KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: “Detektiiv Triibik loomaaias”
Uus raamat: “Detektiiv Triibik loomaaias” (13 mai 2013)

Reeli Reinaus

“Detektiiv Triibik loomaaias”


(Tänapäev)

Triibiku ema-isa on loomauurijad ja vanaisa loomaaiadirektor. Pole siis ime, et loomad meeldivad Triibikule üle kõige. Ta kasvatab kodus koera, kassi, hiiri, rotte, deegusid, merisigu, küülikut, nastikut ja kalu ning veedab iga vaba hetke loomaaias. Isegi oma nime on ta tiigrikutsikalt saanud.
Kui loomaaias hakkavad aset leidma kriminaalsed sündmused, millele täiskasvanud ei oska kuidagi lahendust leida, on just Triibik see, kes oma sõprade abiga juhtumitesse selgust toob.
Reeli Reinausi sulest on ilmunud hulk raamatuid lastele ja noortele. „Detektiiv Triibik loomaaias” saavutas Eesti Lastekirjanduse Keskuse ja kirjastuse Tänapäev 2012. aasta lastejutuvõistlusel II koha.


Reeli Reinaus on viimaste aastate üks viljakamaid laste- ja noorteraamatute autoreid. Tema seni ilmunud raamatud on põnevad ja kaasahaaravad. Autor oskab suurepäraselt kirjutada nii lastele kui ka noortele.

Erand pole ka tema uus raamat, mis jutustab vahvast esimese klassi tüdrukust, kelle hüüdnimi on Triibik ja pärisnimi Pille-Riin Merimaa. Tema isa ja ema on loomauurijad, kes on raamatu sündmuste ajal hoopis Aafrikas loomadega tegelemas, mistõttu nendega me ei kohtu. Küll lööb raamatus kaasa Triibiku vanaisa, kes on loomaaia direktor, ning Triibiku onu ja tädi. Neist esimene on kuulus telesarja peaosaline ja teine tuntud moekunstnik. Lisaks nendele on palju teisi tegelasi – Triibiku klassikaaslased ja tegelased loomaaiast, kus Triibikul meeldib aega veeta.

Koolis läheb tüdrukul hästi, kuigi suhted klassikaaslastega on vahetevahel keerulised. Triibikule meeldivad üle kõige loomad. Tal kodus koer, kass, rotid, deegud, merisead, liivahiired, küülik ja roninastik. Triibikul ei ole poppe mänguasju ja ta ei tea kuulsaid lauljaid ning sellega erineb tüdruk paljuski teistest klassikaaslastest. Õnneks leidub klassikaaslasi, kes teda mõistavad ja neile tema huvi loomade vastu hoopis meeldib.

Asjalood lähevad raamatus põnevaks siis, kui loomaaias sünnivad tiigrikutsikad ning paar kurikaela tahavad neid endale saada. Nüüd astub mängu detektiiv Triibik, kes kõike hoolega jälgib, silma peal hoiab ja lõpuks ka keerulisele loole lahenduse leiab. Kahtlus langeb päris mitmele tegelasele, kuid lõpuks süüdlane siiski leitakse. Loomaaias on veel teisigi juhtumeid, mis vajavad väikese detektiivi sekkumist, sest tuleb leida varastatud rahakott ja kaduma läinud väike poiss.

Reeli Reinausi raamatul on vahva peategelane, kes on igati nutikas. Tore on see, et ta loomadest lugu peab ja nendega hästi läbi saab. Sündmustik on põnev, kus vahvaid seiku koolist ja loomaaiast ning ringi sebivad lahedad tegelaskujud.

Tekst: Marko Tiidelepp

PS. Autorilt on varem ilmunud sellised vahvad lasteraamatud nagu ”Aguliurka lapsed”, ”Tavalised hambahaldjad”, ”Täiesti tavaline perekond” ning väga head noorteromaanid ”Nahka kriipivad nädalad”, ”Vaevatud”, ”Kivid tulnukad ja sekt”, ”Vaarao leidmine”, ”Must vares”, ”Nõidkapteni needus” ja ”Mõistatus lossivaremetes”.« Eelmised nädalad