KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Elisabeth Marrou "Ütle mulle! Kes või mis?"
Uus raamat: Elisabeth Marrou "Ütle mulle! Kes või mis?" (11 mai 2015)

 

 

Elisabeth Marrou

„Ütle mulle! Kes või mis?“

(Varrak)

 

Kes on karnivoor? Mis on aevastus? Kes on mollusk? Need on vaid üksikud küsimused, mis panevad aeg-ajalt elu üle pead murdma nii suuri kui väikeseid. See raamat vastab rohkem kui kahesajale lõbusale ja harivale küsimusele, mida lapsed küsivad ja millele täiskasvanud alati ei oskagi vastata. Raamatus on neli kleepimislehtedega eraldatud teemat: inimkeha, loomad, taimed ja Maa. Vanusele alates 4. eluaastast.

 

See on taaskord üks väga vahva raamat kirjastuselt Varrak pere väiksematele raamatusõpradele. Neile, kes esitavad palju küsimusi, mis algavad sõnadega „kes“ ja „mis“. Lapsevanemad püüavad laste küsimustele vastuseid anda, kuid ka selline vahva raamat võiks vastuste andmisel suurepäraseks abiliseks olla.

Raamat on väga vahvas köites, köide on vastupidav nagu ka sisuküljed.

 

Raamat jaguneb neljaks osaks: inimkeha, loomad, taimed ja Maa.

Esimeses osas „Inimkeha“ saab lugeda vastuseid küsimustele: mis on aju, mis on närvid, mis on nägemine, mis on kuulmine, mis on aevastus, mis on vill. Juttu tehakse ka krampidest, kananahast, astmast, luksumisest, liigestest, nikastustest jm. Vastused küsimustele on lihtsad, lühikesed js konkreetsed, heas mõttes lastesõbralikud. Kindlasti annavad palju juurde ka vahvad illustratsioonid.

Teine osa on „Loomad“. Esimene küsimus on: kes on loom? Seejärel palju põnevat loomade, nende käitumise ja elu kohta. Saame teada, mis on instinkt, toiduahel, urg, linnumaja, akvaarium jpm. Räägitakse karnivooridest, omnivooridest, mäletsejatest, imetajatest, roomajatest, dinosaurustest, putukatest, kaladest, koorikloomadest jt.

Kolmas osa on „Taim“. Nii nagu loomariik on ka taimeriik väga põnev. Esimene küsimus on: mis on taim? Kuid juttu on ka õistaimedest, vetikatest, samblast, sõnajalast, okaspuust, juurest, lehest, õiest, nektarist jm.

Viimane, neljas osa on „Maa“. Väike lugeja saab tuttavaks meie koduplaneediga Maa. Räägitakse atomsfäärist, mandrist, riigist, ookeanist, poolsaarest, saarest, liustikust, kliimast, savannist, rannikust jpm.

Raamatu lõpus on tähestikuline register, et oleks asju lihtsam üles leida. Lisaks veel ka palju vahvaid kleepse, mida saab raamatusse kleepsutada.

Väga vahva raamat oma väljanägemiselt ja asjalik ning sisukas raamat oma sisult. Väikestele lugejatele on siin palju põnevat ja huvitavat, kuid ka veidi vanem lugeja võib asju korrata ja vaadata, kas kõik ikka meeles on.

 

Marko Tiidelepp

 

 « Eelmised nädalad