KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Carl-Johan Forssen Ehrlin "Jänes, kes tahab magama jääda. Uus moodus, kuidas laps magama saada"
Uus raamat: Carl-Johan Forssen Ehrlin "Jänes, kes tahab magama jääda. Uus moodus, kuidas laps magama saada" (20 juuni 2016)

 

 

Carl-Johan Forssen Ehrlin

„Jänes, kes tahab magama jääda. Uus moodus, kuidas laps magama saada“

(Varrak)

 

Kas oled väsinud igaõhtusest võitlusest, mida tuleb pidada, et laps magama saada? See raamat aitab probleemi lahendada.

Psühholoogiat õppinud rootslane Carl-Johan Forssén Ehrlin on appi võtnud erialased teadmised ja kirjutanud kõigi lastevanemate rõõmuks unejutu, mis aitab lastel hõlpsalt uinuda. Jänes Robert proovib tuttu jääda, ent uni ei taha kuidagi tulla, nii et jänkuema võtab Roberti käekõrvale ja nad lähevad külla unehaldjale.

Autor on lisanud juhtnöörid, kuidas lugu peaks ette lugema, andes nõu lugemise tempo ja rõhkude kohta ning märkides ära, kus tuleks haigutada või lapse nime öelda. Lookese eesmärk on luua mõjusate psühholoogiliste võtetega rahulik õhkkond, et igaõhtune magamaminek ei kujuneks võitluseks, vaid oleks meeldiv punkt päevale.

 

See raamat on ühest küljest lasteraamat, sest lugu ise on ju lastele mõeldud lugu. Teisest küljest on see ka mõnus uneraamat, sest lugu jutustab meile sellest, kuidas magama jääda. Kolmandast küljest on see suurepärane abimees nendele lastevanematele, kes loevad õhtuti lastele unejuttu, kui laps muidu õhtul magama ei taha jääda. On ju palju neid lapsi, kel ei taha õhtuti uni tulla, nagu ka selle raamatu jänesel ja see on ju ikka üsna suur jama, kui laps õigel ajal magama ei jää. Mõnikord on laps nii unine, et tuleb ka jonn peale, ja seda pole meil ju ometi vaja.

Raamatu autor annab alguses näpunäiteid, kuidas raamatut kasutada, õigupoolest, kuidas lugeda. Kus tuleb sõna või lauset rõhutada, kus tuleb lugeda aeglaselt ja rahulikul toonil. Mõnes kohas tuleb ettelugejal haigutada või midagi muud teha. Mõnes kohas tuleb ütelda ka lapse nime, kellele ette loetakse. Raamatus on hoolikalt üles ehitatud laused ja läbimõeldud sõnavalik, mistõttu tundub mõnes kohas olevat tekst veidi harjumatu, kuid tekstil on psühholoogiline eesmärk. Seetõttu võib esialgu olla lugemine veidi keeruline, kuid loodame, et see aitab lapsel ilusasti magama jääda.

Raamatu peategelaseks on jänes Jalmar, kes ei taha õhtuti magama jääda. Ta tahaks magama jääda, kuid pea on igasugu mõtteid täid ja ta ei suuda uinuda. Jalmar mängiks terve päeva pargis, kuni jääks kiigel magama. Ühel õhtul teeb jänkuemme ettepaneku, et nad võiksid minna külla Onu Haigutusele, kes on maailma kõige lahkem võlur ja elab teisel pool heinamaad.

Teel võluri juurde kohtuvad Jalmar ja jänkuemme Unise Teoga ja Uniste Silmadega Öökulliga, kes jagavad näpunäiteid, kuidas Jalmar võiks paremini ja kiiremini magama jääda. Tuleb teha asju aeglaselt, tuleb osata lõdvestuda.

Lõpuks jõuame ka Onu Haigutuse juurde. Tal on suur ja paks võluraamat ning tal on imeline, nähtamatu unepulber. Seejärel saame lugeda ka Onu Haigutuse õpetust.

Teel koju tagasi on Jalmar väsinud ja unine. Kohtutakse veelkord teo ja öökulliga, kes on samuti kohe-kohe magama jäämas. Lõpuks jõuavad Jalmar ja jänkuemme koju ning Jalmar saab nüüd rahulikult magama jääda.

Selline vahva raamat. Üsna huvitav lugemine, mis peaks tõepoolest aitama lastel kergemini magama jääda. Kuna raamatu autor on asja ise uurinud, siis usun, et ta teab, mida õpetab. Ja kes ei usu, siis tasub ise järgi proovida. Ja mul igal juhul tuli ka uni silma...

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad