KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Eno Raud “Naksitrallid”
Uus raamat: Eno Raud “Naksitrallid” (14 veebruar 2013)


Eno Raud

“Naksitrallid”


(Tänapäev)

Ükskord said jäätiseputka juures täiesti juhuslikult kokku kolm imelikku mehikest – Sammalhabe, Kingpool ja Muhv. Nad kõik olid väga lühikest kasvu, nii et jäätisemüüja pidas neid alguses isegi päkapikkudeks, ja peale selle torkas nende juures veel muudki iseäralikku silma. Sammalhabemel oli pehmest samblast habe, kus kasvasid ilusad ja punased, kuigi mullusuvised pohlad. Kingpool oli oma kinga-ninad maha lõiganud, et tal oleks hea lahe varbaid liigutada. Muhv aga kandis tavaliste riiete asemel seljas suurt muhvi, millest ainult peanupp ja labajalad välja paistsid.
Nad limpsisid jäätist ja silmitsesid üksteist uudishimulikult.
Tuntud lastekirjaniku Eno Raua poolt eesti lastekirjanduse klassikasse kirjutatud ja kunstnik Edgar Valteri joonistatud naksitrallid pakuvad äratundmisrõõmu täiskasvanutele ja avastamisrõõmu tänastele lastele.
„Naksitrallide“ esimese raamatu esmatrükk ilmus 1972. aastal.


Naksitrallid on ühed legendaarsemad tegelaskujud eesti lastekirjanduses. Nende seiklusi on lugenud juba mitmed põlvkonnad, sest naksitrallide esimene raamat ilmus juba 1972. aastal. Eno Raud kirjutas kokku neli naksitrallide lugu: teine raamat avaldati 1975, kolmas (”Jälle need naksitrallid” I osa) 1979 ja neljas (”Jälle need naksitrallid” II osa) 1982.
Selles teoses on ühiste kaante vahel naksitrallide esimene ja teine raamat. Lugemist jätkub pikemaks ajaks!

Naksitrallide seiklused on täiesti ajatud ja sobivad lugemiseks nii lastele kui ka täiskasvanutele. Need on vahvad lood kolme peategelase tutvumisest, sõprusest ja sellest, et kuidas üheskoos saadakse jagu kõikidest raskustest ning leitakse lahendus ka kõige keerulisematele olukordadele.
Peategelased Sammalhabe, Kingpool ja Muhv on vapustavalt toredad tegelased, kel kõigil omad iseärasused ja väikesed kiiksud. Nende seiklused on lapsesõbralikud – ei ole siin laskmist ega tulistamist. Tegevus kulgeb mõnusa huumori ja väikeste krutskitega ning parimad lahendused sünnivad ikka siis, kui nupp nokib.

Naksitrallide esimene ja teine raamat on omavahel seotud, sest esimese raamatu sündmused viivad välja teise raamatu sündmusteni. Esimeses osas üritavad naksitrallid viia linnast välja suurt kassikarja, mis neil ka õnnestub, kuid teises osas peavad nad kassid tagasi tooma, sest muidu hävitaksid rotid terve linna.

Lisaks naksitrallidele on siin teisigi vahvaid tegelasi – kass Albert, rästik Rudolf, ratastega hiir ja varastaja harakas. On tore, et autor on raamatusse toonud hästi palju loodust ja loomi.

Sündmused arenevad kiirelt ja seiklusi on palju. Lugu vürtsitavad vahvad dialoogid ja ootamatud pöörded – kõik see kokku ongi naksitrallide võlu. Ja muidugi Edgar Valteri illustratsioonid! Eno Raua tekst ja Edgar Valteri pildid panevad üheskoos naksitrallid elama.

Kui minu käest küsitakse, mis on minu lemmiklasteraamat, siis vastus on nüüd teile teada – ”Naksitrallid”!

Tekst: Marko Tiidelepp


« Eelmised nädalad