KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Otfried Preussler "Väike nõid"
Uus raamat: Otfried Preussler "Väike nõid" (25 september 2016)

Otfried Preussler

„Väike nõid“

(Tänapäev)

 

Väike nõid on alles sada kakskümmend seitse aastat vana ja suured nõiad ei võta teda veel sugugi tõsiselt ega taha Walpurgi ööl Blocksbergi mäele pidussegi lasta.
Aga kui ta polegi veel suur nõid, tahab ta olla vähemalt hea, ja see peab ometi midagi lugema. Selle otsusega vallandub põnev ja lustakas sündmustekeeris.

 

„Väike nõid“ on olnud kindlasti üks populaarsemaid ja kuulsamaid lasteraamatuid läbi aegade, mis algupäraselt ilmus juba 1957 ja eesti keeles esimest korda 1975. Pärast seda on ilmunud mitmeid kordustrükke. Raamatu põhjal on tehtud meil ka vahva telelavastus, milles peaosa mängib Mari Lill. 2009. aastal jõudi „Väike nõid“ ka Nukuteatrisse, siis oli tegemist muusikalise etendusega, peaosas oli Iiris Vesik!

 

Tõepoolest, elas kord väike nõid, kes oli vaid 127 aastat vana. Ta elas üksikus nõiamajakeses, mis asus sügavas metsasüles. Majake polnud kuigi suur, see oli vildaka katuse, kõvera korstna ja logisevate aknaluukidega. Maja taga oli leivaahi, sest igal nõiamajakesel peab olema leivaahi!

Väike nõid ei elanud üksi, talle pakub seltsi rääkiv kaaren, kel nimeks Abraksas. Ta on erakordselt tark kaaren, kes räägib alati tõtt! Umbes kuus tundi päevas õpib väike nõid nõidumist. Ta on jõudnud nõiaraamatus leheküljeni 213, mida pole just palju ja parajasti harjutas ta vihmategemist. Väikesel nõial ei tule nõidumine eriti hästi välja ja nii on ta vihma asemel nõidunud taevast alla valgeid hiiri, konni, kuusekäbisid ja petipiima! Uskumatu lugu!

Samas on väike nõid maruvihane! Mitte sellepärast, et taevast hakkas petipiima sadama, aga sellepärast, et käes on Walpurgi öö, millal kõik nõiad tulevad kokku Blocksburgi mäe otsa tantsima! Väikest nõida pole kutsutud, kuna ta olevat liiga väike nõiatantsude jaoks! Vaatamata sellele otustab väike nõid minna. Ta loodab, et ei jää vahele, kuid kaaren aimab ohtu!

Kõik oleks läinud Blocksburgi mäel hästi, kui väike nõid poleks jäänud jalgu oma tädile, piksenõid Rumpumpelile, kes ta välja annab. Nõiad nõuavad väikese nõia karistamist ja viivad ta ülemnõia ette. Ülemnõid mõtleb välja üsna pehme karistuse – väike nõid pääseb järgmisel aastal Walpurgi ööl teiste nõidadega tantsima, kui ta on saanud heaks nõiaks. Lisaks võetakse ära tema luud nii, et väikesel nõial kulub koju jõudmiseks kolm ööd ja päeva!

Kui väike nõid koju jõuab on ta üdini väsinud, tema jalad on katki ja kingatallad kulunud! Väike nõid peab saama heaks nõiaks, kuid ta lubab kätte maksta ka tädi Rumpumpelile. Kaarenil on mõistest hea nõid hoopis teistsugune arusaam – head nõiad ei tohi mitte midagi halba teha! Ma pole päris kindel, kas nõidadel on samasugune arusaam, ma arvan, et hea nõid on see, kes suudab pigem kõige rohkem halbusi teha?

Väike nõid valmistab jalgade ravimiseks üsna jubeda salvi, kasutab võlusõnu ja tema jalad saavadki terveks. Seejärel lähevad väike nõid ja kaaren külapoodi, mida peab härra Piprakaun. Milline suurepärane nimi! Nad ostavad üsna palju klaaskompvekke, kuid väikesel nõial on ju vaja ka uut luuda, kasevitstest ja paraja varrega. Luua ta saab ja poepidaja on üllatunud, kui selle luuaga tema poe juurest minema lennatakse! Kes poleks, luuad on ju eelkõige mõeldud pühkimiseks!

Väike nõid peab uut luuda veidi taltsutama ja sisse sõitma, kuid ta saab sellega väga hästi hakkama. Seejärel otsustab väike nõid, et temast saabki hea nõid ja ta hakkab ainult häid asju tegema.

Nüüd õpib väike nõid nõiaraamatust tarkusi 7 tundi päevas! Ja ta hakkabki heategudega peale – ta aitab kolme eidekest, kes otsivad talviseks kütteks puukoort ja murdunud oksi, ta „õpetab“ ka metsnikku, kes tahab eidekestel haokorjamise ära keelata. Väike nõid aitab linnaturul väikest ja vaest tüdrukut, kes müüd paberlilli, et aidata oma ema ja seitset õde-venda. Ja need ei ole veel kõik väikese nõia heateod – ta aitab hobuvankrit vedavaid hobuseid kurja kutsari vastu, ta aitab metsaeksinud lapsi ja nõiub isegi reedel, kuigi see on keelatud, ta aitab lapsi, keda suuremad poisid kiusavad, ta aitab kaarnaid, keda lapsed kiusavad! Ta lööb kaasa vastlapeol metsas ja lepitab loomi nii, et isegi rebane saab sõbraks väiksemate metsaloomadega. Vot selline vahva väike nõid! Heatahtlik ja abivalmis!

Lõpuks on aastaring täis saanud ja väike nõid peab astuma nõianõukogu ette. Kuidas tal seal läheb ja mis lõpuks saab, seda peate juba ise välja uurima. Igal juhul on raamatu lõpp üsna ootamatu ja vägagi õpetlik ning naljakas!

 

Selline vahva raamat see „Väike nõid“ on. Saab nalja, on veidi õpetlik, kuid tähtis on seegi, et headus on alati esikohal! Tegelikult on ju see ka omamoodi muinasjutt, kuid minule muinasjutud meeldivad. Loodan, et ka teistele lugejatele.

Raamatu on illustreerinud Winnie Gebhardt ja nüüd on pildid värviliseks koloreerinud Mathias Weber, selliseid „Väikese nõia“ pilte me varem näinud pole!

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad