KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Kaarina ja võluvärgid
Uus raamat: Kaarina ja võluvärgid (18 jaanuar 2013)

Kadri Pettai

“Kaarina ja võluvärgid”


(Tänapäev)

Kaarina vanaema ei ole päris tavaline vanaema. Kiiktoolis istumise ja moosikeetmise asemel meeldib talle hoopis mööda maailma ringi tuisata – sõita ühel päeval džunglis elevandi seljas ja mõnel järgmisel osaleda juba Veneetsias karnevalil. Maailmas vist polegi sellist paika, kus Kaarina vanaema käinud ei oleks!
Ühel päeval avastab Kaarina oma vanaema saladuse – võluvärgid, mis teevad reisimise imelihtsaks. Muidugi ei suuda Kaarina vastu panna ahvatlusele neid võluvärke ka ise järele proovida. Nii saavad alguse peadpööritavad seiklused, mille käigus selgub, et võluväe kasutamine ei olegi nii ohutu, kui algul tundus ...
„Kaarina ja võluvärgid” on Eesti Lastekirjanduse Keskuse, ajakirja Täheke ja kirjastuse Tänapäev 2012. aasta lastejutuvõistlusel äramärgitud töö.


Kadri Pettai noorsooromaan ”Jaanik(a)” oli vahva leid, sest autor sidus omapäraselt kokku tänapäeva ja vanarahva pärimused ning tõi tavaellu haldjate, majavaimude, näkkide jt maailma. Ka autori esimeses lasteraamatus on põnevalt kokku pandud reaalne elu ja muinasjutumaailm, kus eksisteerivad muinasjutulised asjad nagu seitsmepenikoormasaapad, nähtamatuks tegev keep ja võlumünt. Nende vahvate esemete abil reisimine toimubki.

Raamatu alguses tutvustab autor lugejale Kaarina perekonda, kuhu kuuluvad 7aastane Kaarina, kuueteistaastane õde Helen, 2aastane vend Oskar, ema ja isa. Isa on loo sündmuste ajal reisil USAs. Ema, kes on lastega maal, otsustab linnavanaemale külla minna. Tartus elav linnavanaema ongi see, kellel on olemas need põnevad esemed, millega reisida saab.

Kaarina saab vanaema saladusele jälile ja suurest igatsusest isa järele võetakse koos vanema õega ette reis USAsse. Kahjuks ei lähe kõik nii nagu tüdrukud tahaksid, sest satutakse valesse linna, seejärel hoopis Austraaliasse ja lõpuks tagasi Tartusse. Sellega seiklused veel ei lõpe, sest läbi äparduste jõuab nende väikevend Aafrikasse ja siis peab appi minema juba vanaema, kes pisipõnni õnnelikult koju toob. Kes aga lõpuks isaga USAs kokku saab? Seda peate ise lugema.

Tegemist on vahva ja põneva lasteraamatuga, kus on argist elu ja sündmusi, kuid ka vahvaid ja muinasjutulisi reise võõrastesse maadesse. Laheda huumoriga kirjutatud omamoodi õpetlik ja inimlik lugu. Minu arust oleks võinud neid reise isegi rohkem olla!

Tekst: Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad