KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Ulf Stark, Markus Majaluoma "Nupuvend"
Uus raamat: Ulf Stark, Markus Majaluoma "Nupuvend" (15 veebruar 2016)

 

Ulf Stark, Markus Majaluoma

“Nupuvend”

(Koolibri)

Stureby eradetektiividel on käed-jalad tööd täis. Ka Ulf tahab kaasa lüüa, aga suuremad ei võta teda mängu. Ulfi vend ütleb, et uurija töö on ohtlik ja pole mõeldud nubludele. Ilmselgelt alahindab ta Ulfi kavalust. Väikevend ajab asju nagu ikka omamoodi ja ootamatult.

Samalt autorilt on varem ilmunud
Täitsapoiss
Võidumees

 

Kohe alguses ütlen lihtsalt – see ON hästi mõnus ja lahe lasteraamat. Kahju, et sedavõrd lühike, kuid igati tore lugemine, milles on ka vahvad, Markus Majaluoma joonistatud pildid.

Lugu algab sellest, et kogu Stureby on eradetektiive täis, sealhulgas ka raamatu peategelase Uffe vanem vend ja tema sõbrad. Kõik nad jooksevad ringi, suurendusklaasid käes. Nad uurivad jälgi ja luuravad kahtlasi tüüpe. Seekord jälitavad nad naabrionu Gustavssoni! Miks? Kas ta on sooritanud kuritöö? Ma usun, et naabrionu ei ole kuritegu sooritanud, sest selle raamatu eradetektiivid on ju kõik lapsed, kes lihtsalt mängivad eradetektiive. Naabrionu ajabki jõmpsikad minema ja läheb oma majja.

Meie peategelane Ulf tahaks samuti eradetektiiv olla, sest kõik suuremad lapsed seda ju on. Tema suur vend ja suure venna sõber Nisse kinnitavad, et see töö pole nublude jaoks. Nii ei jäägi Uffel muud üle, kui minna sõitma jalgrattaga. Uffe sõidab ringi, kuni jõuab ühe puuni, mille otsas paistab olevat harakapesa! Harakad on ju tõelised vargad, kellele meeldivad igasugu läikivad ja sätendavad asjad. Seetõttu otsustab Uffe puu otsa ronida ja asja kontrollida. Uffe näeb oma vaimusilmas, kuidas ajaleht tema kangelasteost kirjutab, kuidas teda hakatakse kutsuma nupuvennaks, kuidas tema üle on uhke isa, kuidas vanem vennas läheb kadedusest roheliseks.

Mingit varandust Uffe harakapesast ei leia, pole isegi harakat, on vaid harakamunad. Varsti on kohal ka harakas, kes Uffet ründab, sest ta arvab ju, et väike poiss tahab tema mune varastada! Uffe kukub küll puu otsast alla, kuid õnneks ei juhtu midagi väga hullu. Põlved on veidi katki, dressipluusis auk. Kodus saab Uffe ema käest riielda, Uffe vanem vend “hirmutab”, et detektiivitöö on tegelikult hirmus ohtlik, võib sattuda isegi pantvangi! Kas Uffe isa tuleks oma poega päästma? On ju ta veidi kokkuhoidlik. Ta närib isegi ühtsama nätsu mitu nädalat! Õhtul uurib Uffe isalt, kui kallis ta isale on? Isa kinnitab, et poiss on talle tuhat korda rohkem väärt kui ta oskab seda ütelda. Seetõttu ei karda Uffe enam ka pantvangiks võtmist ja ta otsustab, et temast peab detektiiv saama.

Järgmisel päeval Uffe nuputab ja juurdleb, kuidas saada detektiiviks. Ta mõtlebki välja kavala plaani, milles ta esialgu peab olema “kurikaela” rollis ja seejärel hakkama asja uurima, kusjuures mängu tuleb ka Uffe jalgratas.

Mis plaan see on ja kuidas see õnnestub, sellest peate juba ise edasi lugema. Igal juhul kinnitan Sulle, et nalja saab siin raamatus üsna palju ja detektiivitöö on ikka üsna tõsine töö, vähemalt Uffe jaoks, kusjuures vahepeal tundub, et asjad ei lähe üldse nii nagu väike peategelane plaanis!

Igal juhul on Ulf Starki “Nupuvend” väga lõbus ja vahva lugemine.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad