KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: “Tont ja mannapuder. Naljajutud lastele”
Uus raamat: “Tont ja mannapuder. Naljajutud lastele” (22 november 2011)

Markus Saksatamm

“Tont ja mannapuder. Naljajutud lastele”


(Tänapäev)

"Tont ja mannapuder" sisaldab 33 naljakat lastejuttu, milles kohtume ulaka vorsti, rea metsaelanike, lasteaeda mineva tulnuka, kohti vahetavate nädalapäevade, sprottide ja robotite, kauboiks hakkava sea ja paljude teiste tegelastega.

Kuna raamatu pealkiri on ”Tont ja mannapuder”, siis võiks arvata, et tegemist on õudusjuttudega, kuid õnneks see nii ei ole. Tegemist on tõepoolest naljajuttudega lastele.

Raamatu autor Markus Saksatamm oskab väga lõbusalt ja lahedalt lastele ning lastest kirjutada, mida kinnitavad ka tema varem ilmunud raamatud nagu ”Võlur Sinku-Vinku ja nõiatrall”, ”Külaline Okidoki planeedilt” jt.

Raamatu peategelased on Mauri ja Liisu. Mauriga juhtub igasugu jalustrabavaid asju nagu näiteks hommikune mannapudru söömine, kus mängu tulevad tondid. Õnneks küll vaid tolmutondid. Lisaks saame teada, kuidas Mauri üritab kirjanikuks hakata ja ühe vägeva õudusloo kokku kirjutada, mis tal loomulikult eriti hästi välja ei tule. Hästi naljakad on Mauri juhtumid korstnapühkija, vanniskäigu ja hambaarstiga.

Liisu võtab endale koera asemel punase käe, on hädas naabrist ooperilauljaga, kes peab hakkama harjutama öökulli osa – õnneks tuleb talle appi nutikas Mauri. Tüdruk kohtub rannas väikese merekolliga ning valmistab piparkooke, kellest üks eriti tigedaks osutub.

Päris mitmes loos seikleb karu, kes puutub kokku raadio ja suvise laulupeoga, mis üsnagi ootamatu lõpu saab. Nalja saab ka loos, kus karu panka läheb, kus selgub, et hoopis... ei-ei, ma ei hakka ümber jutustama, sest see on väga-väga naljakas lugu, mida võiksid ise lugeda.

Tegelasi on aga veel: ulakas verivorst, sulavad jääpurikad, sipelgad, tulnukas, kes inimeste lasteaeda läheb, apelsin, sprott ja maksavorst, siga, kes kauboiks hakkab... Raamatu autor on mõnusalt ühildanud ka erinevaid muinasjutte ning neist kaasaegsemaid versioone välja nuputanud: Okasroosike, kolm põrsakest, kitsetall ja Suur Kuri Hunt, lisaks veel Punamütsike ja vanaema, kellele meeldib üle kõige telesaade ”Tantsud tähtedega”.

Maido Hollo väga naljakad ja lahedad illustratsioonid sobivad raamatusse kui rusikas silmaauku.

Seega, kui tahad päris suure suutäie naerda ja lõbusalt aega veeta, siis see raamat on just sulle.

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad