KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: "Ütle mulle, kui palju?"
Uus raamat: "Ütle mulle, kui palju?" (16 mai 2016)

 

 

„Ütle mulle, kui palju?“

(Varrak)

 

Kui palju kaalub pilv? Kui palju meteoriite päevas Maale kukub? Kui palju tähti on taevas? Need on vaid üksikud küsimused, mis panevad aeg-ajalt elu üle pead murdma nii suuri kui väikeseid. See raamat vastab rohkem kui kahesajale harivale ja üllatavale küsimusele, mida lapsed küsivad ja millele täiskasvanud alati vastata ei oskagi.
Raamatus on viis kleepimislehtedega eraldatud teemat: loomad, inimkeha, loodus, tsivilisatsioon ja maailm.
Vanusele alates 4. eluaastast.

 

„Ütle mulle“-sarjas on varem ilmunud: „Ütle mulle, kuidas?“, „Ütle mulle, kus?“

Seekord püütakse vastata laste küsimusele: kui palju? Taaskord on raamat jagatud erinevateks teemadeks: loomad, inimkeha, loodus, tsivilisatsioon ja maailm. Raamatuga on kaasas ka palju kleepse, mida on võimalik raamatusse kleepsutada. Raamat ise näeb igati lahe välja – tugevad kaaned, mis on kummipaelaga kinni ja raamatu sisuküljed on tugevast materjalist, minu aru lausa plastmassist.

Alustame loomadega. Kas teate, et Maal elab umbes 8,7 miljonit liiki elusolendeid, et enamikel ämblikel on 8 silma, laiskloom magab päevas 16 tundi, sipelgapesas on keskmiselt 15 000 sipelgat, tibatilluke kirp suudab hüpata 35 cm kõrgusele ja 48 cm kaugusele, maailma vanim kilpkonn, kel nimeks Harriet elas lausa 175-aastaseks. Juttu on veel koertest, sebrast, kaelkirjakust, lõvist, elevandist, konnast, jänesest jpt.

Teine osa on „Inimkeha“. Saame teada, et sündides on meie kehas 300 luud, kasvades osad luud liituvad, nii et täiskasvanud inimese kehas on vaid 206 luud. Saame teada, kui kaua kasvab küüs, kui kaua kulub aega, et luu paraneks, mitu tundi kulub seedimiseks, mitu meetrit läbib inimkehas toit. Juttu on südamest, verest, juuksekarvast, hammastest, kopsudest, ajust jm.

Kolmas osa on selles vahvas raamatus „Loodusteadused“. Kui kaua aega tagasi kadusid dinosaurused? Mitut liiki dinosauruseid me teame? Selgub, et teadlased on avastanud 700 liiki, ent neid peaks olema veelgi rohkem. Kui palju kaalub pilv? Väga huvitav küsimus! Selgub, et lillkapsakujuline rünkpilv, mis on kilomeeter pikk ja kilomeeter kõrge, kaalub umbes 1,2 miljonit tonni. Saame teada, et vikerkaares on 7 värvi, kõige suurem lilleõis võib olla meetrise läbimõõduga ja kaaluda kuni kümme kilo. Juttu tehakse veel vääriskividest, pärlitest, prahist, suhkrust jpm.

Raamatu neljandaks osaks on „Tsivilisatsioon“, milles selgub, et maailmas on 197 riiki, maailmas räägitakse rohkem kui 6000 keelt. Huvitav on teada sedagi, et eskimotel on lume kohta sadakond eri sõna. Hiina müür on umbes 9000 kilomeetrit pikk, Prantsusmaal on üle tuhande juustusordi, Suurbritannia pealinnas Londonis vurab iga päev ringi ca 23 000 taksot.

Viimane, viies osa on „Maailm“. Kui suur on Maa, kui palju on Maal vett, kui kõrge on Everesti mägi, kui vana on Maa, kui palju on mandreid, mitu ookeani on Maal, kui pikk on Eesti rannajoon, kui palju on Eestis meresaari, mitut riiki läbib ekvaator jne jne.

Selline vahva raamat! Palju küsimusi, palju vastuseid, palju põnevaid numbreid, fakte ja tedamisi.

 

Marko Tiidelepp

 

 « Eelmised nädalad