KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Hugh Lofting "Doktor Dolittle'i reisid"
Uus raamat: Hugh Lofting "Doktor Dolittle'i reisid" (10 aprill 2016)


Hugh Lofting

„Doktor Dolittle’i reisid“

(Sinisukk)

 

Doktor Dolittle võtab ette kõige imelisema merereisi, mida üks inimene või loom on eales ette võtnud. Loo sellest, kuidas doktor Dolittle oma meeskonnaga Ämmalahvi saarele suundub, jutustab doktori reisikaaslane, üheksa ja poole aastane tulevane loodusteadlane Tommy Stubbins.
Koos doktor Dolittle'i ustavate sõprade papagoi Polüneesia ja ahv Tšii-Tšiiga elavad nad üle ohtliku laevahuku ja maabuvad salapärasel Liikuval Maal. Seal kohtuvad nad imetabase klaasmeriteoga, kelle käes on suurima mõistatuse võti.

 

Briti kirjaniku Hugh Loftingi (1886-1947) doktor Dolittle’i lood ja juhtumised kuuluvad kindlasti maailma lastekirjanduse varamusse ning on tegelikult ju üsnagi ajatud, vaatamata sellele, et algupäraselt ilmusid esimesed Dolittle’i juhtumised juba 1920. aastal! See raamat ehk „Doktor Dolittle’i reisid“ ilmus esimest korda 1922.

Ka eesti keeles on doktor Dolittle’i lugusid mitmel korral avaldatud, esimesed eestikeelsed Dolittle’i-lood ilmusid juba 1930ndatel aastatel, minu enda esimesed kokkupuuted Dolittle’iga jäävad 1980ndate aastate algusesse, kui ilmus kaks raamatut: „Doktor Dolittle. Doktor Dolittle’i tsirkus“ ja „Doktor Dolittle’i postkontor. Doktor Dolittle’i reisid“. Seega kokku lausa neli Dolittle’i lugu. Algupäraselt peaks Dolittle’i lugusid kokku olema 12, kusjuures eesti keeles on ilmunud veel „Doktor Dolittle ja roheline kanaarilind“, „Doktor Dolittle ja saladuslik järv“, „Doktor Dolittle kuul“, „Doktor Dolittle’i aed“, „Doktor Dolittle’i loomaaed“, „Doktor Dolittle’i Puddleby seiklused“, „Doktor Dolittle’i tagasitulek“ ja „Doktor Dolittle’i ratasmajake“ ehk eesti keeles on saadaval kõik kuulsa doktori 12 raamatut!

Ja ei maksa unustada ka lahedaid doktor Dolittle’i filme aastail 1998 - 2008, kokku oli neid viis, millest kahes esimeses mängis peaosa suurepärane koomik Eddie Murphy.

 

Seekordses raamatus on jutustajaks taaskord Tommy Stubbins, üks vahva poiss, kes selle raamatu sündmuste ajal on umbes kümneaastane. Selles raamatus on Tommy kirja pannud selles osa Dolittle’i elust, mida ta ise pealt nägi ja osa võttis.

Tommy Stubbins on raamatu alguses üheksa ja poole aastane, ta on Puddleby kingsepa poeg. Tol ajal oli Puddleby-on-the-Marsh üpris väike linnake. Tommy meenutab, et tal oli selles linnakeses kolm sõpra: merekarbimees Joe, kassilihamees Matthew Mugg ja erak Luukas. Kõigi nendega puutume selles raamatus veel kokku.

Ühel heal päeval satub Tommy kulli peale, kellel on orav küünte vahel. Poisil õnnestub orav kulli käest päästa, kuid vaesel loomakesel on kaks jalga kõvasti viga saanud. Tommy pöördub abi saamiseks täiskasvanute poole, kuid tal soovitatakse minna John Dolittle’i juurde, kes elab just nende linnakeses. Dolittle peaks teadma kõiksugu asju loomadest, liblikatest, taimedest, kividest ja muust. Räägitakse, et ta on kõige targem loodusteadlane terves ilmas. Selgub, et Dolittle elab oma lemmikloomadega täitsa omaette. Ta on teinud oma elu jooksul mitu suurt reisi ja palju hiilgavaid avastusi. Ja veel – John Dolittle oskab loomade keelt! Uskumatu lugu!

Seda meest läheb Tommy otsima, kuid selgub, et loodusteadlast pole kodus. Tommy näeb mehe aias vaid ühte üsna vana koera, kelle nimi pidi olema Jip.

Mõned päevad hiljem on loodusteadlana linnakeses tagasi ja Tommy temaga täiesti juhuslikult ka kohtub. Dolittle kutsub poisi enda juurde koju, kus elab ja toimetab väga palju loomi. Tuttavaks saame näiteks majapidajannast pardiga, kel nimeks Däb-Däb, papagoi Polüneesiaga, kes andis loodusteadlasele nõu loomade keelt õppida ja loomi arstima hakata. Praegu olevat Polüneesia Aafrikas, kuid just selle raamatu alguses nutikas lind naaseb. Lisaks naaseb Aafrikast ka üks vahva ja õpetatud pärdik, kel nimeks Tšii-Tšii.

Lugeja saab teada sedagi, et Dolittle on tulnud reisilt ning kaasa toonud merinõela, mida pärismaalased kutsuvat vihh-vahhiks. Kuna see merinõel on pooleldi karp, pooleldi tavaline kala ja Dolittle’il on plaanis õppida karpide keelt, siis peaks vihh-vahh olema suurepäraseks abiliseks.

Veidi hiljem läheb Dolittle ka Tommy juurde ja aitab oravat, pannes loomakese jalad lahasessse.

Seejärel hakkab Tommy käima iga päev loodusteadlase juures. Poiss on suurepärane abiline ja usin õpilane. Papagoi Polüneesia hakkab poisile õpetama loomade keelt ja õpetab ka loomi jälgima, sest loomad kõnelevad sageli saba või jalgade abiga. Selgub, et loomade keele õppimisel tuleb olla hästi tähelepanelik.

Tommy tutvub lähemalt ka Dolittle’i aia ja eraloomaaiaga. Selles loomaaias puure ei ole, on kivist majakesed, mille uksed on suletavad seestpoolt, mitte väljast. Tommy aitab doktorit, ta toidab doktori lemmikuid, aitab loomaaias uusi maju ja tarandikke ehitada, abistab haigete loomade vastuvõtmisel. Õige ruttu hakkab ka poiss loomade keelest veidi aru saama.

Tommy ja ka lugeja saavad teada veel sedagi, et tegelikult peaks olema maailma suurim loodusteadlane hoopis indiaanlane, Kuldnoole poeg Pikk Nool. Ta ei oska küll lugeda ega kirjutada, kuid ta teab loodusest väga palju. Ta elab kusagil Peruu mägedes ja ükski valge pole teda iial näinud. Pika Noole erialaks olevat botaanika – taimed ja kõik nendesse puutuv, kuid ta teab väga palju ka lindudest ja loomadest.

Ka Tommy on üsna kindel, et ka tema tahaks saada loodusteadlaseks, õppida ka lugema ja kirjutama. Kõige parem oleks sellise tee alguseks see, et temast saaks Dolittle’i assistent. Kuna ka poisi ema ja isa on sellega nõus, siis saabki kümneaastasest Tommyst maailmakuulsa loodusteadlase assistent!

Seejärel hakatakse planeerima minekut merereisile. Purjekas „Koovitaja“ hangitakse merekarbimehe Joe käest. Purjekale oleks vaja veel ühte liiget, kes see võiks olla? Kassilihamees Matthew? Erak Luukas?

Viimane tundubki olevat hea variant, kuid erak on kadunud. Selgub, et erak on võetud ühe vana kuritöö eest kinni ja ta ootab kohtuistungit. Näib, et ainus, kes teab juhtunu kohta tõde on eraku koer Bob, mistõttu nüüd on vaja abi ka Dolittle’i käest, sest tema on ju ainus, kes oskab koertega rääkida! Et kohtus seda tõestada, tuleb loodusteadlasel suhelda ka kohtuniku koeraga. Luukas saab päästetud.

Järgmisena saabub doktori juurde Brasiiliast punane paradiisilind. Lind toon endaga kaasa ärevaid teateid – Pikk Nool on kadunud! Viimati olevat teda nähtud Ämmalahvi saarel, mis on muideks liikuv saar. Nüüd on Dolittle ja Tommy suures segaduses, kust Pikka Noolt otsida? Kas ta on ikka Ämmalahvi saarel? Mängitakse hoopireisimängu ning üllatus-üllatus Tommy paneb silmad kinni ning suunab pimesi oma pliiatsi kaardil just Ämmalahvi saarele! Sinna tulebki minna!

„Koovitaja“ asub teele. Kolmandaks meheks meeskonnas on Dolittle’i vana sõber, mustanahaline Bumpo Kahbooboo, kes on Jolligenki kroonprints. Ta on olnud Inglismaal õppimas, lausa Oxfordi ülikoolis, kuid nüüd tahaks ta kingad jalast võtta, unustada õpingud ja lihtsalt reisile tulla! Nii lähebki.

Reisi algus pole lihtne, sest purjekal on mitu „jänest“, kaasa on tulnud nii kassilihamees Matthew, erak Luukas ja tema naine. „Jänesed“ pannaks siiski esimeses sadamas maha.

Ma ei saa teile muidugi tervet raamatut ära rääkida, sest siis kaoks ju lugemisel põnevus, kuid Dolittle’i ja tema sõprade merereis on igati põnev ja saab ka nalja. Kohtute põnevate paikade ja kohtadega ning huvitavate loomade ja lindudega.

Usun, et kui olete hingelt loodusesõbrad ja loodusehuvilised, siis on see raamat ja üldse kõik doktor Dolittle’i looda suurepärane lugemine. Loomulikult on siin palju ka muinasjutulist ja ilmvõimatut, kuid ikkagi!

 

Marko Tiidelepp

 

 « Eelmised nädalad