KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: “Maailma parim tront”
Uus raamat: “Maailma parim tront” (25 märts 2013)


Reet Bobõlski

“Maailma parim tront”


(Tänapäev)

Äärelinna mahajäetud majakeses elab heatahtlik tront, kes sõbrustab vana toriseva kellakäoga ning armastab raamatuid lugeda ja vorstivõileibu süüa. Tihtipeale võtab tront aga ette üht-teist hoopis ootamatut – näiteks osaleb olümpiamängudel, peab keset talve jaanipäeva, saab tuttavaks taevatähega ja lahendab oma majakesega seotud põneva mõistatuse. Kui tronti ja kellakägu ähvardab kodutuks jäämine, saavad nad teada, et hea südame ja sõprade abiga saab jagu isegi kõige suurematest raskustest.
„Maailma parim tront” on Eesti Lastekirjanduse Keskuse, ajakirja Täheke ja kirjastuse Tänapäev 2012. aasta lastejutuvõistlusel äramärgitud töö.
Reet Bobõlski (snd 1974) on eesti keele ja kirjanduse õpetaja, kellelt on varem ilmunud lastejuttude kogumik „Väike hea mõte” (2009) ja hulk õppekirjandust.


Taas üks igati vahva ja mõnus lasteraamat, mille peategelaseks ei ole tont, vaid hoopis tront. Põhjus on lihtne – trondi ema on pärit kuulsast Norramaa trollide perekonnast ja trondi isa on üks parimaid Eestimaa kolle, kes on võitnud mitmeid tonditamise ja kollitamise meistrivõistlusi. Muide, peategelane jõuab samuti tonditamise olümpiamängudele ja saavutab seal tiitli ”Maailma parim tront”, kuna paistab silma oma heategudega. Sellele tiitlile vihjab ka raamatu pealkiri.

Kokku on raamatus 20 lugu. Lugeja tutvub trondi koduga, milleks on üks vana ja mahajäetud maja, mida seetõttu tondilossiks kutsutakse ning kus teda külastavad ka isa ja ema. Sõpru ja tuttavaid trondil jätkub: temaga ühes majas elav käokell, tänavalamp, kes trondi raamatulugemist valgustab ja väike taevatäht, kes taevast alla kukub ja trondi abiga taevasse tagasi saab. Lisaks tutvume hernetondiga, ühe üsna üksildase ja kurva päkapikuga, vanahärra Alberti ja tema vahva taksikoer Riksiga.

Humoorikaid seiklusi ja juhtumisi on palju. Näiteks kirjutab tront luuletusi, külastab hambaarsti, kolab pööningul ning mängib vinge põhjatuulega, mistõttu ta tuulerõugetesse jääb. Lugeda saab ka sellest, kuidas ta sünnipäeva peab ja vanad head mälestused teda külastavad
ning kuidas tront ja kellakägu keset talve jaanipäeva peavad.

Autor suutnud välja mõelda ühe väga vahva tegelaskuju, kes on igati lastesõbralik. Eks on varemgi igasuguseid tonte lasteraamatutes kohatud, kuid usun, et sellist hästi sõbralikku ja isegi inimlikku tonti, vabandust, tronti, kindlasti mitte. Võiks ju arvata, et tondiraamat peaks olema hirmus, aga see raamat seda kindlasti ei ole. Seega saab ka tondilugusid hoopis helgemates toonides ja huumorivõtmes kirjutada ja lugeda.

Igal korralikul ja heal lasteraamatul peavad olema vahvad pildid! Nii on ka selle raamatuga – illustratsioonide autor on Hillar Mets.

Väga vahva lasteraamat!

Tekst: Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad