KNUPS - 9-15 aastastele » Uudised

Uudised: Uus raamat: Sam Taplin "Piraadi käsiraamat"
Uus raamat: Sam Taplin "Piraadi käsiraamat" (30 detsember 2016)


Sam Taplin

„Piraadi käsiraamat“

(Ajakirjade Kirjastus)

 

Vihisevad kahurikuulid, ulguvad tormid, verejanulised vaenlased… piraadielu pole ainult lust ja lillepidu. Kui sa aga siiski tunned kohutavad igatsust kulla järele, haara mõõk pihku ja löö see raamat lahti. Ükski endast lugupidav mereröövel ei tohiks ilma selleta merele minna.

 

Selle igati laheda raamatu esikaanel on kirjas, et sellest raamatust on võimalik leida kõik, mida peab teadma algaja piraat. See on juba kolmas raamat väga vahvate nn käsiraamatute sarjast, kus varem on tutvustatud astronaudi ja rüütli ametit. Ilmunud on ka neljas raamat, kus saame lähemalt tuttavaks detektiivi põneva elukutsega.

Kuid piraatide juurde tagasi. Sam Taplin kirjutab selle raamatu kapten Indigo Tormilõust nime all, raamatu illustraator Ian McNee on selles raamatus hoopis Neddy „Osavnäpp“ Haihammas! Piraatide värk!

Selleski raamatus on viis peatükki: „Kõik pardale!“, „Seilamise kunst“, „Veri ja pauk“, „Merel ja maal“, „Ülestähendusi mereröövlitele“.

Nüüd olge valmis. Alustame teekonda, et meist saaksid piraadid!

Esimeses peatükis räägitakse meile sellest, kuidas piraat mitte olla ja selgub, et piraatlus on päris ohtlik ettevõtmine. On ju palju ühesilmseid ja pühe jalaga piraate. Mida piraadid tegelikult teevad? Miks peaks üldse piraadiks hakkama? Kuna selles raamatus on juttu ajast 18. sajandi algupoolel, siis on meremehel piraadiks hakkamiseks kaks peamist põhjust. Esimene neist on loomulikult NOOS. Maailmameredel seilab palju laevu, milledel on kaasas palju varandust ja aardeid. Teine suur eelis on vabadus.

Mida piraat vajab? Vastus on lihtne: lühikese teraga meremehemõõka ehk kutlassi, püstolit, pearätti ja õelat irvet.

Seejärel tutvustatakse meile piraadilaeva. Juttu on ka laeva reeglitest, sest piraadilaeval ei lubata hasartmänge, sest need võivad halvasti lõppeda, ei lubata varastamist, magama minnakse juba kell kaheksa, et hommikul varavalgas tõusta, naisi pardale ei tooda, tuleb kokku hoida. Samas räägitakse meile saatanlikest duellidest, piraatlikest karistustest ja õpetatakse veidi ka merekarude keelt.

Ja veel. Kes on laeval kes? Puusepp, tündersepp, arst-kondisaagija, kekutav kapten, laevakass. Kes on elukutselised piraadid?

Teises peatükis tehakse juttu seilamise kunstist ehk meresõidu kunstist. Siin tutvume piraatide kõnniga, ronime purjedel, mässame köitega. Saame tuttavaks ka mõningate sõlmedega.

Kas teate, kuidas laevahukust hoiduda, kuidas laeval tuld tõrjuda, mida teha tormihoiatuse korral, kuidas käituda tormi ajal? Pärast seda näidatakse meile ka hirmuäratavaid mereröövlite lippe, teate küll ju neid pealuude ja kontide lippe.

Kolmas peatükk on „Veri ja pauk“, kus läheme juba lahingusse, ründame teisi laevu. Piraadid kasutavad kavalaid riukaid, et vastast üllatada: tuleb olla hirmuäratav, näida suuremana, võib olla ka petupiraat. Millised on kahurivigurid, mis on pardatriiv, millised on moodsad käsipommid? Meile tutvustatakse veidi ka lähivõitlust, kus on vaja kirveid ja konkse, püstoleid, kutlasse, pistodasid ja tähenaelu. Ja olemegi rünnakul!

Selles peatükis on juttu ka varandusest, hõbedast ja kullast, rahast, varastamisest ja jagamisest.

Neljas peatükk jutustab piraatide elust merel ja maal, sest vahetevahek käivad piraadid ju ka maal. Saame teada, mida piraadid laeval söövad ja joovad, no mõnikord tuleb lausa nahast kotti süüa või vaklutäis küpsist. Kuidas laeval igavusest võitu saada? Abiks on muusika, tants, laulud, keeletunnid papagoidele, salajane hasartmäng, mis tegelikult on ju keelatud või isegi iluuni. Mis toimub laevateki all, milline on meritualett?

Seejärel liigume maale, käime ka piraadisaarel, kui läheb halvasti, siis võime sattuda ka üksikule ja asustamata saarele.

Viiendas peatükis on ülestähendusi mereröövlitele. Meile räägitakse kuulsatest piraatidest: Musthabe, Bartholomew Roberts, Edward Low, Francois L’Olannais, Henry Morgan ja ka kahest naispiraadist – Mary Read ja Ann Bonny. Raamatu lõpus tutvustatakse meile piraatide unelmate sihtpunkte, purjesid, erinevaid laevu ja ongi kõik.

Kohtmiseni ulgumerel!

 

Selline äge raamat. Põnev lugemine piraatide elust ja toimetamistest, milles on nii põnevust kui ka muhedat huumorit. Väga vahva raamatusari ja loodan, et varsti saan teile kirjutada juba ka eelpool mainitud detektiivi käsiraamatust.

 

Marko Tiidelepp

 « Eelmised nädalad