KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Paul Bright, Brian Sibley, Jeanne Willis, Kate Saunders "Maailma parim karu. Karupoeg Puhhi uued seiklused"
Uus raamat: Paul Bright, Brian Sibley, Jeanne Willis, Kate Saunders "Maailma parim karu. Karupoeg Puhhi uued seiklused" (26 detsember 2016)

Paul Bright, Brian Sibley, Jeanne Willis, Kate Saunders

„Maailma parim karu. Karupoeg Puhhi uued seiklused“

(Tänapäev)

 

Jah, nii uskumatu kui see ka pole, karupoeg Puhh on saanud üheksakümne aastaseks. Ja selle tähistamiseks kirjutasid neli kirjanikku neli verivärsket Puhhi lugu, mis viivad meie vanad sõbrad vastu juba täiesti uutele seiklustele. 

See raamat siin on A. A. Milne’i algupäraste Winnie Puhhi lugudest ametlik järg ja ka uued pildid on joonistatud E. H. Shepardi stiilis.

 

Sellel väga lahedal raamatul on veel ka alapealkiri ehk „Seikluste aastaring koos Winnie Puhhiga Saja Aakri Metsas“.

Jah, nii see on, Karupoeg Puhh on tagasi neljas uues loos, mis on pärit nelja erineva autori sulest. Põhjus selleks on lihtne, Karupoeg Puhh on saanud 90-aastaseks (A.A. Milne’ „Winnie-the-Pook“ ilmus algupäraselt ju 1926. aastal) ja seda tuleb ometigi ju tähistada. Näiteks nelja uue looga! Esialgu tundub imelik, et Winnie Puhh nüüd sedasi tagasi on, sest oleme ju harjunud lugema Puhhist vanemaid raamatuid, kuid tegelikult on need neli lugu igati vahvad, humoorikad, ja igati „puhhilikud“.

Raamat koosneb neljast loost, mis omakorda põhinevad neljal aastaajal – sügis, talv, kevad ja suvi. Lugude südmused on seotud erinevate aastaaegadega.

Esimese uue loo on kirjutanud Paul Bright. Selle pealkiri on „Puhh ja Notsu valmistuvad kohtuma lohega“. Karupoeg Puhhi parim sõber ja „omanik“ Christopher Robin valmistub külanäidendiks, kus ta peab kehastama legendaarset rüütlit, Püha Jüri, kes peab võitlema tuld purskava lohega, kes õgib neidiseid. Poiss räägib sellest ka Puhhile ja kinnitab, et lohe on pigem müütiline tegelane, kuid Puhh ei suuda aru saada, mis asi see „miitiline“ on, ja kes on need neidised, keda lohe õgib? Äkki tahab ta hoopis mett süüa? Seetõttu tärkab Puhhis kahtlus, et üks selline lohe võib elada ka Saja Aakri Metsa lähedal ja tulla vabalt tema mett sööma!

Puhh räägib sellest Jänesele, Jänes omakorda Öökullile, Öökull räägib lohest Kängule, Kängu räägib Tiigrile, kes omakorda räägib Ruule. Lõpuks räägib Tiiger lohest veel ka Notsule ja Iiahile. Nagu te näete, siis on uutes lugudes tagasi ka kõik Puhhi sõbrad. Nüüd teab terve mets, et kusagil võib luurata tuld purskav lohe!

Samal ajal läheb metsas uitama Iiah, kes leiab ühe põõsa alt miskit, mis kiiskab põnevalt! Mis see on? Kes oskab aidata? Jänes? Öökull?

Ja ikkagi, kas lohe on olemas või on ta müütiline tegelane, keda ei eksisteeri? Christopher Robin oskaks sellele vastata, kuid teda ei tohi häirida, sest ta harjutab näidendiks.

Ja mille leidis Iiah põõsa alt? Kui sa raamatut ilusasti edasi loed, siis saad teada.

Sügisele järgneb talv. Teise loo pealkiri on „Metsa saabub Pingviin“ ja selle on kirjutanud Brian Sibley.

Ühel hommikul vaatab Winnie Puhh aknast välja ja näeb midagi ülimalt veidrat ja ebatavalist. Justkui oleks keegi metsa minema viinud ja toonud asemele suures koguses midagi valget. Puhh on hommikul veidi unine, kuid hetk hiljem mõistab ta, et see valge on ju lumi. Puhh kardab lumevangi jäämist, sööb igaks juhuks mitu purgitäit mett ja otsustab minna Notsu juurde.

Teel Notsu juurde kohtab ta kedagi, kes läheneb kummalisel taaruval kõnnakul läbi lume. See keegi on mustvalge, tal on veidike kollast jalgadel ja tal on üsna pikk nokk. Pärast keerulist tutvumisprotseduuri, kus on abiks ka Jänes, selgub, et see on Pingviin! Jänes teab öelda, et Pingviin oleks vaja üles soojendada! Mida see peaks tähendama?

Nüüd lähevad Puhh, Notsu, Jänes ja Pingviin Öökulli juurde, kes tõdeb, et Pingviin polegi nagu lind, kuna ta ei oska lennata. Ja kus on Christopher Robin? Tema on jätnud maha kirja, kus kirjas, et ta läks kelku mäele? Mis koht see veel on?

Kas sõbrad leiavad Christopher Robini üles? Kus poiss on? Ja kas nad suudavad üles soojendada ka Pingviini? Seda saate teada, kui edasi loete.

Talv taandub. Pingviin läheb ära ja jõuame kevadesse ning kolmanda looni „Iiah kahtlustab, et Teine Eesel jahib tema ohakaid“, mille on kirjutanud Jeanne Willis.

Puhh kohtub metsas Iiahiga, kellel on mure. Näib, et metsa on tulnud teine eesel, naerusuine ja rõõmsameelne eesel, kes söövat Iiahi eest ära kõik ohakad!

Puhh, Notsu, Jänes, Kängu ja Ruu ostustavad asja uurida, kes on too teine eesel, kus ta ennast peidab, mida ta tahab? Nõu minnakse küsima Öökulli käest, kes peaks ju olema väga tark. Öökulli juures selgub aga hoopis midagi muud ja see on tegelikult hirmsasti naljakas. Selliseid asju võib juhtuda ainult Iiahiga.

Ja ongi käes suvi. Neljas lugu on „Puhh unistab Niiluse Meeallikast“ ja selle on kirjutanud Kate Saunders.

Christopher Robin on jutustanud Puhhile Aafrikast, Niilusest ja Niiluse Meeallikast. Niilus on pikk jõgi Aafrikas, kuid mõned teadlased on läinud otsima Meeallikat, kust Niilus alguse saab. Puhh ei saa täpselt aru, mis asi see selline allikas on, kuid ta kuuleb selles sõnas mainitavat mett! Ta on seda lugu kuulates magama jäänud, kuid ta on üsna kindel, et Meeallikas peab olema midagi magusat nagu meekaste.

Kuna Saja Aakri Metsa läbib ju samuti jõgi, siis ostustavad Puhh ja Notsu üles otsida jõe alguse, sest seal peaks olema ju Meeallikas!

Jõe ääres kohtuvad nad Kängu, Ruu ja Tiigriga. Just Tiiger on see, kes on näinud jõe ääres midagi meepurgi sarnast. Äkki see ongi Meeallikas? Igal juhul selle meepurgi poole meie sõbrad suunduvad.

Kuhu nad jõuavad? Kas see on tõesti Meeallikas? Või rääkis Christopher Robin hoopis millestki muust ja Puhh kuulis valesti, kuna oli unine? Millest poiss sel juhul rääkis? Igal juhul süüakse selles loos veel mett, leiba ja maasikamoosi, ja see meeldib Winnie Puhhile väga.

Sellised vahva ja humoorikad Puhhi-lood on selles uues Puhhi-raamatus. Kinnitan, et need on täpselt sama vahvad ja mõnusad, kui Puhhi algupärased lood, ja need sobivad suurepäraselt talvistesse õhtutesse lugemiseks.

 

Raamatu illustratsioonid on teinud Mark Burgess ja need on sarnased algupärastega, mille autoriks oli E.H. Shepard.

 

Marko Tiidelepp« Eelmised nädalad