KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: “Smaragdatlas”
Uus raamat: “Smaragdatlas” (28 detsember 2011)


John Stephens

“Smaragdatlas”


(Tänapäev)

Kate, Michael ja Emma on kümme aastat elanud orbudekodus, kuid neil pole aimugi, mis neid oma vanematest lahutas. Vastus peitub võluatlases.
Atlasest valla päästetud vägi viib lapsed maale, mida valitseb kuldjuukseline krahvinna oma hingetute huukajate armeega. Peagi satub Kate oma venna ja õega uskumatutesse seiklustesse: laste vangistamine, ootamatud liitlased, verejanulised hundid, maa-alused lahingud, särav-tontlik ball, mõõgaosavad hiiglased ja kolme sõnulseletamatu väega raamatu otsimine.
Tegevust, nalja ja tundmusi tulvil „Smaragdatlas” on esimene etapp teekonnal, mis viib Kate’i, Michaeli ja Emma tundmatutesse ohtlikesse paikadesse ja iseenda hinge sügavusse. See on lugu kolmest lapsest, kes asuvad päästma oma perekonda, ja peavad lõpuks päästma maailma.
„Smaragdatlase” autor John Stephens on olnud seriaali „Kõmutüdruk” produtsent ning seriaalide „Gilmore’i tüdrukud” ja „O. C.” stsenarist.

”Smaragdatlas” on üks põnevamaid ja kaasahaaravamaid lastekaid ja noortekaid, mis sel aastal eesti keeles on ilmunud. Ka originaalis on raamat just sel aastal ilmunud. Triloogia teise ja kolmanda osa ilmumisaega pole praegu isegi teada, mistõttu tuleb varuda kannatust, kui esimene osa raamatust läbi loetud.

Nii nagu kirjastus Tänapäev raamatu tutvustuses kirjutab on peaosalisteks tõepoolest kolm 11-14 aastast last: Kate, Michael ja Emma. Juba nende omavahelised suhted on üsnagi keerulised, kuid kõige raskematel hetkedel hoitakse kokku ning saadakse hakkama ka igasugu keeruliste ülesannete ja probleemidega.

Tegelasi on palju ja nad on selgelt liigitatud headeks ja pahadeks nii nagu ühes korralikus fantaasialoos peabki olema. On abivalmis ja heatahtlikke hiiglasi ning vahvaid härjapõlvlasi, kes lapsi aitavad, kuid ka negatiivseid tegelasi, kes soovivad suure võlujõuga raamatuid endale saada.

Sü˛ee on igal juhul põnev, sündmusi ja seiklusi on palju ning pole ühtegi hetke, kus raamatut lugedes igav hakkaks. Raamat jääb täpselt nii põneval hetkel pooleli, et vägisi hakkad ootama teist osa.

Võiks ju ette heita, et selliseid fantaasialugusid on viimasel ajal üsna mitmeid ilmunud, kuid ”Smaragdatlas” on teistest kuidagi erinev ning igal juhul väga-väga põnev ning kaasakiskuv.

Tekst: Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad