KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: “Kuidas meil asjad käivad”
Uus raamat: “Kuidas meil asjad käivad” (20 juuni 2013)

Anti Saar

“Kuidas meil asjad käivad”


(Tänapäev)

Vassel elab ühes mõnusas Eestimaa linnas koos ema, isa ja väikevenna Joonaga, kes on alles poole kolmene. Siin raamatus räägib ja näitab Vassel, kuidas nende peres asjad käivad – kuidas neil loetakse, kirjutatakse ja joonistatakse, süüa tehakse ja süüakse, õudusjutte räägitakse, tülitsetakse, päkapikke oodatakse, autoga sõidetakse, magama minnakse, ära eksitakse, jalgpalli mängitakse, külalisi vastu võetakse ja asju unustatakse.


Minu jaoks on Anti Saar uus avastus, kuid pean tõdema, et tema uus lasteraamat on tõepoolest vahva – saab nalja, on koomilisi sündmusi, värvikaid tegelasi ja mõnusat, lastepärast keelekasutust.

Tundub, et tegevus toimub Tartus, kuna mainitakse sellist ilusat kohta nagu Toomemägi, aga jätame selle iga lugeja enda otsustada. Jutustajaks on Vassel, kes peaks olema 4-5aastane, tema isa ja ema ning väikevend Joonas, kes on kahe ja poole aastane või nagu raamatus öeldakse – poole kolmene.

Vassel jutustab kuidas nad kolisid majja, kus nad praegu elavad ning saame tuttavaks ahjuga, kelle nimeks on Jaanus. Juttu tuleb sellest, et elektri ja gaasiga tuleb väga ettevaatlikult ümber käia – seda peaksid kõik lapsed meeles hoidma. Seejärel pajatatakse lugemisest, kirjutamisest ja joonistamisest ning sellest, kuidas väikevend armastab igale poole vuntse joonistada ja mis sellest lõpuks välja tuleb. Räägitakse söögi tegemisest (õigupoolest sellest, kui naljakalt Vasseli isa süüa teeb) ja söömisest (siin peamiselt sellest, mida Joonas toiduga teeb). Seejärel jutustab Vassel, kuidas neil jutte ja õudusjutte räägitakse. Pajatatakse päkapikust, kel nimeks Toits, autoga sõitmisest ja autos magamisest, magama minemisest, ohtu sattumisest, tülitsemisest, jalgpallist ja külalistest.

Nagu näete, siis kõik lood on üsnagi argistest asjadest ja tavalisest elust, kuid autor teeb seda niivõrd muhedalt ning humoorikalt, et lausa lust on lugeda. Usun, et ka täiskasvanud saavad lugedes hea suutäie naerda.

Omal kohal on Alvar Jaksoni joonistatud pildid, kusjuures autor kinnitab, et neid pilte võivad lugejad ise täiendada, kuid ainult värvipliiatsitega, et ei rikuks raamatut ära.

Kõik kokku on üks igati mõnus ja vahva lasteraamat – jääme kindlasti ootama uusi raamatuid Anti Saare sulest!

Tekst: Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad