KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: “Kirjatähtede keerukas elu”
Uus raamat: “Kirjatähtede keerukas elu” (18 jaanuar 2012)

Aino Pervik


“Kirjatähtede keerukas elu”


(Tänapäev)

Kirjasõnamaailm on üks täiesti omaette maailm. Kirjasõnamaailmas elavad kirjatähed. Kirjatähtedega pannakse kirja sõnu, mida mõeldakse või räägitakse. Kirjapandud sõnadest ärkavad ellu kujutlused. Kujutlustest selles raamatus jutustataksegi: siin on püütud ette kujutada, mis tunne võiks olla kirjatähel, kui ta ise elakski oma sõnade elu, oleks otsekui muinasjututegelane, oleks iga päev mõne sellise sõna nahas, mille algustäht ta on.

Kirjatähti on meist ju igaüks õppinud. Mõned on seda teinud lasteaias, mõned koolis, mõned varem, mõned hiljem. Mäletan minagi oma esimest aabitsat, millest tähti õppima sai hakatud.

Seda, et kirjatähtedel võib olla omaette elu ja maailm, pole paljud meist tulnud. Suurepärane lastekirjanik Aino Pervik on välja mõtelnud selle vahva lasteraamatu, milles kirjatähed saavad hoopis oma elu. Nii nagu kirjanik raamatu alguses mainib, siis ega kirjatähtede elu ei ole kerge – nad ei saa näiteks ise valida, mis sõnu nendest tehakse. Aino Pervik on välja nuputanud lahedad lood, kus igas loos on peaosaliseks üks kirjatäht ning selles on palju sõnu, mis selle tähega algavad või milles see sees on.

Raamatust saab lugeja teada miks P on kurb ja miks E on mures, mis juhtub P-ga pakases, milline on T raske päev, kuidas V-st saab vaarikas ja kas N põeb tõepoolest nohu? Juttu on õnnelikust Õ-st, seitsmest väiksest Baleriinist, U elamusest udarana jne. Lood on vahvad ja veidi krutskeid täis, mistõttu päris kindlasti ei hakka raamatut lugedes igav. Tekstid on mõnusalt lastepärased ja lihtsalt loetavad.

Aino Perviku kirjutatud lasteraamatuid saab ainult kiita, nii ka seda raamatut.

Toreda lasteraamatu vahvad pildid on joonistanud Olga Pärn.

Tekst: Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad