KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Kristiina Kass “Käru-Kaarel“
Uus raamat: Kristiina Kass “Käru-Kaarel“ (15 oktoober 2011)

Kristiina Kass “Käru-Kaarel“


(Tänapäev)

“Käru-Kaarel” on südamlik ja humoristlik lugu ühest puruvaesest perekonnast – vanaemast, kes on nii vana ja väeti, et peab päevad ja ööd läbi voodis lebama, emast, kes töötab pitsabaari rattakullerina, ja südist väikesest Kaarlist, kes teenib vanarauda korjates raha, et emale uus ratas osta. Lisaks nendele on raamatus juttu roostekarva laikudega koerast, pahatahtlikust Tõnisest, sõbralikust rauakaupmehest Tõrust, lahkest proua Roosipuust, pitsabaari pahurast omanikust Vanast Juustust, saamatust pitsakokast Pepest ja veel mitmest teisest.
“Käru-Kaarel” valiti aastal 2006. aastal Apollo lugejate lemmik-lasteraamatuks. Seekordne väljaanne on 2006. aastal ilmunud raamatu uues kujunduses kordustrükk.

Mul on väga hea meel, et just sellest raamatust ilmus kordustrükk, sest see on tõesti üks vahvamaid lasteraamatuid, mis viimastel aastatel eesti lastekirjanduses ilmunud on.

Kogu lugu, millest raamatus räägitakse on ju igati lihtne – on üks vaene perekond ehk siis Kaarel ja tema ema ning vanaema. Elu möödub vaesuses, ema ja Kaarel teevad tööd ning üritavad vähesega hakkama saada. Kaarli ellu tuleb igasuguseid inimesi, mõned neist on salakavalad, tigedad, mõned head ja armastusväärsed ning abivalmid, kuid eks nii elus ju olegi, et on halbu ja häid inimesi. Loo lõpp on siiski ootamatu ja tore. Näib, et üks jalgratas toob vähemalt sellele perele paremad elamistingimused ning lahedama elu – loomulikult ka mõnede lahkete inimeste abi.

Raamatut võiks pidada ju omamoodi tänapäevaseks muinasjutuks, sest kõik teemad on olemas. Vaene perekond, tubli peategelane, kes tööd ei pelga ja õnnelikud juhused, mis perele lõpuks õnne toovad. Mingeid imetrikke ja imenippe siin ei tehta ega kasutata, kuid igal juhul laheneb kõik positiivselt. Kirjanik Tammsaare kirjutas kunagi, et tee tööd, siis tuleb ka armastus. Selles loos saabub hoopis ÕNN.

Kindlasti on väärtus omaette selles raamatus ka Kristiina Kassi joonistatud pildid, mis on väga-väga lahedad.

Vahva raamat, midagi pole öelda.

Tekst: Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad