mida mängida üsna lihtne. Usun, et minuga nõustuvad ka kasvõi lasteaiakasvatajad või kooliõpetajad. Ja ka lastel endil on sellist raamatut mõnus käes hoida ja uurida, et mida me siis just täna mängima hakkame…

Tekst Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad