KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Aino Pervik “Ühes väikses veidras linnas”
raamatututvustus
Aino Pervik “Ühes väikses veidras linnas”
raamatututvustus
(9 detsember 2009)

Aino Pervik

“Ühes väikses veidras linnas”

(Tänapäev)

Ühes väikses veidras linnas, mille nimi on NummiPea, elas paras hulk veidraid tüüpe ja tüübikesi. Parajalt veider oli isegi NummiPea linnapea, kelle nimi oli proua KummiPea. Nummipea linnas elavad näiteks härra LugemisHull, preili RõõmuRikkuja, härrad EtteVaatlik ja TahaVaatlik, Preili JuurdeVõtlik, härra PuuPea ning paljud teised. Kõik nad on omamoodi veidrad – nagu inimesed ikka, kes meid ümbritsevad.
Raamat on läbivalt illustreeritud Jüri Mildebergi illustratsioonidega. Suurepärane väike lasteraamat.

Nii öeldakse kirjastuse Tänapäeva kodulehel selle väga laheda lasteraamatu kohta. Autoriks Aino Pervik, kelle sulest on tulnud ridamisi ülilahedaid lasteraamatuid, mida on lugenud mitu põlvkonda lapsi – no, kes meist siis ei teaks raamatuid “Arabella, mereröövli tütar”, “Sookoll ja sisalik”, “Kunksmoor”, “Kunksmoor ja kapten Trumm”, “Kallis härra Q” jne.

Aino Perviku uus lasteraamat on üsnagi kummaline raamat, nii nagu pealkirjastki võib välja lugeda. Kirjanik teeb meid tuttavaks veidra linna NummiPeaga. Või õigem oleks öelda, me saame tuttavaks selle veidra linna veelgi veidramate asukatega, kellel on ka vägagi veidrad nimed, mis juba peale vaadates reedavad, et mis kiiksuga või veidrustega need inimesed võivad olla. Härra LugemisHull tahab kogu aeg lugeda, Preili Rõõmuraasuke tahab inimesi rõõmustada, Härra PoleHullu lööb kõigile iseendaga juhtuvatele äpardustele käega, Preili RõõmuRikkuja rikub teiste tuju...

Lahedate kiiksudega lahedad tegelased on selles veidras linnas küll. Pahatihti on need kiiksud ja veidrused häirivaks teistele või inimesele endale, kuid kirjanik laseb tegelastel ka iseenda üle muiata.

Raamatu väärtust tõstavad kindlasti ka Jüri Mildebergi illustratsioonid ehk siis portreed nendest veidratest tegelastest, kellest raamatus juttu. Eks needki täiendavad seda vaimusilmas olevat pilti, mis lugedes tekib.

Raske öelda, kas see raamat pere päris pisikestele sobilik lugemine on, kuid koolilastele ja noortele kindlasti. Siin on lahedaid sõnamänge, kummalisi situatsioone ja juhtumeid. Naerda saab kindlasti, kuid vahetevahel tuleb arvestada ka veidi tõsisemate nootidega.

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad