KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Raamatututvustus: “Tomi kesköine aed”
Raamatututvustus: “Tomi kesköine aed” (7 jaanuar 2010)

“Tomi kesköine aed”


Philippa Pearce

(Varrak)

Kui Tomi vend leetritesse jääb, saadetakse poiss onu ja tädi juurde, kes elavad kortermajas. Tomi koolivaheaeg näib olevat rikutud. Ent peagi selgub, et vana maja varjab endas saladust. Koridoris seisev vanaaegne kappkell lööb pärast südaööd kolmeteistkümnendat tundi. Asja uurima minnes avastab Tom, et sel lisatunnil ilmub maja ümber suur aed, millisest üks poiss vaid unistada võib. Tom sobitaks hea meelega sõprust kolme poisiga, kes aias mängimas käivad, ent kahjuks on ta nende ja kõigi teiste öise maja elanike jaoks nähtamatu. Kõigi jaoks peale väikese tüdruku nimega Hatty. Mida vahvamaks Hattyga koos veedetud aeg muutub, seda tähtsam tundub Tomile lahendada aia saladus, mis ilmub maja ümber vaid kolmeteistkümnendal öötunnil...

“Tomi kesköine aed” on südamlik lugu kahe väga erineva lapse sõprusest. Selles on põnevust ja salapära ning ootamatu lõpplahendus lisab kogu loole erilist soojust.

Nii räägitakse sellest suurepärasest lasteraamatust kirjastuse Varrak kodulehel. Omalt poolt võiksin lisada seda, et tegemist on tõepoolest ühe müstilise ja võluva raamatuga, mis on paljude arvates üks ilusamaid lasteraamatute lugusid. Lisaks on see üks huvitavamaid lugusid “ajast” ehk siis sellest, kuidas käiakse minevikus, ollakse olevikus ja kiigatakse ka tulevikku.

Vaatamata sellele, et raamatu algupärand on juba aastast 1958, saab öelda, et see on aegumatu lasteraamat, mida võib vägagi edukalt ka täna lugeda. Kuna tegemist on tõeliselt ilusa, kuid ka põneva ja kaasahaarava looga, siis on raamatut üsna raske käest panna. Kindlasti sobib see lugu lugemiseks nii lastele, kuid miks mitte ka täiskasvanutele. Eks vaja ju ka täiskasvanud vahetevahel muinasjutte ja fantaasialugusid ning seda ju see raamat ometigi on.

Raamatu populaarsusest annavad tunnistust ka BBC televersioonid (neid on koguni kolm), lisaks ka lavastused teatris ning 2000aastal linastunud pikk mängufilm. Viimati mainitu filmiti 1997aastal Mani saarel ja selle peaosades on suurepärased näitlejad: Greta Scacchi, James Wilby, Joan Plawright ning peaosalist Tom Longi kehastab Anthony Way, kes ka noores eas lauljana säras.

Igal juhul pean tõdema, et see on üks ilusamaid lasteraamatuid, mida kunagi lugenud olen. Soovitan soojalt kõigile.

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad