KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Maiasmoka atlas
Uus raamat: Maiasmoka atlas (7 oktoober 2014)


Leida Lepik, Maris Pruuli

“Maiasmoka atlas”

(“Maailma magusaim kaardikogu. 52 riiki. Üle 130 maiustuse. Eksootilised retseptid”)


(Regio)

Regio kaardimeistritelt on ilmunud üks uus, lõbus ja ütlemata ilus toode – Maiasmoka atlas. Sedakorda oleme kaardistanud suure hulga erinevate maade komme ja maiustusi. Kaasa teevad sellised suurused nagu Belgia šokolaadid Godiva, Guylian, Leonidas; Mozarti kuulid Austriast, Läti Karumsi kohuke, Tiramisu kook, Kinderi üllatusmuna, söödavad putukad, komm nimega Spunk, muidugi ka Kalevi kommid ja paljud teised.
Magusasõber saab teada, kus nätsutati esimest korda närimiskummi, millal vedelast šokolaadist läikivsiledaid tahvleid tegema õpiti, kes leiutas martsipani, kus süüakse kaktusesiirupit, kus samblakomme ja palju muud. Iga maa kohta on püütud üles leida just see maiustus või komm, mis võiks olla selle maa magusaks visiitkaardiks.
Tuntud magusakultuuriga maade kõrval on esindatud Lihavõttesaar, Bangladesh, mitmed Aafrika riigid. Kaardid aitavad maiasmokkadel järge pidada, kus maailmanurgas üks või teine maius alguse sai ja kus sellega maiustatakse.
Peaaegu kõik me armastame magusat. Või nagu šokolaadi kohta naljatamisi öeldakse: üheksa inimest kümnest armastab ja kümnes valetab. Kes aga ei armasta, võib lähtuda põhimõttest, et vaenlast tuleb tunda. Regio Maiasmoka atlas on abimees mõlemale leerile.
Atlas on rikkalikult illustreeritud ning selle lõpus on – nagu igas korralikus atlases – ka nimeindeks.
NB! Lugemiseks varuda vähemalt tahvel šokolaadi, sest hiljemalt kolmandal leheküljel hakkavad neelud nii käima, et ilma abivahenditeta jääb lugemine katki ja tuleb kommipoodi tõtata.
Pildid joonistas Regina Lukk-Toompere


See on küll üks väga vahva ja põnev raamat. Suurepärane näide sellest, kuidas õpetada lastele geograafiat ja kuidas see hästi põnevaks teha. Teisalt on see ka ülimalt põnev ülevaade maiustustest ja maiustuste ajaloost.
Autorid on soovitanud raamatu kõrvale varuda ka veidi magusat – mina ei varunud – isutas küll, kuid raamat oli ka ilma magusa suutäieta põnev.

Maiasmoka reis algab Aafrikast.
Egiptus: datlid ja töötlemata suhkur ehk jaggery.
Keenia: puuviljamagustoit, magusad küpsetised, kookospähklid ja maguskartulipuding. Saame teada , et Keenia lapse lemmikputukas on toores termiit – väga toitev ja magus suutäis!
Nigeeria: banaanid, jahubanaanid, magus praetud jahukäkike ja maapähkel.
Lõuna-Aafrika Vabariigis on leiutatud põnev närimiskumm Chappies.

Aafrikast siirdume Aasiasse. Vaatluse all on 9 põnevat ja eksootilist riiki ja neil on maiasmokkadele palju vahvaid asju pakkuda.
Bangladesh: piimast tehtud magustoidud, piimas ujuvad klimbikesed, kuulsad Roshi kommipoed.
Hiina: bambuskepikeste otsa aetud puuviljad, mis kaetud karamelliga, puuviljajää, komm, mis valmistatud kuivatatud ploomidest.
Hiinale järgnevad Indoneesia (ingverikommid), Iraan (jäätis ja küpsised), Tai (värsked puuviljad, juttu tehakse ka skorpionidest), Türgi (halvaa, mis araabia keeles tähendabki magusat), lisaks India, Birma ja Pakistan.

Aasiast minnakse edasi Austraaliasse ja Okeaaniasse. Austraalias tegutsevad kuulsad magustootjad Arnott’s Biscuits ja Allens. Uus-Meremaal tehakse aga kommikooki.

Jõuamegi Euroopaasse. Kokku tutvume 33 riigiga – see on kõige mahukam osa raamatust. Näib, et eurooplased on tõelised maiasmokad!
Austria: kohvi ja kohvikultuur, Viini saiake, Mozarti kuulikesed.
Belgia: šokolaadide kuningaks peetakse just Belgia šokolaadi. Igal hommikul avab Belgias magusasõpradele oma uksed üle 2000 šokolaadipoe.
Muuhulgas räägitakse Bulgaaria jogurtist, Valgevene vedelast meemaitselisest magustoidust soledukhast ja Šveitsi piimašokolaadist.
Pikalt on juttu Eestist: kohvik Maiasmokk, kommivabrik Kalev, magusatootja Marmiton jpm. Järgneb põhjanaaber Soome: lagrits, salmiaak, Fazeri kaubamärk ja nende kuulus piimašokolaad.
Prantsusmaalt on pärit brüleekreem ja sarvesai ehk croissant, Itaaliast pähklikreem Nutella, üllatusmuna Kinder Surprise, tiramisu ja suuvärskendaja Tic Tac, Lätist kommivabrik Laima ja Karumsi kohukesed, Hollandist vahvlid, Poolast lehmakomm, ploomid ja kirsid šokolaadis ja piparkoogid.
Peale Leedut, Norrat, Inglismaad, Šotimaad, Walesi, Gruusiat, Kreekat, Horvaatiat, Ungarit, Iirimaad, Islandit, Rootsit, Portugali, Slovakkiat, Sloveeniat, Ukrainat ja Venemaad ongi Euroopale ring peale tehtud.

Siit minnakse edasi Lõuna-Ameerikasse, kust on esindatud kolm riiki: Argentiina, Brasiilia ja Tšiili.
Magusa reisi lõpetab Põhja-Ameerika. Kanada on kuulus vahtrasiirupi poolest. Mehhikost saame teada, mis asi on kõrvitsakomm. USAs räägitakse suurest Marsi impeeriumist (Skittles, Twix, Dove, Snickers jt), närimiskummist ja mullinätsust.

Nagu ise näete, siis on tegemist huvitava ja hariva lugemisega. Lisaks on siin palju huvitavaid maakaarte, vahvaid illustratsioone ning pilte. 5+ raamat!

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad