KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: "Ajaloo 100 suurkuju"
Uus raamat: "Ajaloo 100 suurkuju" (23 mai 2013)

Ben Gilliland

“Ajaloo 100 suurkuju. Inimesed, kes kujundasid tänapäeva maailma”


(Varrak)

Raamat pakub lastele värvika ja kergesti haaratava ülevaate silmapaistvatest inimestest läbi ajaloo. Alates ajaloo suurimatest leiutajatest, maadeuurijatest ja teadlastest kuni kõige mõjukamate riigipeade, mõtlejate ja kirjanikeni – see raamat kirjeldab, kes nad olid ja kuidas nad maailma on muutnud. Suurepärane raamat lastele esmaseks tutvuseks suurmeestega, kes on teinud maailmast just sellise paiga, kus me praegu elame.


Taas kord üks väga põnev ja huvitav raamat lastele, mis annab põgusa, kuid sisuka ülevaate ajaloo 100 suurkujust, kes on tänapäevast maailma mõjutanud ja kujundanud. Ka varem on suurkujudest rääkivaid raamatuid ilmunud, kuid see raamat meeldib mulle seetõttu, et on tõepoolest lapsesõbralik Tekstid on lihtsad, kuid tuumakad.

Suurkujude valik on veidi erinev kui teistes raamatutes. Nimelt on suurkujude hulka toodud üsna uusi tegijaid, näiteks neid, kes on popkultuuri mõjutanud.

Raamat on jagatud viieks osaks: ”Uljad avastajad”, ”Võrratud leiutajad”, ”Targad mõtlejad”, ”Tugevad juhid” ja ”Lennukad loojad”.

”Uljad avastajad”
Noor lugeja leiab siit kuulsaid maadeavastajaid (Marco Polo, Christoph Kolumbus) ja teadlasi (Galileo Galilei, Isaac Newton, Charles Darwin, Albert Einstein), kes on teinud avastusi, mis on olulised peaaegu kõikidele inimestele. Eraldi on väljatoodud meditsiinigeeniused.

”Võrratud leiutajad”
Siin on palju olulisi suurkujusid nagu Johannes Gutenberg, tänu kellele inimesed raamatu said kätte võtta; James Watt, kes leiutas aurumasina; Alessandro Volta, patarei leiutaja; Michael Faraday, elektrimootori isa. Põnevad leiud on Levi Strauss, keda võib pidada teksapükste loojaks; George Eastman, kes meisterdas valmis väikese ja odava fotokaamera ja Wallace Carothers, kes leiutas nailoni. Lisaks leiame veel kuulsaid leidureid ja teadusmehi nagu Alexander Graham Bell, Thomas Edison ja Alfred Nobel. Kahel küljel räägitakse toiduvalla uuendajatest: mehed, kes leiutasid toitude kiirkülmutamise, mikrolainete masinad ja plekkpurgid. Uutest tegijatest on nimekirjas Steve Jobs ja Steve Wozniak – koduarvutite loojad. Mainitud on interneti leiutaja Tim Berners-Lee ja Facebooki looja Mark Zuckerberg.

”Targad mõtlejad”:

filosoofid Kong Fuzi ja Aristoteles, psühholoog Sigmund Freud, halastajaõde Mary Seacole, katoliku nunn ema Teresa, rassilise võrdsuse eest võitleja Martin Luther King, naistele hääleõiguse andja Emmeline Pankhurst. Sellest osast leiame ka Jane Goodalli, kes võitles šimpanside eest ja Aung San Suu Kyi, kes võitles Birma rahva vabaduse eest.

”Tugevad juhid”
See on peatükk, milles tehakse juttu suurtest riigimeestest nagu Aleksander Suur; esimene Rooma keiser Augustus; Karl Suur; maailma kõigi aegade suurim vallutaja Tšingis-khaan; Napoleon Bonaparte. Lühidalt tehakse juttu kuulsatest kuningannadest ja revolutsioonilistest juhtidest (Lenin, Mao Zedong jt).

”Lennukad loojad”

koondab endasse kunstnikke, kirjanikke ja heliloojaid. Lisaks räägitakse joonisfilmide loojast Walt Disney'st, tootemargi idee loojast David Ogilvy'st, Lego klotsi leiutajast Ole Kirk Kristiansenist ja rock’n’rolli kuningast Elvis Presley'st.
Valik on kirju, aga väga põnev.

Raamatus on palju pilte, fotosid, joonistusi ja reproduktsioone. Kõik on mõnusalt lapsesõbralik, kuid kindlasti väga kaasahaarav lugemine. Teadmisi jagub siin kõigile.

Tekst: Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad