KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Raamatututvustus: Maailma müüdid
Raamatututvustus: Maailma müüdid (6 november 2009)

Maailma müüdid

Illustreeritud ülevaade maailma müütide paremikust


Tony Allan (koostaja)

(kirjastus ILO)

240 haaravat lugu maailma mütoloogia varasalvest. Raamat “Maailma müüdid” juhatab lugejad ajatusse müütide, muistsete tarkuselugude, muinasjuttude, vapruse, võlukunsti, reetmiste ja muundumiste imelisse maailma. Meile jutustatakse jumalatest, kangelastest, triksteritest, võluritest, koletistest, erilise väega loomadest ja paljudest teistest olenditest. Paljud tuntud lood on uudsete, vähem levinud variantidena.

Müüdinäiteid leiame kõigi maailma eri piirkondade kultuuridest: tsivilisatsioonide hällid Vana-Egiptus ja Mesopotaamia, idamaise mõtteviisi kandjad India, Tiibet, Hiina, põhjarahvad Arktikas, põlisrahvad Põhja-, Kesk- ja Lõuna-Ameerikas, Aafrikas ja Australaasias. Avastamisrõõmu pakuvad keltide, skandinaavlaste, viikingite ja teiste rahvaste lood.

Nii kõlab selle raamatu ametlik tutvustus ja eks see ütleb paljugi, sest tõepoolest on tegemist ühe vägeva müüdiraamatuga. Vägevaga juba seetõttu, et see näeb väga esinduslik välja, on suureformaadiline ja mahukas. Lisaks ka kvaliteetne sisu, mistõttu olen üsna kindel, et see on üks igati vahva jõulukingiidee jõuluvana kingikotti. Sobib see raamat lugemiseks edukalt nii lastele, noortele kui ka täiskasvanutele. Olen kindel, et igaüks leiab siit minagi põnevat ja avastamisrõõmu on palju.

Raamatus esindatavad müüdid on liigendatud erinevatesse peatükkidesse – tsivilisatsiooni hällid, mis omakorda on jagatud: Muistne Egiptus, Mesopotaamia, Kreeka ja Rooma; Euroopa: Atlandist Uuraliteni: keltide maailm, viikingite ja germaanlaste maailm; Pärsiast Kaug-Itta: Pärsia, India, Tiibet ja Mongoolia, Hiina, Jaapan; Poolusest pooluseni: Arktika, Põhja-Ameerika, Kesk-Ameerika, Lõuna-Ameerika; Aafrika ja Australaasia: Aafrika, Australaasia.

Iga müüdi juurde on ka vägagi asjakohane illustratsioon, mis omakorda tutvustab erinevaid kultuure ja traditsioone.

Vahva, et selline raamat nüüd ka eesti keeles olemas on. Vähemalt müütidest saab nüüd küll laheda ülevaate.

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad