KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Siin ma seisan ja teisiti ma ei saa
Uus raamat: Siin ma seisan ja teisiti ma ei saa (25 november 2010)

Helge Hesse

“Siin ma seisan ja teisiti ma ei saa.

 80 tsitaadiga läbi maailma ajaloo”

(Tänapäev)

Pealkirjas viidatud kuulsad sõnad on öelnud Martin Luther (1483–1546). Kuid kas ikka on? „Kasuta päeva!” soovitas Horatius. „Ma mõtlen, järelikult olen olemas,” leidis René Descartes. „Aeg on raha,” tõdes Benjamin Franklin. „Jumal täringut ei mängi,” hoiatas Albert Einstein.
Raamat tutvustab kuulsate tsitaatide sünnilugu ja koos sellega ka aega, mil need tuntud sõnad lausuti. 80 tsitaadiga käiakse maha kaunis pikk tee, sest vanima tsitaadi („Tunne iseennast”) ja värskeima mõiste („kurjuse telg”) vahe on ligi 2 600 aastat.

Nii kirjutatakse kirjastuse kodulehel.
Esialgu tundus mulle, et tegemist on sellise “kinkeraamatuga”, kus valik kuulsatest tsitaatidest ja mõned ilusad pildid juures, kuid tegelikult pole see teps mitte nii. Tegemist on üsnagi tõsise lugemisega, mis kindlasti sobib tõsisema ajaloohuvilise lauale, kuid minu arust on see ka suurepärane materjal koolilastele nt ajalootundides lugemiseks või ajalookursuse juurde.

Raamatu autor on kokku noppinud 80 maailmakuulsat tsitaati erinevatest aegadest ja edastab need lugejani ajateljel liikudes. Iga tsitaadi kohta on põhjalik lugu sellest, miks, millal ja millises olukorras nii öeldi, kes ütles, kes see ütleja oli jne.

Raamat algab tsitaadiga “Tunne iseennast!”, mida ütles Thales Mileetosest, kes elas u 625 – 547 eKr. Sellele järgneb veel 79 tsitaati: Herakleitos, Aristoteles, Archimedes, Cicero, Horatius, Martin Luther, Francis Bacon, Napoleon, Karl Marx, Winston Churchill, Jean-Paul Sartre, Neil Armstrong, Mihhail Gorbatsov, Bill Clinton jne. Valik on kirju – on riigijuhte, kirjanikke, suuri mõtlejaid ja filosoofe, teadlasi jt. Raamatu viimane mõiste on “Kurjuse telg”, mis pärit George W. Bushilt.

Väga-väga põnev lugemine, mida kindlasti soovitan, sest ajalugu on põnev ning paljud ütlemised elavad ajast-aega ja elavad kindlasti ka edaspidi – tulevikus.

Tekst: Marko Tiidelepp
« Eelmised nädalad