KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Katarina Mazetti "Nõod Karlssonid. Peletispaat ja Must Daam"
Uus raamat: Katarina Mazetti "Nõod Karlssonid. Peletispaat ja Must Daam" (29 september 2016)


Katarina Mazetti

„Nõod Karlssonid. Peletispaat ja Must Daam“
(Tänapäev)

 

Julia, Kimmu, George ja Alex on nõod. Nad kavatsevad koolivaheajal veeta mõne nädala oma tädi Frida juures Rootsi saarestikus. Lapsed loodavad saarel hästi lõbutseda ja lihtsalt suve nautida. 

Kuid päevitamisest ja suplustest ei tule midagi välja, kui merelt hakkab saare randadesse kanduma musta löga. Mis see on? Nõod asuvad jälgi ajama ja satuvad segasesse loosse, mis on räpasem, kui nad arvata oskasid …

 

Mul on hea meel tõdeda, et nõod Karlssonid ehk 13-aastane Julia, 10-aastane Daniella ehk Kimmu, 12-aastane George, 13-aastane Alex, Kimmu kass Kassiniru ja laste tädi ehk tädi Frida on raamatulehekülgedel tagasi. Seda eesti keeles juba viiendat korda! Esimestes raamatutes on lapsed pidanud vastu hakkama kummitustele, spioonidele, metslastele, puutunud kokku viikingite, vombatite, vampiiride, koletiste ja pimedusega, nüüd on mängus peletispaat ja Must Daam!

Nõbude seiklused Pütisaarel, kus elabki nende tädi Frida ja Rootsi idarannikul Idasadama linnakeses jätkuvad. Nagu ka varem, on ka seekord sündmused põnevad ja kaasakiskuvad, kuid neis on ka annus muhedat huumorit ja naljakaidki juhtumisi.

Idasadama kaunisse purskkaevu on ühel heal päeval visatud igasugu prahti. Näib, et linnakesse on tulnud prügiterroristid! Vähemalt üks kohalik ajakirjanik tituleerib neid sedasi. Veidi hiljem selgub, et need pole sugugi mitte terroristid, pigem looduskaitsjad, kes oma aktsiooniga üritavad juhtida inimeste tähelepanu sellele, et inimesed ise reostavad loodust.

Samal ajal alustavad oma teekonda Pütisaarele ka nõod Karlssonid. Neil kõigil on plaanis puhata ja veeta tädi juures mõnusasti suvevaheaega. Idasadamast tuleb neil siiski läbi minna, et pääseda Pütisaarele viivale paadikesele. Veidi enne seda tutvuvad nõod veel kahe lapsega – Mirre ja Jockega ning Mirre koerakesega, kel nimeks Välk. Sel hetkel nõod veel ei tea, et nad kohtuvad Mirre ja Jockega veel ning üheskoos lähevad sündmused vägagi põnevaks!

Nõod Karlssonid jõuavad Pütisaarele. Ei möödu palju aega, kuid nad näevad vana tuttavat, kollast islandi hobust, kel nimeks Gervir. Loom on üsna õnnetu olemisega ja näib, et ta on endale midagi kahtlast sisse söönud, sest tema koon on üleni must! Hetk hiljem vajub loom pikali. Õnneks Gerviriga midagi hullu ei juhtu ja ta paraneb, kuid mis on see must löga, mida Gervir näib olevat söönud?

Õige varsti on selle musta lögaga koos ka Kimmu kass Kassiniru. Abiks on nõudepesuvahend ja kass saadakse puhtaks, kuid ikkagi, mis löga see on!

Nüüd ei jää lastel muud üle, kui minna saarele otsima. Õige varsti leitakse oja, kus polegi enam vett vaid paks ja vastik must sopakiht, mis jubedalt haiseb. Haiseb plasti, tolmu, raua ja jalahigi (!) järgi! Jube!

Näib, et see must löga on meres triivinud, randa ja sealt omakorda ojakesse jõudnud. Kas see löga on tulnud paadist, mida lapsed on näinud Pütisaare läheduses ja Idasadamas? Paati, mille pardal on olnud kaks kahtlast tegelest, paati, mida lapsed kutsuvad peletispaadiks või lausa maffiapaadiks! Või on see löga tulnud mõnest ettevõttest Idasadamas? Kuigi ega seal ju suuri ettevõtteid polegi, on teada vaid puidutehast, mis kunagi ammu kiiktoole valmistas. Ja kes ikkagi on need Idasadamas tegutsenud prügiterroristid? Kas nemad on süüdi?

Et asja uurida, on lastel vaja sõita Idasadamasse, sest seal näivat olevat vastused kõikidele nendele küsimustele.

Nõod otsivad Pütisaarelt üles tädi Frida vana paadi ja alustavad teekonda Idasadamasse. Teel sinna märgatakse taaskord seda peletispaati, mis näib sõitvat lastele ja nende paadile otsa! Õnneks see siiski sedasi ei lähe, kuid on näha, et just sellest peletispaadist lastakse voolikuga merre seda sama musta löga. Ja veel, nüüd nähakase lähedalt ka ühte meest, kes paadis askeldab. See on laste „vana tuttav“, üks mustade näotätoveeringutega mees, keda lapsed ja kindlasti ka lugejad mäletavad varasemast kui ühte „metslast“! Õudne värk!

Nüüd lähevadki asjad põnevaks!

Lapsed jõuavad Idasadamasse, kus neile tulevad appi ka Mirre, Jocke ja Välk. Jälitatakse paadis olnud kahtlasi tüüpe, kohtutakse üsna jõhkra Musta Daamiga, satutakse suisa vangistusse! Kas lapsed pääsevad? Ja kuidas? Kes tuleb neile appi? Kes ikkagi reostab merd ja Pütisaart? Mis on see must löga?

Kõik küsimused saavad vastuse, kui te selle põneva raamatu läbi loete. Ja tegelikult, just sellised põnevad ning seikluslikud raamatud sobivad jube suurepäraselt pimedatesse sügisõhtutesse. On pime, veidi hirmus ja põnev on ka, ja toimuvad ju ka selle raamatu mitmed sündmused just õhtu- või ööpimeduses!

Igal juhul on nõbude Karlssonite viies raamat täpselt sama põnev ja kaasakiskuv lugemine nagu ka eelmised neli, mistõttu tasub kindlasti seda lugeda. Kindlasti tasub neil lugeda neil, kes nõbude Karlssonite fännid on!

Ja midagi pole teha, rootslased lihtsalt oskavad kirjutada väga lahedaid ja väga põnevaid lasteraamatuid!

 

Marko Tiidelepp

 

 



« Eelmised nädalad