KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Maailma poolkerade poliitiline kaart
Maailma poolkerade poliitiline kaart (15 detsember 2012)

Maailma poolkerade poliitiline kaart 1 : 36 000 000


(Regio)

Olen viimasel ajal päris mitmest uuest, suurest ja uhkest seinakaardist rääkinud. Teen seda ka täna. Lisaks Eestimaa piltkaardile ja maailma poolkerade kaardile on ilmunud nüüd maailma poolkerade poliitiline kaart.

Uus kaart on lamineeritud ja mõõdus 138 x 95 cm – seega suur, ilus ja selge. Osta saab seda nii riputusliistudega kui ka liistudeta. Riputusliistudega variant on praktilisem, sest seda on lihtsam seina külge riputada.

Poolkerade poliitilisel kaardil on riigid, riikide nimed, pealinnad ja suuremad linnad. Eraldi on välja toodud Euroopa ja Kariibi mere piirkond.

Võib ju tunduda, et maailm on juba ammu täiesti läbi uuritud ja midagi uut siin olla ei saa, kuid tegelikult see nii ei ole. Ikka tekib mõni riik juurde (nagu näiteks Eesti, mis 21 aastat tagasi uuesti iseseisvaks sai), mõni riik otsustab pealinna nime muuta või selle hoopis uude kohta ehitada, mõni saar saab tagasi oma vana nime jne. Eriti palju muutuvad sellised seinakaardid, mis kajastavad mingeid nähtusi – näiteks rahvaarvu ja rahvastiku tihedust. Regio uutel maailma kaartidel on kajastatud kõige uuem info – näiteks on seal kenasti märgitud Lõuna-Sudaan.

Tähtsate tehniliste detailide poolest pean esile tooma seda, et poolkerade kaart ja Kariibi mere kaart on Lamberti õigepindses asimutaalses ekvatoriaalprojektsioonis. Mõõtkava kehtib ekvaatoril ning meridiaanidel 110°W ja 70°E. Euroopa kaart on Lamberti konformses koonilises projektsioonis.

Kui väikestel geograafiasõpradel on tekkinud huvi uute ja põnevate maailmakaartide vastu, siis tuleb mainida, et väga oluline on, et kaardil oleks kirjas aastaarv ja märge kaardi väljaandja kohta. Kui kaardil on kirjas väljaandmise aasta, siis on võimalik hinnata kaardiinfo vanust. Väljaandja nimi kaardi all lisab kaardile aga usaldusväärsust.

Tekst: Marko Tiidelepp
« Eelmised nädalad