KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Raamatututvustus “Kiilivõrendik”
Raamatututvustus “Kiilivõrendik” (16 veebruar 2010)

“Kiilivõrendik”


Eva Ibbotson

(Varrak)

Kui 11-aastane Tally Hamilton Teise maailmasõja hakul kodust Londonist kauges maanurgas asuvasse internaati saadetakse, ei ole ta selle üle sugugi õnnelik. Kohale jõudes selgub aga, et tegu on toreda kohaga täis sõbralikke lapsi, põnevaid õpetajaid ja kõikvõimalikke lemmikloomi. Just niisugusesse kooli on alati igatsenud minna ka suursugusest lossielust tüdinenud Bergaania prints Karil, kellega Tally kohtub kooliekskursioonil imekaunisse Bergaania kuningriiki. Ent puhkev sõda ja riigipööre Bergaanias toovad printsile kaela palju kurja ja tüdruk peab hakkama tema päästmiseks plaane sepitsema.

Raamatu autor Eva Ibbotson on sündinud Viinis, ent kui natsid võimule said, põgenes tema pere Inglismaale ja ta pandi internaatkooli, nagu käesoleva raamatu peategelanegi. Tema populaarsemaid lasteraamatuid on avaldatud kogu maailmas ja ta on võitnud kaks Nestlé medalit. Varrakult on varem ilmunud Eva Ibbotsoni lasteraamatud „Reis merejõele“ ja „Kaasani täht“.

Taas on mul hea meel, et üks uus lasteraamat läbi loetud on, sest viimasel ajal ilmub pidevalt häid ja väga häid lasteraamatuid. Selline on ka “Kiilivõrendik” – põnev, seikluslik ja romantiline, kuid samas üsnagi eluline raamat.

Autor toob lugejani kireva tegelaste seltskonna, milles on nii lapsi (õpilased internaatkoolis) ja täiskasvanuid (õpetajad ja personal internaatkoolis). Tegelaste valik on igati vahva, Bergaania kuningas ja noor prints loovad omamoodi romantilise õhustiku.

Seiklusi pakub aga noore printsi põgenemine koos teiste lastega Inglismaale ja igasugu tagaajamised ning vahejuhtumid, mis põgenemisel ette tulevad. Lisaks põnevad juhtumid koolielust, ümbritsevast loodusest ning loomadest, kes isegi koolis elavad. Huvitav on piiluda ju sellesegi maailma, kuidas lapsed reisiks ja esinemiseks Bergaanias ettevalmistusi teevad või kuidas koolinäidendit tehakse. Nii nagu ühele põnevale loole kohane on siingi positiivseid kangelasi, kuigi ei puudu ka ridamisi negatiivseid karaktereid.

Minu arust taas selline raamat, mida võivad lugeda nii tüdrukud kui ka poisid ning miks mitte ka täiskasvanud.

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad