KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Sven Nordqvist "Miinus lägeb laia ilma"
Uus raamat: Sven Nordqvist "Miinus lägeb laia ilma" (13 mai 2016)

 

 

Sven Nordqvist

„Miinus läheb laia ilma“
(Koolibri)

 

Kui Miinus läheb laia ilma, et seal veidike ringi vaadata, kohtab ta hulganisti iseäralikke tegelasi. Ta saab tuttavaks neljapäise latataralohe, lipuvabrikant Lippsoni, nõia, hiiglase, maailma kõige väiksema maadeavastajaga ja paljude teistega, kes kõik teda omal kombel aitavad, ja Miinus omakorda aitab neid.
Lugu pakub rohkesti head põhjamaist nalja ja mõtisklemist maailma asjade üle. Põnevate seikluste kõrval õpetab raamat nagu möödaminnes ka ühest kümneni lugema. Pildid on värvirikkad ning neis on rohkesti tegevust ja vahvaid pisidetaile.

„Miinuse” teksti ja piltide autor Sven Nordqvist on lugejale tuttav Pettsoni-taadi ja kass Finduse lugude loojana ning tema raamatud sobivad igas vanuses lugejale.

 

Sven Nordqvist on taaskord kirjutanud ühe mõnusa ja vahva loo ning joonistanud ka väga lahedad pildid. See on lugu ühest poisist, kel nimeks Miinus. Ühel päeval otsustab poiss minna laia ilma ja seal veidi ringi vaadata.

Poisi ema pole sellele vastu ja Miinus otsustab minna ka Üksplussühele head aega ütlema. Üksplussüks on tegelikult onu Üksti ja tema kodusiga. Onu Üksteist on maailmas palju reisinud ning annab poisile teele kaasa ühe oma saabastest.

Suurel maanteel tuleb Miinusele vastu üks vanatädi, kes ehmatab nähes, et poisil on jalas üks saabas. Miinu selgitab, et tegelikult on tal jalas kolm kinga, mille peale vanatädi rahulikumaks jääb ja annab poisile kaasa niidirulli koos nõelaga.

Edasi jõuab Miinus kuusemetsa, kus kohtub kolme idamaa targaga, kes otsivad kohta, kus oma kaameleid joota. Miinus juhatab nad aedniku juurde, sealt peaksid nad vett saama. Targad on tänulikud ja lubavad täita kolm Miinuse soovi. Kuna nende võlukunstioskused on veidi roostes, siis jääb poisile sellest kohtumisest vaid üleskeeratav kobras.

Vahvaid ja veidi kummalisi tegelasi kohtab Miinus selles raamatus veel. Näiteks nelja peaga latataralohe, kes suudab korraga nii nuusata kui ka vilistada, sest tal on ju ikkagi neli pead. Miinus on sellest oskusest vaimustunud ning saab endale tänutäheks latataralohe käest vimpli.

Miinus osaleb ka lipumastivabrikant Lippsoni viiekümne viiendal sünnipäeval ja saab endale tänutäheks selle tähta mehe käest plekist lipukese. Ja seegi pole veel kõik! Miinuse teele tuleb veel nõid, kelle käest saab poiss kastruli, väike tüdruk, kes ilusasti laulab ja lilli korjab. Tüdruku käest saab Miinus endale väikese sinise meelespealille.

Miinus osaleb ka metsloomade mälumängusaates. Poiss on igati tubli ja saab endale gloobusekujulise pliiatsiteritaja. Teele jäävad veel ka väike krahv, hiiglane, maailma kõige väiksem kalamees ja kõige väiksem õmbelejanna. Miinus saab endale veel taskurätiku ning juuksevõrgu.

Lõpuks läheb kõiki neid asju vaja, kui Miinus kohtub maailma väiksema maadeavastajaga.

Kui Miinus koju jõuab, siis on tal alles vaid üks asi! Milline? Mis teie arvate?

Selline vahva lugu ootab lugejat ees raamatus „Miinus läheb laia ilma“. See on ju tegelikult omamoodi muinasjutt, mille peategelaseks on üks tavaline väike poiss, vaatamata sellele, et ta läheb laia ilma!

Väga vahvad on ka Sven Nordqvisti joonistatud pildid!

 

Marko Tiidelepp

 

 « Eelmised nädalad