KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Kuulo Kutsar "Mina oskan aidata. Esmaabijutud lastele"
Uus raamat: Kuulo Kutsar "Mina oskan aidata. Esmaabijutud lastele" (3 juuni 2015)

 

Kuulo Kutsar

“Mina oskan aidata. Esmaabijutud lastele”

(Koolibri)

 

Vot see on nüüd küll üks vahva ja vajalik raamat lastele. Siin tehakse juttu üsna pikalt ja põhjalikult esmaabist ehk siis sellest, kuidas aidata ennast või teisi, kui on juhtunud mõni õnnetus. Lapsed saavad lugeda sellest, kuidas esmaabi anda, miks see on tähtis ja kõikides raamatus olevates lugudes on kirjas konkreetsed punktid, mida erinevatel juhtudel teha.

9aastane Peeter on jalaluumurruga haiglas ja talle tuleb külla vanaisa ja just tema annab lapselapsele vihiku, milles on sees just need lood, mis raamatuski.

Esimene lugu räägib meile Marelist ja tema väikesest vennast, kellel on kange kõhuvalu. Mareli teab, kuidas vennakest aidata ja sellest loos juttu tehakse.

Juttu on ka pearinglusest ja minestamisest, sellest, kuidas lapsed bussiõnnetuses viga saavad, kuid ka ninaverejooksust, jala nikastamisest.

Talvel, libedaga Marguse vanaema kukub ja murrab jalaluu. Mida teha? Selles loos on näpunöited, kuidas jalaluumurru korral käituda.

Saate lugeda, kuidas käituda kõrge palaviku ja lihaskrambi korral. Üks lugu jutustab sellest, kuidas Kati kodus kätt põletab. Saame teada sedagi, mida teha siis, kui külm kõrvu ja varbaid näpistab. Loeme sellest, mis on ohtlik jahtumine, mis juhtub siis, kui päike nahka põletab ja mis asi on päikesepiste ja kuidas sellest hoiduda.

Ma olen üsna kindel, et paljud lapsed on ennast mänguhoos ära löönud. Seegi on ohtlik ja nii juhtub selles raamatus Taaviga. Kellel on sõrmed ukse vahele jäänud? Mõnel ikka on. Itil jäävad selles raamatus sõrmed ukse vahele ja see on ikka päris valus.

Lugeda saate ka Jaanusest, kellel on langetõbi, mis on väga tõsine haigus. Räägitakse ka villidest peopesas, kannal ja varvastel ning sellest, kuidas neid ville vältida või mis nendega peale hakata.

Kindlasti olete kuulnud sellest, kuidas mõnel lapsel on puru või praht silma läinud. Nii juhtub Kristianiga, kuid õnneks on tal abiks Kadri.

Juttu on veel pindudest sõrmes ja käes, esemetest ninas, allaneelatud patareist. Pikk lugu on sellest, kuidas elustada uppunut.

Kuid ka loomad ja putukad võivad häda teha – mesilased, kes võivad nõelata, koerad, kes võivad hammustada, puugid, kes võivad rünnata, sääsed, kes võivad hammustada, rästik, kes võib salvata – saame teada, kuidas nende juhtumite korral käitud, mida teha. Ohtlikud võivad olla ka mürgised seened ja saatuslikuks võib saada viinamürgistus.

Raamatu lõpus tehakse pikemalt juttu ka sellest, kuidas õnnetusi ära hoida.

 

“Mina oskan aidata” on ülimalt vajalik raamat, sest sellest saavad lapsed esmaseid teadmisis, mida õnnetuse korral teha. Tegelikult on ju see lausa õpik, esmaabi õpik! Olen kindel, et kui viitsite suvel lugeda, siis see oleks kindlasti üks väga oluline raamat, mida kindlasti lugeda. Ja muideks, see raamat sobib väga hästi lugemiseks ka lastevanematele!

 

Raamatu pildid joonistas Maite Kotta.

 

Marko Tiidelepp

 

 « Eelmised nädalad