KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Raamatututvustus: Iko Maran “Pikk päev”
Raamatututvustus: Iko Maran “Pikk päev” (25 mai 2010)


Iko Maran

“Pikk päev”

(TEA Kirjastus)

Natuke suurem õde Hedi ja natuke väiksem vend Jorma veedavad maal memme-taadi juures ilusa suvepäeva. Iga hetk selles päevas kingib lastele avastamisrõõmu. Kord leiab Jorma, et oja on nagu isemoodi elukas, kes tuleb ja läheb, aga saba pole näha; kord hoiavad lapsed peos siputajat, kes kõvasti-kõvasti kõdi teeb.

Lastel on kahju, et päev õhtusse hakkab veerema, kuid nad otsustavad kõik päevasündmused alles hoida, nad ei lase ilusatel asjadel meelest minna.

Iko Marani kauneimaks raamatuks peetud raamatu „Pikk päev” 3. trükile on uued pildid joonistanud Silvi Väljal.

Pean alustama sellest, et Iko Maran on üks minu lemmikuid lastekirjanikke juba sellest ajast alates, kui ma ise laps olin. Üks suuremaid põhjuseid selleks on kindlasti see, et just Iko Maran on loonud nii laheda tegelase nagu seda on kummielevant Londiste, kelle õige nimi on Vant.

“Pikk päev” ilmus esmatrükis juba 1975aastal ja ka sellest raamatust on mulle positiivsed mälestused jäänud, sest see oli ja on ilus ning armas lasteraamat.

Nagu eelpool mainitakse jutustab see õe ja venna loo ühe ilusal suvepäeval maal memme ja taadi juures. Ja mida kõike sellesse päeva mahub! On päikest ja loomi (kass, koer, siga, hobune), tikrite söömist ja ujumist, jonni ja naeru, pannkoogisöömist ja saunas käimist ja palju muud põnevat. Raamatus on palju rõõmsaid noote, kuid on ka mõtisklemist ja arutlemist argiste asjade üle, krutskeid ja lihtsalt nalja.

Kirjanik on lahedalt jaganud raamatu 4 ossa: hommik, keskpäev, pärastlõuna ja õhtu – nii nagu on üks korralik suvepäev olema peab.

Olen üsna kindel, et kirjanik on need lood enesest võtnud ja tema jutustamisoskus on ülimalt meisterlik.

Väga armas ja ilus raamat, mis sobib lugemiseks nii tüdrukutele kui ka poistele.

Tekst: Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad