KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Aino Pervik "Hädaoru kuningas"
Uus raamat: Aino Pervik "Hädaoru kuningas" (28 november 2016)

 

 

Aino Pervik

„Hädaoru kuningas“

(Tänapäev)

 

Ka kuningatega võib juhtuda nii, et neil ei olegi oma kuningriigis mingit võimu. Siin raamatus on just selline lugu. Kui kuningas oli veel päris väike poiss, kõrvaldasid kurjad jõud ta isa, tollase kuninga, ja võtsid võimu oma kätte. Kuningas kasvas suureks, aga paha regent talle enam võimu tagasi ei andnudki. Kes on regent ja mis sellest kõigest sai, on siin raamatus kirjas. Lõpus on igatahes kõik jälle hästi.

 

Aino Pervik on kindlasti üks Eesti kuulsamaid ja populaarsemaid lastekirjanikke, kelles sulest on pärit sellised suurepärased raamatud nagu: „Kunksmoor“, „Kunksmoor ja kapten Trumm“, „Arabella, mereröövli tütar“, „Kallis härra Q“, „Sookoll ja sisalik“ jpt.

Nüüd on ilmunud uus ja samuti väga lahe lasteraamat „Hädaoru kuningas“, mis sobib lugemiseks ka vanematele lugejatele, sest siin on igasugu huvitavaid mõttekäike ja minu arust ka omamoodi allegooriat ning vihjeid, miks mitte ka meie pisikesele Eestile? Ja tegelikult, muinasjutud sobivad lugemiseks ju kõikidele.

Raamat algab sellega, et saame tuttavaks Hädaoruga, kus kõik on väga pahasti, isegi ilm on Hädaorus alati paha. Hädaorus on ka kuningas, kes on kaotanud väikese poisina oma isa ja vanaisa. Kuningas oli siis väikene poiss, mistõttu hakkas tema riiki valitsema hoopis regent ehk asevalitseja. Kuningapoeg on saanud täisealiseks ja on seaduse järgi kuningas, kuid regent teeb kõik selleks, et kuningas troonile ei saa. Ja isegi, kui kuningas on troonil, siis on tema populaarsus sedavõrd madal ja rahvas ei ole oma kuningaga rahul.

Kuningas elab pimedas ja külmas lossis. Ta ei saakski paremas kohas elada, sest siis meeldiks ta rahvale veel vähem. Kuningas peab elama kokkuhoidlikult, mitte priiskama. Tal on ka naine – kuninganna, kes on väga-väga haige. Kuninganna on Kivikuninga tütar, kes on kunagi tulnud Hädaorgu Kiviriigist. Lõpuks kuninganna surebki, kuid ta toob enne surma ilmale tüdruku.

Kuningas kardab oma tütre ehk printsessi pärast, mistõttu saadab ta tüdruku Kiviriiki Kivikuninga juurde varjule.

Seejärel tutvustatakse meile ka Hädaoru erakut, kes elab üksinda kõrgel mägedes. Ta elab Hundikuristiku serval ja ta läks sinna sellepärast, et ei tahtnud elada koos Hädaoru irisejatega. Nendega, kes polnud rahul näiteks kuningaga. Erak saab väga hästi läbi huntidega ja ülekõigge meeldib talle lugeda, sest raamatud on vaimutoit.

Vahepeal tehakse juttu ka regendist, kes tahaks lahti saada kuningast ja saada kätte ka peitu viidud printsessi, et see panna naiseks hoopis oma pojale ja sedasi hakati juhtima lausa kahte riiki! See on tõepoolest üks väga salakaval ja alatu plaan!

Ühel päeval saabub Hädaorgu üks üliõpilane, kes tahaks kokku saada erakuga. Ta vilistab lustlikku viisi, mistõttu võetakse ta kinni, sest näib, et Hädaorus ei tohi lõbusaid viise vilistada! Üliõpilane viiakse kuninga ette, et ta saaks oma karistuse!

Üliõpilasel on kaasas palju raamatuid, mis pakuvad ka kunigale huvi. Kuningas ei ole rumal mees, ta pole küll koolis käinud, kuid ta on õppinud lugema. Kuningas saab lugemiseks ajalooraamatu, mis pakub talle siirast huvi, ja see raamat avab tema silmad.

Üliõpilane pannakse küll vangi, nii igaks juhuks, kuigi kuningas seda teha ei tahaks, aga noh, igaks juhuks ikka. Kuningal tekib suur lugemiskihk ja talle meenub, et lossis peaks olema raamatukogutuba. Läheb tükk aega, kui ta selle üles leiab, kuid kuningas hakkab seal üksinda raamatuid lugema. Seal on kahjuks vägagi külm ja niiske, kuid see kuningat ei häiri. Kuningas loeb põnevat koomiksit esivanemate võitlustest, millest selgub, et Hädaorg on kunagi olnud ilus ja edukas Tulbiorg, mis oli kuulus oma suurepäraste tulpide poolest. Tulbiorg oli kuulus ja edukas riik, mida hakkasid külastama röövlid. Röövlid viisid lõpuks kõik tulbid minema ja nii sai Tulbiorust Hädaorg. Väga vahva on muinasjutus lugeda veel teistki muinasjuttu, väga põnev lahendus.

Nagu ma mainisin, raamatukogu tuba oli väga külm ja niiske, mistõttu jääb kuningas raskesti haigeks. Teda ravitakse ja ta saab terveks. Ta läheb tagasi raamatukogutuppa ja loeb koomiksit edasi. Seal näeb ta ka pilti röövlipealikust, kellel on sõrmes imeliku kujutisega sõrmus. Nüüd on selline sõrmus regendi sõrmes! Kunings taipab, et röövlisugu on kuningriigis võimust võtnud. Midagi tuleb välja mõtelda, kuidas edasi. Igal juhul vabastab kuningas vangist üliõpilase.

Ühel hallil päeval hakkas Hädaorus sadama paduvihma ja kuningriiki tabab üleujutus! Ainus koht, mis jääb üleujutusest puutumata on kuningaloss, mis on kunagi ehitatud pealinna kõrgeima künka otsa. Nüüd tuleb rahvas kuningakoja juurde kuningalt abi küsima. Kas kuningas suudab oma rahva päästa?

Sellest peate nüüd ise edasi lugema, sest ega me ei saa teile ju tervet muinasjuttu ka ära rääkida. Igal juhul tulevad mängu lõvi, keda on kuningas tunneb, leitakse salaläik, mis viib mägedesse, mängu tulevad ka hundid, erak, üliõpilane ja varjule saadetud printsess, kellest on sirgunud töiskasvanud naine. Mis saab Hädaorust, Hädaoru rahvast ja kuningast? Kas Hädaorus hakkavad kunagi ka tulbid uuesti kasvama?

„Hädaoru kuningas“ on ütlemata vahva raamat ja igati põnev ning kaasahaarav muinasjutt, mis sobib lugemiseks kõikidele neile, kellele meeldivad muinasjutud. Ja neile, kes tahaksid lugeda ka ridade vahelt...

 

Väga ilusad pildid on joonistanud Gerda Märtens.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad