KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Dagmar Normet "Une-Mati rannakülas"
Uus raamat: Dagmar Normet "Une-Mati rannakülas" (4 mai 2016)

 

 

Dagmar Normet

„Une-Mati rannakülas“

(Hea Lugu)

 

Siima Škopi kaunite piltidega lastelood Une-Matist, Päris-Matist ja viimase koerast Tupsist. 

Järg raamatule „Une-Mati, Päris-Mati ja Tups”. Une-Mati, Päris-Mati ja Tups, kes veedavad suve vanaema juures Käsmus, võtavad ette igasugu põnevaid asju. Õpetlik raamat ilusate piltidega, kust lastel peale huvitavate lugude kuulmise ka kasulikku kõrva taha panna.

 

Mul on hea meel, et Une-Mati, Päris-Mati, Tupsi ja Maili lood jätkuvad. Algupäraselt ilmus see raamat juba 1986. aastal, kuid mina seda raamatut varem lugenud ei ole, sest sel ajal olin ma juba sellises eas, et enam lasteraamatuid ei lugenud. Seetõttu on seda huvitavam lugeda Une-Mati lugude järge, sest need on minu jaoks nagu uued, nii nagu ka tänastele lastele.

Kui te esimest raamatut mäletate, siis läks Päris-Mati suvepuhkusele. Une-Mati on jäänud linna, kus ta esialgu tekitab liikluses väikese segaduse. Täitsa kogemata, kuid autojuhid jäävad ristmikul rooli taga magama. Une-Mati on veidi nukker, veidi endast väljas, sest ta ei tea, kuhu tema parim sõber ehk Päris-Mati on läinud. Ta otsustab uurida ja välja selgitada, kuhu poiss on läinud. Selgub, et poiss on läinud Käsmu, mis ongi see pealkirjas mainitud rannaküla. Ka Une-Mati võlub ennast Käsmu.

Ja seal need seekordsed seiklused algavad. Osad neist juhtuvad päriselt, osad unenäo- ja muinasjutumaailmas.

Selle raamatu teises loos saame tuttavaks Päris-Mati vanaema Salme ja vanaisa Elmariga. Just nende juurde maale Mati ju läkski. Vanaisa on tubli mere- ja kalamees, ka vanaema käib talle abiks. Ka Mati pääseb vaatama, kuidas kala püütakse ja puhastatakse. Matil on maas üsna tore, kuid siiski ka veidi igav, miski oleks nagu puudu! Ja see miski või õigupoolest keegi ennast ka ilmutab! Loomulikult on see Une-Mati, kes annab märku, et ka tema on nüüd Käsmus!

Kolmandas loos tutvub Une-Mati kalurite elamisega. Mati vanaisa ja vanaema majas on lahe kiiktool ja klaaspudelis on üks uhke ja väike laevamudel. Une-Mati ei suuda mõista, kuidas see laevuke küll pudelisse on saadud! Ja veel! Une-Mati kohtub Käsmus ka oma ametivennaga ehk Käsmu Une-Matiga. Nad on muidu üsna sarnased, kui üks on sinine, teine kollane. Ametivennad lepivad kokku, et sel ajal, kui Päris-Mati on Käsmus, sis läheb Käsmu Une-Mati linna und viima, sest nii saab linna Une-Mati oma sõbra juures olla! See on igati mõistlik lahendus.

Seiklused jätkuvad. Une-Mati, Päris-Mati, Tups ja Maili võtavad ette põneva ja muinasjutuise merereisi, kusjuures nende sõidukiks merel on kiiktool! Unenägudes ja muinasjuttudes on ju kõik võimalik! Merereisil kohtutakse delfiinide ja tolle sama laevaga, mis oli pudelis ehk Merelinnuga. Sellel laeval on tüürimeheks Mati vaarisa, kes on üks vahva ja muhe meremees. Samal merereisil õnnestub Une-Matil ja Matil koos sõpradega ära viia ka talisman Mati onule, onu Toomale, kes töötab traallaeval. Ta on unustanud oma õnnetoova talismani koju. Sellel unenäolisel merereisil kohtutakse veel ka merejumal Neptuniga.

Juhtumisi ja seiklusi on selles raamatus veel ja veel. Meil õnnestub kohtuda lammastega, saame teada sedagi, kuidas Mati vanaisa ja vanaema lambaid pügavad. Saame tuttavaks veel ühe muinasjutulise tegelasega, kelleks on Lõnga-Leeni. Lugeda on sellestki, mis kala on merihärg ja milline kokkupuude on selle kummalise kalaga Une-Matil. Käsmut külastab ka uurimislaev Stella, millel töötab Mati Tallinna vanaisa. Samal ajal on rannaküla rahvamajas ka Nukuteatri etendus, milles mängib ju ka Mati Tallinna vanaema, kellel on vahva hüüdnimi – Buratino. Kuna mängus on Une-Mati, siis juhtub väikeseid äpardusi ka sellel nukuetendusel.

Veidi hiljem tulevad Käsmu ka Mati ema ja isa. Üheskoos käiakse saunas ja minnakse jalutama metsa ja mere äärde. Sellel jalutuskäigul eksib ära Une-Mati, kes kohtub pärast seda ka üsna pahura ja kiusliku nõiaga, kel nimeks Prunta-Prulli. Kohtume veel isegi ka Ussikuningaga ning igasugu põnevaid loomi lööb kaasa, näiteks elevant.

Raamatu lõpus peetakse veel ka Päris-Mati sünnipäeva ning poiss saab kingituse ka Une-Matilt.

Sellised vahvad lood ja seiklused selles raamatus. Igati vahvad, lahedad ja mõnusad, hästi lastesõbralikud. Vahva on see, kuidas raamatu autor oskuslikult on sidunud nii argise maailma ja argised askeldused muinasjutulisema unenäomaailmaga, kus tegusteb igasugu põnevaid tegelaskujusid, no kasvõi nõid ja Ussikuningas.

 

Marko Tiidelepp

 

 « Eelmised nädalad