KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Helle Laas ''Kodud''
Uus raamat: Helle Laas ''Kodud'' (5 juuli 2016)

 

 

Helle Laas

“Kodud”

(Pegasus)

Üks väike varblane lõi varba ära. Kui valu üle läks, hakkas varblane uurima, mille vastu ta varba ära lõi. Uuris, uuris ja leidiski. See oli tass. Helesinine tass valgete mummudega. Vapper varblasepõnn otsustab koos tassiga selle omanikku otsima minna. Ta teeb tutvust nii mõnegi kodu ja selle elanikega. Raamatust saad teada, kuidas kutsutakse varese, karu, rebase, lillede, mesilaste ja inimeste kodu.

Arvad, et niisugust asja ei saa juhtuda, et varblased tasse tassivad? Raamatu autor, armastatud nukunäitleja Helle Laas teab: „Mängult võib igasuguseid asju juhtuda.”

Helle Laasi juubeliaastal ilmuv nukunäidendil põhinev „Kodud” on tema kaheteistkümnes raamat.

 

Helle Laas on aastate jooksul kirjutanud mitmeid suurepäraseid lasteraamatuid, näiteks: “Unistame ümber” (1980), “Kes on narr?” (1981), “Väikeste lindude laul” (1983), “Oi vabandage! Lepatriinu” (1986), “Nad olid. Meie oleme. Nemad tulevad” (1989), “Piia mängib” (1990), "Hanel oli auto" (2014) jpt.

“Kodud” on täiesti uus raamat ja see väga vahva ja lastesõbralik Helle Laasi kirjutatud lasteraamat algab sellega, et varblane lööb oma varba ära. Selgub, et ta on löönud varba vastu helesinist valgete mummudega tassi. Varblasele ei anna rahu, sest keegi peab olema selle tassi ära kaotanud! Kes? Varblane otsustab selle välja selgitada ja hakkab liikuma koos tassiga. Uskumatu lugu, sest kas olete kunagi varem näinud varblast, kes liigub või lendab koos suure tassiga?

Alguses läheb varblane varese koju, milleks on pesa. Tass ei ole varese oma, kuid saame lugeda seda, kuidas vareseema oma pojale sõnu õpetab. Ja see on päris naljakas, sest varesepoeg on veel väike ja ei saa kõikidest sõnadest aru.

Seejärel läheb varblane karu koju, milleks on koobas. Tassi omanikuks pole ka karu, kuid me saame lugeda, kuidas karuema karutütrele tipa-tapa jooksmist ja mõmisemist õpetab. Varblane on veidi ninatark ning arvab, et karutüdrukule on karu kõrva peale astunud, sest ta mõmiseb valesti. Ega see nüüd väga ilusasti üteldud ei ole, kuid mis teha, varblased on mõnikord sellised ninatargad.

Karu juurest liigub varblane edasi rebase koju, milleks on urg. Rebaseema õpetab oma lastele seda, millised näevad välja tibud, milline on kukk. Milline on raamat? Seda rebaselapsed ei tea. Rebaseema saadab oma lapsed õue mängima, kuid rebaselapsed üritavad hoopis varblast kinni püüda, kuid nad põrkavad ninapidi kokku.

Varblane lendab kiiresti edasi. Ta läheb aeda, mis on aialillede kodu. Saame osa aialillede näidendiproovist, kuna neil on ees suur aiapidu. Proovis osalevad moonid, levkoid, päevalill. Mis juhtub siis, kui proovi tuleb ka okkaline ohakas! Seda peate ise lugema.

Varblane käib ka mesilaste kodus, milleks on taru. Seal käib kibekiire töö ja varblane otsustab sumisevaid mesilasi mitte segada.

Lõpuks lendab varblane veel ühte koju, kust ta leiab ka tassi omaniku. Kes see on? Ja milline kodu see on? Selle peate juba ise välja selgitama.

Selline vahva lasteraamat on Helle Laasi “Kodud”. Igati mänguline ja mõnus lugemine. Kas selliseid asju võib ikka juhtuda, et varblane lendab koos tassiga, külastab erinevate loomade kodusid? Mängult võib igasugu asju juhtuda, kinnitab Helle Laas ise selles raamatus.

Vahvad ja värviküllased pildid on joonistanud Valdek Alber, kusjuures lahe on see, et loomalasteks on “maskeeritud” väikesed lapsed.

 

Marko Tiidelepp

 

 « Eelmised nädalad