KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat:“Napakad jutud”
Uus raamat:“Napakad jutud” (19 juuli 2013)


Henno Käo

“Napakad jutud”


(Tänapäev)

Henno Käo nimetab „Napakaid jutte” maailma esimeseks postpõdernistlikuks raamatuks, mis pakub äratundmisrõõmu nii lastele kui ka täiskasvanutele. Tegevus toimub metsas ja tegelasteks on metsaelanikud, kuid seal elab ka teisi olendeid, näiteks Punamatsike, mobla ja lukuauk.
Juttude peategelaseks on aga omnibuul, kelle kohta ei tea isegi autor, kuidas ta välja näeb. Ometi on ta olemas ja temaga juhtub kõiksugu veidraid asju. Mõned jutud on naljakad, teised jälle kurvad. Henno Käo on nende kõrvale joonistanud ka värvikad pildid.


Henno Käo oli viljakas lastekirjanik, raamatukunstnik ning luuletaja, kes elas aastail 1942 – 2004. Raamatu esimene trükk ilmus aastal 2003.

Henno Käo jutte tuleb lugeda ridade vahelt, kusjuures lood sobivad lugemiseks nii lastele kui ka täiskasvanutele – lapsed loevad neid kindlasti omamoodi ja täiskasvanud hoopis teistmoodi.

Raamatu peategelane, omnibuul, on üks naljakas kuju, sest keegi ei tea, kellega täpselt on tegemist. Tal on jänese kõrvad, kuid jänes ei ole... Just omnibuul on see, kes satub metsas igasugustesse sekeldustesse, sest metsa on jõudnud mobiiltelefon, kaasaegne ja julm ärimaailm, maffia jmt. Kõik need tänapäevased asjalood on edastatud omalaadses võtmes, irooniaga – autoriga tuleb kaasa mõtelda, et aru saada, mida ta täpselt ütelda tahab.

Esialgu saame teada seda, mis asi on postpõdernism. Kas tegemist on kirjandusliku suunaga? Kindlasti ka seda, kuid tegelikult on metsas post, mille küljes tahvel kirjaga ”Siin elas põder!”.
Seejärel algavad napakad jutud: lugeja saab tuttavaks moblaga, kellest saab suur omnibuuli sõber, selgitatakse, kuidas omnibuul bussis istme all linna sõidab, mistõttu piletikontrolör arvab, et tegemist on jänesega... ehk sellega, kes ilma piletita sõidab. Juttu tehakse sellest, kuidas omnibuul reklaami abil kala püüab, kuidas ta kirjutab jutu, milles kõik sõnad algavad o-tähega, kuidas ta endale pruudi saab, kuidas üks asjamees omnibuuli asjad pihta paneb, kuidas metsas äri aetakse ja kuidas põrnikas siidiplaate tahab tootma hakata.

Ja see pole veel sugugi kõik, sest napakaid jutte on ju üle 30! Saame teada meele lahutamisest, mis asi on Repsi pank ja kuidas loomad sinna raha hoiustavad. Tutvume üraskite mahviaga ja ajalehega ÜM Metsik Elu, mida toimetab oravapreili. Mängu tuleb ka uus tegelane – doktor Hamburger, kes pakub erinevate haiguste vastu kartulidieeti. Üks vahva tegelane on ka Punamatsike, kes tegelikult on päkapikk. Saame tuttavaks lukuauguga, omnibuul käib linnas kunstisaalis, toimub mutionu pidu, kuhu omnibuuli ei kutsuta, tutvume hundi südametunnistusega ja reisimisest unistava näsiniiniga ning kärbseseenega, kes suure papi eest müüb kärkotsi.
On ju täiesti napakad/naljakad teemad?

Igal juhul on mitmeks päevaks üks vahva ja mõnus lugemiselamus tagatud.

Tekst: Marko Tiidelepp

« Eelmised nädalad